Брехня і паспортизація: життя людей в окупації напередодні “виборів” обговорюємо з експертами

Агітаційний плакат РФ у деокупованому Херсоні. Фото: gettyimages.com

У вересні Кремль планує провести “регіональні вибори” на окупованих територіях України.

У зв’язку з цим Верховна Рада України 9 серпня закликала світ їх не визнавати. Нардепи ухвалили відповідне звернення.

Чого домагається Росія

10 вересня в Росії відбудуться вибори різного рівня. Це і довибори депутатів Держдуми, і вибори голів низки регіонів і депутатів законодавчих органів. У Кремлі хочуть укотре показати, що частково захоплені території чотирьох областей України будуть тепер у складі країни-окупанта.

Для цього окупаційна влада планує провести так звані “вибори” в окремих районах Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей.

Верховна Рада закликає уряди країн світу не визнавати легітимність жодного виборного органу РФ, якщо там будуть присутні “представники” окупованих територій. Також український парламент закликає не допустити участі делегацій РФ усіх рівнів у роботі міжнародних організацій та їхніх парламентських структур.

У Раді наголошують, що незаконні дії Росії ще раз підтверджують неможливість проведення мирних переговорів для повного виведення російських військ із міжнародно визнаної території України.

Парламентарії просять світ сприяти кримінальному переслідуванню осіб, які взяли участь в організації незаконних виборів, проводили агітацію, балотувалися, здійснювали спостереження або іншим чином брали участь у незаконному виборчому процесі.

Тим часом Росія продовжує спроби викорінити все українське на окупованих територіях. Перехід на російські стандарти відбувається в усіх бюджетних і комерційних структурах — починаючи від сфери освіти, закінчуючи системою оподаткування та працевлаштування.

“Попри те, що в Росії виборцям більше не доступний значущий демократичний вибір навіть на регіональних виборах, лідери, швидше за все, висунуть аргумент, що нові вибори ще більше виправдовують окупацію”, — прокоментували ситуацію в розвідці Британії.

Також відбувається паспортизація населення, яку складно назвати добровільною, адже людям просто не залишають альтернативу.

“Вибори” на окупованих територіях в оцінках експертів

Детально про ці процеси напередодні так званих “виборів” в ефірі телеканалу FREEДОМ говорили:

  • Тетяна Іванова, ексчленкиня української делегації в Тристоронній контактній групі щодо Донбасу;
  • Сергій Гармаш, журналіст, президент Центру досліджень Соціальних перспектив Донбасу;
  • Павло Лисянський, директор Інституту стратегічних досліджень і безпеки;
  • Іван Федоров, міський голова Мелітополя;
  • Петро Андрющенко, радник міського голови Маріуполя.

ТЕТЯНА ІВАНОВА: Паспортизація РФ стала примусовою

— Дуже багатьом нашим громадянам для того, щоб вони пішли служити в російську армію, примусово видавали російські паспорти. А відмовитися від служби в російській армії вкрай складно. Але наші громадяни досі саботують і отримання російських паспортів, і службу в російській армії.

Я знаю достатню кількість наших громадян, які досі чекають на Україну, не отримали російські паспорти і всіляко ухиляються від того, щоб їх призвали. Звісно, це робиться не в правовий спосіб, тому що там немає ніякого права, там тебе не захистять юристи, адвокати або органи влади.

Якщо ми раніше говорили, що на окупованій території проводили два види паспортизації — часткову і примусову, тому що були громадяни, які хотіли добровільно отримати російський паспорт, то зараз ця паспортизація вже точно примусова.

Тому що наші громадяни, які залишилися на окупованій території, практично позбавлені можливості забезпечити своїм сім’ям мінімальний рівень проживання без російського паспорта.

Якщо в тебе немає російського паспорта, дітей не приймають до школи і дитячого садка. Без російського паспорта і російських прав ти не можеш водити автотранспорт.

І ще є дуже багато обмежень щодо роботи. Керівникам підприємств уже надійшли “цінні вказівки” про те, що з 1 вересня, якщо в них залишаться працівники, які не отримали російські паспорти, будуть штрафні санкції. Люди до останнього тягнуть і не оформляють їх.

