Російська армія продовжує спроби атакувати Сили оборони України на півночі Харківської області. З-під обстрілів евакуювали вже понад 2,5 тис. осіб. Людей вивозять із палаючих населених пунктів: поліція, працівники ДСНС, волонтери, представники гуманітарних організацій. Переселенцям надається вся необхідна допомога. Про те, яка ситуація в Харківській області, що кажуть люди, які втекли з охоплених вогнем населених пунктів, і як їх зустрічають у Харкові — у матеріалі FREEДОМ.
Більшість евакуйованих громадян — жителі Вовчанська, решта — із Золочівського, Богодухівського та Харківського районів.
“Поліція у Вовчанську — ми працюємо, евакуюємо людей, вчора було евакуйовано близько 250 осіб, нашими екіпажами поліції вивезено 160 осіб, доправлено до точки, до якої військова адміністрація забезпечила автобусами та направила всіх людей — до Харкова, кому куди було потрібно”, — сказав головний патрульний Вовчанського відділу поліції Олексій Харківський.
З 10 травня в Харкові працює координаційний гуманітарний центр, там приймають людей із обстрілюваних Росією районів області. Вони займаються повним супроводом переселенців: від реєстрації до видачі гуманітарної допомоги, одягу, продуктів, необхідних медикаментів. Напередодні до них надійшло 600 дзвінків із проханням про допомогу.
“Я займаюся волонтерством другий рік, і таких людей, які зараз тут, я ще не бачила. Вони були просто босі, були у своїх халатах, вони як прокинулися, коли лягали спати, так їх і вивезли волонтери, бо були масовані влучання в їхні будинки, масштабні руйнування. Просто вони до цього терпіли, постійно говорили, що є обстріли, але це було десь там, далеко, і наче не відчутно”, — розповіла директорка Харківського координаційного гуманітарного центру Вікторія Давидова.
Пенсіонерка Марія Гончарова — жителька Вовчанська, її волонтери евакуювали напередодні. Жінка каже, що це її перша в житті евакуація, на яку довелося погодитися. Бо залишатися в місті неможливо, канонада пострілів і вибухів не припиняється вже другу добу — російські війська ведуть хаотичний обстріл житлових будинків.
“Ось ці КАБи, ось ці ракети так стріляли! Ходжу по кімнатах своїх, чотири в мене кімнатки, і ховаюся то за той, то за той кут, дві стіни. Може воно щось і прикриє, це ж така справа. Я ходила там чайок пила, бутерброди їла. Ох… та може хоч висплюся сьогодні”, — поділилася Марія Гончарова.
73-річна Валентина Реброва евакуювалася до Харкова з іншої гарячої точки — села Липці, яке також під сильним вогнем російських окупантів. Жінка каже, що раніше квітуче село знищене до руїн: немає води, світла, люди не сплять уже тиждень. Будинок, коли їхала, був цілим, каже жінка, домашніх тварин довелося залишити.
“Не хотіла їхати, а це вирішила тікати, дочка дзвонить і кричить: мама, тікай! І вона потім приїде, мене забере звідси. У нас було все добре, а тепер — будинки горять, людей вбивають, ми не встигаємо ховати людей, на день по дві, по три людини ховали, жах один! У мене прямо руки трусяться… Я собак відв’язала, у мене дві собаки — Лінда і Діна, і три коти — Мурзик, Мілка і Тишка — я їм їжу залишила… (плаче)”, — поділилася жінка.
На сьогодні в центрі вже прийняли заявки про евакуацію від 157 сімей, напередодні таких було майже 300.
“Людина приїжджає — реєструється, отримує закодований ID, далі отримує в кожному з наметів, у кожній із представлених організацій допомогу, якої, власне, потребує, про яку вона говорить. І потім ми організовуємо подальше поселення — до кінцевої або тимчасової точки перебування”, — зазначив виконавчий директор координаційного гуманітарного центру Богдан Матвєєв.
Волонтери з міжнародної організації WORLD CENTRAL KITCHEN приготували 650 гарячих обідів для переселенців. У меню — суп і друге. Люди підходять, беруть порції, і практично кожен зі сльозами поспішає розповісти свою історію, зазначають волонтери.
“Зараз вони більше потребують емоційної підтримки, а їжа — це для них певний захист, і ми його надаємо”, — каже регіональна лідерка у Харківській області WORLD CENTRAL KITCHEN Інна Базилевич.
Харківська обласна військова адміністрація розгорнула понад 800 місць для розміщення людей, які були змушені покинути свої оселі. За необхідності кількість місць збільшать, заявив начальник Харківської обласної військової адміністрації Олег Синєгубов.
“У нас досягнуті домовленості з “Укрзалізницею”, якщо буде масова евакуація за межі Харківської області, можемо використовувати й окремо подавати поїзди за конкретними напрямками. Також у нас приміські поїзди поки що курсують — це Чугуївський, Зміївський, Красноградський напрямки. Хочу подякувати нашим військовим, які прийняли важкий бій, і дійсно ситуацію фактично стабілізували, аналізуємо подальші дії противника, щоби бути готовими до будь-яких проявів”, — наголосив Синєгубов.
Уже ввечері 11 травня російські війська посилили обстріли північної частини регіону. За даними Харківської ОВА, по Вовчанській громаді було випущено понад 20 авіабомб — двоє мирних мешканців загинули, двоє були поранені.
Читайте також: 27 населених пунктів Харківщини перебували під російським вогнем, понад 10 зазнали ударів з авіації — ситуація в регіоні
Нагадаємо, впродовж минулої доби на Харківському напрямку окупанти здійснили 12 атак в районах населених пунктів Стрілеча, Красне, Мороховець, Олійникове, Лук’янці, Гатище, Плетенівка, Пильна, Вовчанськ, Бугруватка Харківської області.