Росія продовжує шантажувати світ заявами про “брудну бомбу”, так само Кремль зриває “зернову угоду” про безперешкодний експорт українського продовольства. Ці топтеми цього тижня у рубриці “Президент UA” розбирає журналіст і ведучий телеканалу FREEДOM Олег Борисов.
“Брудна бомба”
Президент України Володимир Зеленський вважає, що інформація Російської Федерації про планування Україною використання “брудної бомби” говорить лише про одне: Росія вже все підготувала саме до своїх таких дій. Тому світ має максимально жорстко на це відреагувати.
“Якщо Росія підготувала чергове підняття ставок і черговий ескалаційний крок — вона вже зараз, превентивно має побачити, що світ це не проковтне. Навіть уже сама російська загроза ядерною зброєю — і тим більше проти нашої держави, яка віддала свій ядерний арсенал під обіцянки безпеки з боку найбільших ядерних держав — це підстава і для санкцій, і для ще більшого посилення підтримки України. Бо чим міцніше нас підтримують, тим швидше закінчиться ця війна і будь-які можливі російські загрози”, — заявив Володимир Зеленський.
Натяки на застосування ядерної зброї Росією — це стара, радянська схема шантажу та метод тиску на світову спільноту. Радник глави Офісу президента України Михайло Подоляк у коментарі телеканалу FREEДOM назвав абсурдом та брехнею заяви російського міністра оборони Сергія Шойгу про нібито підготовку України до застосування “брудної бомби”. Понад те, додав він, це спроба Російської Федерації замаскувати використання тактичного ядерного снаряда.
Михайло Подоляк, радник керівника Офісу президента України:
— Ядерна риторика — це улюблена іграшка Радянського Союзу. Сьогодні ми бачимо це у російській спадщині. Зараз ми бачимо реанімацію ідеології Радянського Союзу в абсурдній формі — хижацька ідеологія, коли ти диктуєш свої умови силою, при цьому вигадуючи пояснення твоєї безглуздої поведінки на зовнішньому ринку.
1991 року не було закінчено процес деіндеграції радянської ідеології. Російська Федерація не пройшла через усі необхідні етапи переосмислення своєї ролі у численних кризах, у яких Радянський Союз відігравав ініціативну роль. Як Іран, який сьогодні теж загрожує світу використанням тієї самої ядерної зброї.
Усе це є наслідком незакінчених справ. Але Росія має все одно пройти через дерадянізацію.
Читайте також: Виправдання військових поразок, підготовка провокації, примушення до переговорів: що стоїть за російським фейком про “брудну бомбу”
Ситуація із зерновою угодою
Але, крім ядерних загроз, щодня існує загроза завдання ракетних ударів з території тимчасово окупованого Криму. А це вже як ланка єдиного ланцюга світової стабільності, адже тут йдеться про транспортування продовольства, енергозабезпечення Європи та найважливіше — гарантії безпеки, яких поки що немає. Президент України назвав розв’язання цієї проблеми — якнайшвидша деокупація Автономної Республіки Крим.
“Світ став набагато жорстокішим місцем. Місцем, де Росія легко провокує масштабний голод, тому що завдяки своєму злочинному контролю над Кримом знищила свободу мореплавства в Чорному морі та може будь-якої миті заблокувати наш продовольчий експорт — життєво важливий для світового ринку”, — сказав Володимир Зеленський.
Він додав, що світ став місцем, де Росія легко та безкарно руйнує надії на стабільність, наприклад, на Близькому Сході та на півночі Африки, оскільки тримає Крим як стратегічний військовий плацдарм для злочинного втручання у ситуацію в цих регіонах.
“Світ став місцем, де російський ядерний шантаж — це вже, на жаль, буденність, тому що ця держава, щоб зберегти за собою вкрадену територію, загрожує всьому людству катастрофою. Керівництво Росії дуже намагається показати, що все це з 2014 року і назавжди. Але саме тому ми разом, щоб завдані Росією жорстокість і хаотизація були справді тимчасовими. Тимчасовими, як російська окупація Криму”, — заявив Зеленський.
Президент наголосив, що повернення Криму означатиме відродження справжнього миру. Тому що російський потенціал агресії буде знищено повністю, коли український прапор знову буде на своєму законному місці — у містах та селах півострова.
“Крим має бути звільнений від використання Росією як плацдарму. Тоді світ відчує, що втрат більше не буде. А люди відчують, що світ стає безпечнішим”, — зазначив Володимир Зеленський.
“Договори з росіянами не стоять паперу, на якому вони написані”. Цій цитаті Бісмарка вже понад сотню років, але вона як ніколи актуальна. Як досягти гарантій безпеки для України? На цей момент це зробити дуже важко. Таку думку телеканалу FREEДOM висловив експерт із питань безпеки Іван Варченко, додавши, що саме Україна у майбутньому буде фундаментом гарантій безпеки всього цивілізованого світу.
