Болгарія розслідуватиме воєнні злочини РФ в Україні: до кримінального кодексу готують поправки (ВІДЕО)

Прапор Болгарії. Фото: pixabay.com

Болгарія має намір переслідувати Росію за воєнні злочини, скоєні в Україні. Влада країни вже готує відповідні поправки до кримінального кодексу. Як пише видання EurAktiv, після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну Болгарія прихистила близько ста тисяч українських біженців. Багато хто з територій України або з регіонів, де йдуть активні бойові дії, тимчасово окуповані Росією. Вони можуть зробити свій внесок у розслідування воєнних злочинів Москви, передає FREEДОМ.

5 лютого 2024 року в Болгарії затримали співробітника Головної дирекції боротьби з організованою злочинністю. Болгарське національне радіо повідомляє, що його підозрюють у передачі секретної інформації колишньому співробітнику посольства Росії у Болгарії. А за три дні Софія починає готувати поправки до кримінального кодексу країни. Все для того, щоб мати можливість притягнути Росію до відповідальності за війну проти України.

“Вкрай важливо, щоб Болгарія могла порушувати справи про воєнні злочини в Україні, використовуючи універсальну юрисдикцію з огляду на велику кількість українських біженців у країні. Вони можуть дати свідчення… Я був би дуже радий, якби такий крок допоміг майбутньому міжнародному розслідуванню міжнародного трибуналу, а Болгарія б брала активну участь у зусиллях міжнародного співтовариства”, — заявив міністр юстиції Болгарії Атанас Славов у коментарі виданню Euractiv Bulgaria.

У більшості країн Євросоюзу такі розслідування вже проводять. Зібрані слідчими факти стануть частиною доказової бази під час створення Спеціального міжнародного трибуналу. Як зазначає видання Euraktiv, після внесення поправок до кримінального кодексу Болгарії свідчення зможуть дати не лише українські біженці, а й представники болгарської меншини, які проживають в Україні.

“Це важливо, тому що коли всі країни ЄС збиратимуть ці докази і при нагоді, коли, наприклад, хтось із цих людей, які будуть внесені до категорії військових злочинців, опиниться на території будь-якої країни ЄС, а власне й Болгарії, яка матиме це у своєму законодавстві, то вони переслідуватимуться. І, звичайно, тоді коло держав, куди ці люди могли б поїхати, звужуватиметься… Але ми також повинні розуміти, що багато людей просто не цікавитимуться цим, думатимуть, що вони безкарні і коли опиняться на території ЄС та власне Болгарії, то їх буде затримано”, — зазначила експертка-балканістка Марія Гелетій.

Софія також продовжує надавати Києву військову допомогу. 2 лютого 2024 року міністр оборони Болгарії Тодор Тагарьов заявив про початок відправлення обіцяних Україні сотні БТР.

“Уряд є проукраїнським, він з перших днів надавав підтримку Україні. БТР — це одна частина, одна історія. Але Болгарія дуже допомогла Україні, коли в перші дні Україна дуже потребувала боєприпасів. Софія виробляє багато боєприпасів, тому вона їх постачала тоді, коли це було критично і, можливо, не було інших партнерів, які могли постачати. Болгарія також ремонтувала українські танки, давала паливо, що було критичним на початку війни”, — сказала Гелетій.

Підтвердженням солідарності та дружби між Києвом та Софією став візит делегації парламентаріїв із Болгарії 7 лютого 2024 року. Із депутатами зустрівся Президент України Володимир Зеленський. Він подякував народу Болгарії за військову допомогу і відзначив кроки Софії у посиленні санкцій щодо Кремля.

Прямий ефір