Боротьба з інфляцією послаблює Росію зсередини — подробиці (ВІДЕО)

Ілюстративний колаж: gettyimages.com

Спроби російської влади знизити темпи інфляції послаблюють російську економіку. Через перехід на військові рейки російська економіка перегрілася, і після різкого падіння на початку 2023 року інфляція в країні стрімко зростає, інформує FREEДОМ.

Після різкого зльоту інфляції внаслідок санкцій через російське вторгнення в Україну влада РФ за допомогою жорсткої монетарної політики та високих доходів від продажу енергоресурсів змогла вирівняти ситуацію. У березні 2023 року її місячний показник становив менше ніж 4%. Але влітку того ж року інфляція почала зростати.

У російському Центробанку заявили про перегрів економіки країни. Експерти вважають, що це відбувається внаслідок величезних інвестицій у ВПК і, по суті, стагнації інших її галузей.

“Під зростання виплат [учасникам “СВО”, у сфері ВПК] зростають і ціни. Російський ринок реагує: ага, більше грошей вливається, отже, можна підвищити ціни. Але ціни відчувають не тільки ті, кому платять гроші за укладення контрактів [з Міноборони РФ за участь у “СВО”], тим більше це разова виплата. Зростання цін відчуває все населення країни. І виходить розбалансування економіки”, — коментує Іван Ус, головний консультант Центру зовнішньополітичних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень.

Утім, як зазначають аналітики, Росія поступово зменшує витрати на оборону. З 2022-го країна з року в рік відчуває дефіцит бюджету, і якщо раніше його вдавалося згладити за допомогою нафтогазових доходів, то зараз їхня частка падає. Економісти стверджують, що зменшення надходжень до бюджету може не тільки сповільнити зростання економіки, але й спричинити стагфляцію — явище, за якого зростання цін поєднується зі збільшенням безробіття.

“Ризик полягає в тому, що уповільнення зростання буде набагато більш вираженим, ніж уповільнення інфляції. Це може означати, що вже наступного року Росія може зіткнутися зі сценарієм стагфляції. Це ризик, якого Центральний банк хоче уникнути за всяку ціну — звідси його рішучість посилити грошово-кредитну політику”, — пише The Telegraph.

Боротися з перегрівом і зростаючою інфляцією влада намагається підвищенням облікової ставки. 26 липня Центробанк РФ підвищив її до 18% відсотків. Попри це, інфляція продовжує зростати. На думку економістів, це відбувається через те, що на тлі падіння надходжень до бюджету влада увімкнула “друкарський верстат”. Поки економіка РФ відчуває зростання, це не так критично, але коли воно зупиниться, це сильно вдарить по гаманцях російських громадян.

“За час війни грошова маса в Росії піднялася приблизно з трохи більше ніж 60 трлн рублів до 104 трлн. Тобто понад 40 трлн рублів було вкинуто за останні два роки в економіку. Вони перетворилися не тільки на зростання зарплат, але й на зростання цін. І зростання зарплат, яким росіяни так раділи, тепер дуже швидко буде з’їдене зростанням цін, а вже далі зростання зарплат не буде”, — пояснює російський професор, доктор економічних наук Ігор Ліпсиц.

Також по зростанню російської економіки б’є і зменшення частки імпорту через проблеми з платежами. Центробанк РФ прогнозує, що за наступні три роки імпорт знизиться на 1-3%. Видання The Moscow Times повідомляє, що через санкції компаніям стає дедалі складніше закуповувати обладнання для модернізації, а також взаємодіяти з іноземними контрагентами.

Читайте також: У Росії падає експорт і видобуток нафти — деталі від експерта

Прямий ефір