СЕРГІЙ ГАРМАШ: Місцеве населення активно залучають до російської партійної діяльності

— Зобов’язання вступати в партію “Єдина Росія”, зокрема й під час отримання російського паспорта, — це дуже стара передвиборча технологія, яку використовували й українські політичні сили. Тому що, як правило, до 2005 року у нас працювали російські політтехнологи.

Мета цієї технології — залучити якомога більше людей до партійної організації. Коли людина залучена, вона вже більше приділяє уваги саме цій політичній силі або продажу якогось товару, якщо йдеться про маркетинг.

Росія зараз активно це робить через вчителів, які зараз виходять на зв’язок із батьками під приводом підготовки до навчального року, і м’яко натякають на те, що потрібно вступати в правлячу партію.

Я не знаю поки що випадків, щоб когось, припустімо, звільняли з роботи через відмову вступати в партію Путіна. Але багато людей, маючи на увазі такий фінал своєї відмови, погодяться.

Знову ж таки, все залежить від того, хто і як пропонує. Тому що на тому ж виробництві начальник, який зобов’язаний вербувати людей у цю партію, може сам нелояльно до неї ставитися, робити це пасивно.

А є ідеологічно накручені начальники, які хочуть показати свою лояльність вищому начальству. І вони будуть посилено це робити. Відповідно, такі можуть і донос написати, що дуже популярно зараз на окупованих територіях.

Кожен вирішує питання, виходячи з конкретних обставин.

Пропаганда впливає на жителів окупації тотально, тому що українських ЗМІ там немає. Соцмережі заблоковані. Єдине джерело інформації — це Telegram.

Але знову ж таки, якщо тебе зупинять на вулиці і перевірять твій телефон, побачать якийсь проукраїнський чи український канал, то можуть бути наслідки. Мінімум — це затримання на три доби в “МГБ”. Або ж за гроші пропонують отримати свободу людині чи її родичам.

Українського інформаційного впливу все менше. Знову ж таки, це і питання мови.

У нас усі ЗМІ зараз фактично україномовні. І тут потрібно розуміти, що серед населення України є психологічне несприйняття російської мови через те, що робить Росія в нашій країні.

У Донецьку схоже емоційне ставлення до української мови може бути, тому що місто обстрілюється. І російські ЗМІ кажуть, що це тотально робить Україна. Цей фактор потрібно просто враховувати. Не будемо зараз його оцінювати.

ПАВЛО ЛИСЯНСЬКИЙ: Росіяни заміщають місцевих жителів у виконавчій владі

— Усіх кандидатів на окупованих територіях, які балотуються до місцевих рад, ФСБ РФ перевіряє на поліграфі. Вони дуже сильно бояться, що в місцевих радах будуть нелояльні їм представники. І тому ось у такому вони форматі перестраховуються.

З точки зору легітимності взагалі годі говорити. Окупаційна влада ввела таке поняття, як попереднє голосування. Тобто проголосувати можна за 10 днів до початку офіційного старту виборів.

Наступний момент — виїзне голосування. Тобто будуть об’їжджати мешканців віддалених регіонів у Донецькій і Луганській областях десь наприкінці серпня. І це будуть вибори під дулом автомата.

Наступний момент — це екстериторіальність дільниць. Наприклад, депортовані люди зможуть проголосувати на таких дільницях. Місцеві жителі не хочуть оформляти паспорти РФ, через що окупантам довелося дозволити голосування на цих виборах за українським паспортом.

Вони збираються надіслати міжнародних спостерігачів, зокрема, з різних країн. Але це фікція.

Наприклад, є одна журналістка, яка колись народилася у Франції, а з 2016 року живе в Донецьку — її запишуть як спостерігачку. Тобто в усьому — фейк.

Нам уже зараз місцеві жителі повідомили результати виборів, тому що політтехнологи приїжджають на окуповані території, випивають там у ресторанах, у них язики “розв’язуються”.

Вони розповіли, що на сьогодні Кремль поставив завдання забезпечити такий результат: “Единая Россия” — перше місце, КП РФ — друге місце. Решта поділять те, що залишиться між собою.

На сьогодні на окупованих територіях зареєстровано 32 політичні партії РФ.

Вибори — фейкові. Але, якщо участь у них добровільна, то це кримінально карається за статтею за колабораціонізм. У нас списки є, ми їх уже спецслужбам передали.

