Тема боротьби з корупцією для України є пріоритетною, це найважливіша умова для вступу країни до Євросоюзу. Перевірки постачання Україні західної зброї не виявили жодного порушення, адже Україна відповідально ставиться до її використання. Про це сьогодні, 24 вересня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив політолог Володимир Фесенко.
“По-перше, зазначу, що в США це [тема корупції в Україні] якоюсь мірою предмет міжпартійної боротьби. Починається президентська виборча кампанія, і деякі політики з Республіканської партії намагаються обґрунтувати свої заяви про те, що не треба так багато витрачати грошей на Україну, тому що в Україні є корупція. Вони вимагали контролю. До того ж часто йдеться про контроль не стільки навіть України, скільки адміністрації Байдена. Так що є ще такий контекст ще внутрішньополітичний, міжпартійний у Сполучених Штатах”, — сказав він.
Політолог наголосив, що тема боротьби з корупцією є пріоритетною, перш за все, для самої України. Для Києва це — одне з головних політичних завдань, зокрема пов’язане з європейською інтеграцією.
“І якраз підтримка антикорупційних інституцій, антикорупційних реформ — це один із пріоритетів, одна зі складових процесу європейської інтеграції України, зокрема й виконання нашого домашнього завдання перед початком перемовин щодо вступу України до ЄС. До речі, вже є попередня інформація, що Єврокомісія рекомендувала розпочинати перемовини про вступ України до Європейського Союзу. Тобто опосередковано, таким чином теж підтверджується, що є дуже серйозний прогрес, зокрема й у боротьбі з корупцією”, — зазначив Фесенко.
Особлива тема — постачання озброєння. Контроль, за словами політолога, здійснюється на найрізноманітніших рівнях.
“Є контроль по лінії платформи “Рамштайн”. Саме через цю платформу, Міжнародну платформу логістики постачання Україні озброєння, боєприпасів здійснюється контроль. Кожен вид зброї, кожен снаряд, який поставляються до України, маркований. Відстежується звідки, як і куди він поставляється до України, де він є. До нас кілька разів приїжджали і урядові делегації, і відомчі органи Сполучених Штатів та низки інших країн НАТО насамперед США. Вони проводили спеціальні перевірки. Оскільки в США тема дебатується, вони проводили спеціальні перевірки. Конгресмени приїжджали, зокрема з Республіканської партії. Призначено навіть спеціального уповноваженого для контролю цієї ситуації. І півтора року війни активні постачання зброї до України, такі постачання, яких не було за всю історію України. Ба більше, і якщо ми порівнюємо за останні десятиліття, так багато зброї не постачалося з боку США до будь-якої іншої країни. І ці перевірки не виявили жодного порушення”, — розповів він.
Фесенко нагадав про скандал 20-річної давності.
“Якщо в старі часи були іноді повідомлення, що українська зброя якось таємно потрапила кудись. Був свого часу скандал із “Кольчугами”. Інформація, яка не підтвердилася. І, найімовірніше, саме росіяни тоді просували цю тему, щоб розсварити нас зі Сполученими Штатами. І зараз саме російські ЗМІ часто запускають цю тему про те, що нібито західна зброя, яка йде до України, потрапляє не до України, а до інших країн світу. Жодного підтвердження цього немає. Навпаки, заява керівників і НАТО, і США про те, що немає жодних проявів у тому, що західна зброя використовується нецільовим чином. Вона нам потрібна, її не вистачає в Україні, ми хочемо більше цієї зброї, тому що вона нам необхідна для боротьби з ворогом”, — пояснив він.
Політолог акцентував, що боротьба з корупцією загалом — це одна з тем взаємодії між Україною та США вже давно, вже 7-8 років від моменту створення нових антикорупційних інституцій в Україні.
“І якраз останнім часом відбулися зустрічі і керівників антикорупційних органів України, вони їздили до США, і генпрокурор наш зустрічався з американським колегою якраз для обговорення взаємодії між Україною і США в боротьбі з корупцією. США надали дуже серйозну організаційну, консультативну допомогу і навіть фінансову на початку, у створенні антикорупційних інституцій України. Тому, звісно, виявляють велику увагу, підтримку їхньої діяльності, надають методичну допомогу, зокрема. Тож це теж один із напрямів активної співпраці між Україною та Сполученими Штатами”, — резюмував Володимир Фесенко.
Читайте також: Боротьба з корупцією, вибори в Україні та “втома” Заходу: інтерв’ю з Сергієм Лещенком
Нагадаємо, 15 вересня у Брюсселі віцепрем’єр-міністерка України з питань євроінтеграції Ольга Стефанішина заявила, що Україна виконала всі умови Європейського Союзу, необхідні для старту перемовин про вступ до ЄС.