Британія може зіграти роль локомотива для ухвалення Заходом рішення щодо ударів углиб РФ, — Яхно

Олеся Яхно. Фото: uatv.ua

Країни Євросоюзу обережні в дозволі завдавати Україні удари вглиб РФ західною зброєю. У своїй позиції ЄС особливо орієнтується на США, які теж поки що не сказали своє “так”. Вплинути на Європу може Велика Британія, яка не скута передвиборчими процесами (як США), і зберігає активну підтримку України. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповіла політологиня Олеся Яхно.

“Європа дійсно обережна, якщо немає підтримки або рішення від США. Але якщо інша сильна держава, як Велика Британія, займатиме активнішу позицію в частині дозволу використовувати далекобійне озброєння, то це буде підштовхувати до формування загального консенсусу. Я думаю, що не обов’язково всі країни дадуть згоду, але окремі країни можуть сказати “так”, інші можуть дати цей дозвіл негласно. Можливо, узгодження позицій і цілей буде проводитися для кожної окремої операції ЗСУ. Але це не означає, що якщо Велика Британія дозволить використовувати свої ракети, то Німеччина неодмінно теж повинна буде дати добро. Але будь-який прецедент працюватиме на збільшення кількості країн“, — сказала Яхно.

Росія погрожує Заходу ядерною відповіддю, якщо удари по її території завдаватимуться західною зброєю. Але попри те, що Захід доволі обережний через це у своїх діях, все ж у союзників є чітке розуміння, що якщо вони піддадуться на шантаж Росії, то це буде сприйнято як програш Заходу.

“А програш Заходу автоматично означає ослаблення його позиції за цілою низкою напрямків. Якщо Захід продемонструє, що він боїться ядерного шантажу РФ, це автоматично стимулюватиме інші держави на кшталт Північної Кореї, Ірану, до активніших дій зі створення ядерного озброєння. Тому що автократи побачать, що не працює міжнародне право, і тільки право сили і наявність ядерного озброєння може дозволяти диктувати умови, здійснювати волюнтаристські вчинки”, — зазначила політологиня.

Крім того, у світі продовжують формуватися антизахідні альянси. Та ж група “Друзі світу”, яку ініціювали Китай і Бразилія.

“Ми подивимося, які будуть ініціативи цієї групи. Якщо вони активно виступатимуть проти будь-якого використання навіть у формі шантажу теми ядерної зброї, це, безумовно, буде в плюс. Але якщо ця група буде просто виступати за мир за будь-яку ціну, тобто за заморожування війни без встановлення справедливого миру, то такі ініціативи автоматично йтимуть на підтримку Росії і будуть антизахідними”, — пояснила Яхно.

Також Росія намагається активно розхитувати ситуацію в інших регіонах.

“Тема хуситів, тема поставок ракет з Ірану. Це не просто говорить про формування антизахідних альянсів, а про те, що ці антизахідні альянси можуть будь-якої миті задіяти інші потенційні або чинні гарячі точки, щоб спробувати силовим способом нав’язувати Заходу свою позицію. Тобто й далі ламати міжнародний порядок”, — продовжила експертка.

Тому значення рішучості Заходу суттєво посилюється. І в темі дозволу на далекобійні удари по РФ роль локомотива в частині сміливості може зіграти Велика Британія, вважає Яхно.

“І якщо буде ухвалено це рішення, то Захід тим самим продемонструє Росії, що логіка шантажу, тиску, залякування не працює, і що цьому можна протидіяти. Та й це, врешті-решт, в інтересах Заходу, тому що практика показує: коли Захід показує м’якість, поступливість і боязнь в ухваленні рішення, Росія неодмінно цим скористається. І будь-яка поступка буде приводом для того, щоб Росія далі шукала лазівки та способи доламувати міжнародний порядок”, — резюмувала політологиня.

Читайте також: США вперше передають Україні JSOW: які можливості з’являться у ЗСУ, розповіли експерти

Як повідомлялося раніше, 12 жовтня засідання формату “Рамштайн” пройде під головуванням президента США Джо Байдена. Також у роботі групи візьме участь президент України Володимир Зеленський. На цьому засіданні буде представлено український план перемоги. Крім того, за словами генсека НАТО Марка Рютте, на зустрічі обговорять питання дозволу застосовувати Києву далекобійну зброю по військових об’єктах у Росії.

Прямий ефір