Для Кремля, звичайно, головна мета — повністю змінити елітарну складову на окупованих територіях. Тобто, колаборантів як зрадників вони викидають. Виконавчі органи влади в окупаційних адміністраціях уже на 90% займають громадяни РФ.

Вони вже домовилися, що депутатами здебільшого вони призначать місцевих жителів, але за зміненими “конституціями”, окупаційні народні ради майже не мають повноважень.

ІВАН ФЕДОРОВ: Тепер зрадників ми бачимо в переліку партій

— Це черговий акт або чергова серія пропаганди, яку вони намагаються організувати на тимчасово окупованій території. Перша серія була рік тому, коли вони проводили фейковий “референдум”. Тепер не знімають другу серію цієї клоунади, яку вони назвали “виборами”.

Україна отримає дві користі від цього процесу.

Перше: всі реєстри потенційних “кандидатів” стали публічними для наших спецслужб і для всіх нас, українців. Тобто тепер зрадників ми бачимо в переліку, припустимо, партії “Единая Россия” по всій тимчасово окупованій частині Запорізької області.

Там 700 осіб узяли участь у цьому бюлетені, які побажали стати депутатами різних рад тощо. Це 700 зрадників, які задокументували себе і яких легше буде посадити до в’язниці нашій правовій державі.

Друге: торік, коли відбувався “референдум”, сили опору і силовики зібрали інформацію про тих жителів тимчасово окупованих територій, які погодилися працювати у “виборчих комісіях”. Така ж робота проводиться і зараз. Ми дивимося, хто з них погоджуються працювати, хто — ні, а хто керує процесом.

Наведу кілька аргументів, чому ці дії не можна вважати виборами.

Перше: голосувати можуть як жителі, припустімо, Мелітополя, так і жителі Воркути, які приїхали в Мелітополь. Друге: голосувати можуть жителі як із російським, так і з українським паспортом. Третє: голосувати можуть як вдома, так і де завгодно в місті.

Усе це нагадує найкращі “статистичні” часи Януковича, коли вони намалюють 110% від того, що проголосували.

Для жителів тимчасово окупованих територій “референдум”, що відбувся рік тому, став складним сигналом. Багато хто розчарувався і зневірився у своєму поверненні додому.

Але тоді в нас був один вагомий аргумент: у Херсоні “референдум” був, а росіян у Херсоні — немає. Тому все те, що робить сьогодні ворог на нашій території, це фейк і пропаганда.

І точно це не змінить плани ЗСУ на визволення нашого Мелітополя, нашого Бердянська, Енергодара, Донецька і, звичайно ж, нашого Криму.

ПЕТР АНДРЮЩЕНКО: Найбільше росіяни брешуть про Маріуполь

— У Маріуполі — божевільне безробіття. Для маріупольців роботи немає. На комбінаті Ілліча різнороби ріжуть метал, чистять завали, чистять територію комбінату. Їх набрали вже рік як.

Для того щоб потім не звучали обґрунтовані заяви про квоту центру зайнятості, одних і тих самих людей беруть на роботу на три місяці, а потім звільняють. Потім через центр зайнятості цих же людей на цю ж роботу беруть знову.

На сьогодні в місті перебуває приблизно 50 тисяч громадян РФ, які приїхали на його відновлення. Вони залишаться жити там назавжди. При цьому, росіяни кажуть офіційно, що в місті менше 20 тисяч робітників. Для того, щоб щось приховати, завжди вступає брехня.

Натомість місцевих маріупольців нарахували вже 280 тисяч. Це взагалі на рівні абсолютної маячні. При тому, що в місті реально перебуває не більше 80 тисяч українців сьогодні. Тому цифрами жонглюють.

Уже понад 400 будинків знесено. Процес цей трошки спав, але, однак, триває, тому що росіяни з особливим цинізмом зносять усе підряд, а ті будинки, які нібито мають ремонтувати, взагалі не чіпають. Насправді зносять тільки ті будинки, які підпадають під їхні “іпотечні програми”, тобто розташовані в якихось привабливих частинах міста.

Читайте також: Рекет, наркоторгівля, невиплата зарплат і проблеми з медициною: як живе Маріуполь під окупацією РФ розповів Забавін

Прямий ефір