Іван Варченко, експерт з питань безпеки:
— Ми бачимо, що система колективної безпеки НАТО не була готова до тих викликів, які постали перед ними з кінця лютого 2022 року у зв’язку з великою війною Росії проти України. Це стосується й колективних систем безпеки Європейського Союзу. І зараз цивілізований світ шукає цих інструментів, механізмів, якими можна буде надалі стримувати будь-якого диктатора, будь-який диктаторський режим, щоб не дати їм можливості реалізувати свої антилюдські ідеї.
І, звичайно, важливою складовою цієї колективної системи безпеки в майбутньому вже стане Україна. Тому ми бачимо наростаючу підтримку України з боку урядів і суспільства цивілізованого світу, і навіть країн третього світу.
Але якщо ми говоримо про гарантії з боку Росії, ми всі пам’ятаємо цю фразу, сказану ще понад сто років тому канцлером Німеччини Бісмарком, що будь-які договори, які підписуються з Росією, вони не коштують навіть того паперу, на якому вони написані. Сьогоднішня ситуація з Путіним показує, що Росія недалеко пішла від тих часів щодо відповідальності за свої гарантії. Тому я не маю жодної причини сказати, що раптом Путін відсьогодні почне поводитися якось інакше.
Класика російської політики — це обман, шантаж та погрози. Погрози зокрема військового характеру. І вони зараз тривають у тому самому контексті, у тому ж дусі. Тому зараз можна говорити про якісь гарантії з боку міжнародних партнерів, а також фактори, які можуть стримати Росію. Іноді ці фактори стримують.
Але на сьогодні найефективнішим стримуючим фактором є українська нація та Збройні сили України, які дають змогу показати місце Росії. Росіяни дуже повільно, але впевнено починають розуміти, де зараз знаходиться Росія, чим вона живе і які у неї перспективи. Ми з кожним днем прискоримо процес розуміння.
Єдине, ми можемо сподіватися, що наступне керівництво Росії може бути адекватнішим, воно просто приречене стати більш адекватним, інакше вони втратять навіть ті залишки країни, на які сьогодні ще можуть сподіватися.
Голод, дефіцит продовольства, рекордне зростання цін на продукти. На перший погляд, це сценарій фільму-катастрофи. Але, на жаль, це реальність, яку спровокувала Росія. І рішення про “зупинення зернової угоди”, ухвалене Росією напередодні, лише вкотре показує, хто такий Путін насправді.
Президент України нагадав, що російська армія за час “зернової угоди” двічі завдавала ударів по тих силах, які гарантують безпеку зерновому коридору.
“Понад 2 млн тонн продовольства стоять у морі. Це означає, що для більш ніж 7 млн споживачів реально погіршився доступ до продовольства. Алжир, Єгипет, Ємен, Бангладеш, В’єтнам, інші — дуже різні країни, з різних частин світу. Але всі вони все одно можуть бути дестабілізовані через це російське рішення заблокувати експорт. Це рішення було ухвалене Росією вочевидь у вересні. Тільки про це може свідчити ця черга із суден із продовольством у морі”, — зазначив Володимир Зеленський.
Також український лідер вимагає швидкої міжнародної реакції як на рівні ООН, так і на рівні країн “Великої двадцятки” (G20). Зеленський наголошує на тому, щоб Росії не було серед країн G20, оскільки Кремль продовжує свідомо працювати на голод на кількох континентах.
“Росії не місце в “двадцятці”. Усі партнери бачать цю штучну чергу з судів. Бачать, що Росія зробила для зриву зернової ініціативи. Бачать, що навіть кораблі із зерном, які перебувають у межах Продовольчої програми ООН для найбідніших країн, не отримують гарантованої можливості проходу по морському маршруту. Росія робить все, щоб мільйони африканців, мільйони жителів Близького Сходу та Південної Азії опинилися в умовах штучного голоду або як мінімум — жорсткої цінової кризи. Але чому це якась купка людей десь у Кремлі може вирішувати, чи буде їжа на столах у людей у Єгипті чи Бангладеш?”, — сказав Зеленський.
Він зазначив, що Україна була і може бути й надалі одним із гарантів глобальної продовольчої безпеки. Що російський терор і шантаж мають програти, а людство має перемогти.
Читайте також: 218 суден, що перевозять українське зерно, фактично заблоковані — подробиці
А закінчимо огляд найважливіших заяв української влади за минулий тиждень цитатою Володимира Зеленського:
“Ворожі літаки будуть падати. Ворожі вертольоти будуть падати. “Шахеди” будуть падати. Не впаде лише український народ! Героїчний народ, який точно увійде до світової історії”.