Будь-який українець, який постраждав внаслідок агресії РФ, повинен мати можливість звернутися до механізму компенсації — думка

Ілюстративне фото: minfin.com.ua

Робота зі створення механізму компенсації шкоди, заподіяної Україні та її громадянам внаслідок агресії РФ, уже розпочалася. Це сталося у той момент, коли з’явилася резолюція Генеральної асамблеї ООН щодо створення механізму відшкодування Україні збитків, завданих повномасштабною агресією РФ. Два ключові питання: наповнення фонду та створення реєстру збитків. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ сказала правозахисниця, радниця віцепрем’єр-міністра України з питань євроінтеграції Олена Сотник.

На її думку, найскладнішим буде питання критеріїв та механізму подання заяв на компенсацію збитків.

“Цей механізм має брати до уваги всі умови, які висуває Україна, та умови, які висувають самі українці. Будь-який українець, який постраждав внаслідок агресії Російської Федерації проти України, має отримати можливість звернутися до цього механізму”, — наголосила гостя ефіру.

Вона зазначила, що для реалізації такого механізму потрібне створення міжнародної комісії з високим рівнем довіри до неї.

“Очевидно, що цю комісію необхідно створювати, виходячи з діяльності міжнародних експертів, фахівців, міжнародних юристів, людей, які працювали в системі міжнародного права, які насамперед використовуватимуть свій колишній досвід і які викликатимуть довіру”, — коментує Сотник.

Що ж до фонду, з якого здійснюватимуться виплати, він, як зазначає Сотник, може наповнюватися не лише з заарештованих коштів РФ.

“Є низка держав, наприклад, я можу назвати Канаду, в якій не так багато російських активів, але, наприклад, вона хоче взяти участь та допомогти у компенсаційному механізмі та допомогти у виплаті репарацій жертвам російської війни в Україні. Це не буде обмежено і це передбачено багатостороннім договором, що країни можуть поповнювати цей фонд”, — пояснила правозахисниця.

Вона також наголосила, що механізм виплат компенсацій постраждалим від агресії не є чимось абсолютно новим. Він, зокрема, працював після іракської агресії щодо Кувейту, коли саме виплачувались репарації та компенсації.

Читайте також: Конфіскація підсанкційних грошей РФ — як розв’язується питання передавання Україні (ВІДЕО)

Прямий ефір