Близький Схід-2023: Ізраїль продовжує операцію проти ХАМАС (ВІДЕО)

Місто Ашкелон, Ізраїль, 7 жовтня 2023 р. Фото: ap.org

Ізраїль вживе заходів щодо усунення терористичного угрупування “Хезболла” на кордоні з Ліваном, якщо бойовики не припинять обстрілювати територію країни, заявив міністр військового кабінету Бенні Ганц. Він закликав міжнародну спільноту та уряд Лівану зупинити терористів, інакше це зробить ЦАХАЛ (Армія оборони Ізраїлю). Ситуація на лівано-ізраїльському кордоні загострилася після нападу ХАМАС на Ізраїль 7 жовтня, повідомляє FREEДОМ.

Тоді, за повідомленнями видання Al Jazeera, до Ізраїлю зайшло не менше тисячі бойовиків ХАМАСу. Вони пробили бар’єр безпеки, яким користувався ЦАХАЛ, та в’їхали на ізраїльську територію на джипах та мотоциклах, також летіли на дельтапланах. Вторгнення супроводжувалося ракетними обстрілами та запусками дронів із вибухівкою.

У перший же день бойовики ХАМАС проникли до прикордонних із сектором Гази міст — Офакім, Сдерот та Ашкелон. За даними видання The Times of Israel, цього дня хамасівці вбили понад 3,2 тис. людей, близько 3 тис. було поранено, ще приблизно 150 викрадено та вивезено до сектору Газа.

“Громадяни Ізраїлю, ми перебуваємо у стані війни. І ми переможемо. Я віддав наказ про широкомасштабний призов резервів, щоб відповісти у війні, якої ворог ніколи не бачив. Ми ведемо війну, і ми вийдемо з неї переможцями”, — оголосив після нападу ХАМАС прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху.

У зв’язку із вторгненням бойовиків ізраїльська влада сформувала надзвичайний уряд, до нього увійшли прем’єр-міністр Біньямін Нетаньяху та голова опозиційної партії Бенні Ганц. Мобілізувалися не лише політично, а й військовим чином: до лав ЦАХАЛ призвали понад 300 тис. резервістів. Спочатку вибили терористів із території Ізраїлю. За 20 днів, 27 жовтня, увійшли до сектору Газа. Наразі ізраїльські солдати розширюють контроль на півночі та півдні сектора.

“Ізраїль, звичайно, намагається, окрім стійкості та героїзму своїх солдатів і офіцерів, <…> користуватися своєю технологічною перевагою. Це насамперед системи радіоелектронної розвідки, це авіація, як ми знаємо, одна з найкращих у світі, звісно, повна перевага у повітрі, це висока захищеність нашої військової техніки”, — коментував експерт з питань безпеки, колишній офіцер Міжнародного департаменту поліції Ізраїлю Сергій Мігдаль.

Серед тих, хто підтримав агресивне вторгнення бойовиків ХАМАС, — “Хезболла” та єменські хусити. Вони періодично обстрілюють територію Ізраїлю.

Усі ці терористичні сили безпосередньо спонсоруються Іраном, також допомагала Росія.

За інформацією української розвідки, Кремль передавав захоплене західне озброєння з поля бою в Україні угрупованню ХАМАС, стверджуючи, що це робить українська сторона. А 26 жовтня 2023 року РФ приймала делегацію ХАМАС у Москві. Після завершення зустрічі у пресрелізі ісламського угруповання подякували Путіну за невпинні зусилля, спрямовані на припинення нібито агресії Ізраїлю проти бойовиків.

“Росія постійно шукає собі партнерів, як і Іран. Їм абсолютно байдуже, що Іран підтримує терористів і займається терористичною діяльністю. І Росія займається терористичною діяльністю. Але вони не оцінюють себе в цьому моральному контексті, через призму моралі, їм байдуже. Вони абсолютно продовжують історію комуністичної революції: “у будь-який спосіб, за будь-яку ціну”, — заявив ізраїльський політолог, підполковник запасу Ар’є Зайден.

Ізраїль підтримує більшість країн Європи, Японія, Австралія, Індія, Аргентина, Канада та Сполучені Штати. Зокрема, останні постачають ракети та різні боєприпаси. Водночас арабські країни заявляють про втрати серед мирного населення Гази через військову операцію Ізраїлю і закликають його до припинення вогню. Попри попередження ЦАХАЛ залишити територію перед бомбардуваннями, у секторі все ж таки є жертви серед мирного населення. Там також не вистачає води та продовольства. Однак періодично ізраїльська сторона дозволяє гуманітарним вантажам увійти до Гази.

“Я вам точно можу сказати як офіцер запасу на строковій службі, іноді скасовуються деякі удари, операції. Історично можете бачити, що лідерів ХАМАСу не було знищено в один час у 1996-1995 році, бо якби була скинута на них авіаційна бомба, то це вбило б велику кількість мирних жителів. Тобто звинувачувати Ізраїль, що він поводиться кровожерливо, абсолютно безглуздо. Але вони продовжуватимуть це робити, так само як і Росія звинувачує Україну”, — каже Ар’є Зайден.

Поки Ізраїль продовжує операцію у Газі, на міжнародній арені вже заговорили про повоєнне майбутнє сектору. США та деякі держави ЄС просувають ідею возз’єднання палестинського населення Гази та Західного берега річки Йордан під одним керуванням. Влада Ізраїлю таке рішення відкидає. Експерти ж припускають можливість міжнародного контролю за сектором.

“Зрозуміло, що це буде управлятися — чому слово “Косово” — управлятися під міжнародним управлінням. Можливо, за участю ООН або буде створено якусь окрему структуру, з міжнародними силами підтримки миру, як було в Косові після 2000 року, з міжнародною поліцією. Звичвйно, з тим, що Ізраїль здійснюватиме повний безпековий контроль на всіх чотирьох сторонах кордону та контроль над усім, що ввозиться. Є такий план. Він ще практично не вироблений. Він людяний, нормальний і має на увазі якийсь мирний розвиток подій”, — вважає експерт з питань безпеки, колишній офіцер Міжнародного департаменту поліції Ізраїлю Сергій Мігдаль.

Скільки часу займе операція Ізраїлю у секторі Гази, невідомо. Процес зачистки бойовиків утруднюється тим, що угруповання ХАМАС спорудило мережу приблизно з 1 300 тунелів завдовжки 500 км. У них містяться склади зброї, боєприпасів, продовольства, води, генератори енергії та паливо. Під землею ховаються й терористи. За даними ЦАХАЛ, за час операції у секторі Газа їх ліквідовано понад 7 тис. Втрати армії Ізраїлю становили близько 150 військових.

Читайте також: Ізраїльтяни готові терпіти, тільки щоб це була остання війна, — Зільбер про настрої в країні

Нагадаємо, бойовики ХАМАС відкидають пропозицію Ізраїлю про тижневе перемир’я в обмін на звільнення заручників.

Читайте такожРано говорити про якусь угоду з ХАМАС, вона має бути на умовах Ізраїлю, — віцеспікер Кнесету

Прямий ефір