Близько 70 об’єктів: армія РФ знищує архітектурні пам’ятки Запорізької області (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Росія продовжує знищувати пам’ятки архітектури в Запорізькій області. З початку повномасштабного вторгнення під прицілом російських окупантів опинилися десятки історичних об’єктів, повідомляє FREEДОМ.

Понад два роки населений пункт Гуляйполе Запорізької області перебуває під регулярними обстрілами російської армії. На цьому напрямку російські окупанти використовували артилерійські та реактивні снаряди, ракети установок С-300.

З початку цього року місто атакують керованими авіабомбами. Одна з таких у лютому зруйнувала млин “Надія”, побудований у XIX столітті. Унаслідок цього пошкоджено стіни споруди та обвалився фасад, розповідає історик Сергій Звілінський.

“Це одна з ключових споруд міста. Це паровий млин, який був збудований 1894 року. Яскравий зразок промислової архітектури”, — розповів він.

Від російських снарядів постраждала будівля мерії. На початку минулого століття це був прибутковий будинок купця Гуревича та міський музей, де на початку минулого століття був банк. За словами історика, в історичному центрі Гуляйполя не залишилося жодної цілої будівлі.

“Пошкоджено цей історичний ареал фактично на 100%. Будівлі або зруйновані, або пошкоджені. Немає жодного, де б не було пошкоджено вікна, зруйновано фасади через влучання, а частину будинків зруйновано повністю”, — сказав Звілінський.

Осколками після обстрілу історичного центру міста пошкоджено й пам’ятник Нестору Махну. Він був встановлений у центрі міста 15 років тому й став неформальним символом Гуляйполя.

“Це було чергове влучення в будівлю, не знаю яке за рахунком, тому що там уже напевно було близько п’яти потужних влучань у ту будівлю, а оскільки пам’ятник поруч, його зачепило”, — додав Звілінський.

Наслідки російських ракетних атак фіксують і в Запоріжжі. Тут було пошкоджено найстаріший у місті будинок купців Захаріних. Він був зведений у середині XIX століття.

“Він документований офіційно 1865 роком як перший цегляний двоповерховий будинок у нашому місті. Тим часом саме це місце характеризується масовим влучанням ракет”, — констатував історик Валерій Стойчев.

Загалом в області та в самому Запоріжжі російські окупанти зруйнували близько 70 об’єктів, які визнані пам’ятками культурної спадщини. Найбільше постраждали історичні об’єкти Гуляйполя та Оріхова.

“Щодо об’єктів культурної спадщини, пов’язаних з архітектурою — це понад 70 підтверджених фактів. Але тут потрібно враховувати, що процес триває, і навіть ті самі пам’ятки, які обстрілювали, знову атакують”, — додав Стойчев.

У зв’язку з ризиком повторних обстрілів зараз реставраційні роботи в прифронтових містах області не проводять. Історики та місцева влада ведуть облік усіх пошкоджень: збирають технічну документацію, фотографії, намагаються законсервувати будівлі. Єдине, що залишається — готувати проєкти відновлення після закінчення бойових дій.

“Зараз у Запоріжжі та наші колеги в Україні працюють над проєктами “Окупована спадщина”, “Зруйнована спадщина”. Тому що ми повинні фіксувати це, розробляти документацію на протиаварійні роботи”, — сказав Стойчев.

Поки ж насамперед у Запоріжжі займаються відновленням житлового фонду. Один із прикладів — п’ятиповерховий будинок у центрі, який було визнано пам’яткою архітектури та містобудування національного значення. Він був зруйнований російською ракетою у жовтні 2022 року.

https://www.youtube.com/watch?v=sMAvaSdK4NM&ab_channel=FREE%D0%94OM.LIVE

Читайте також: Програму “Безбар’єрна залізниця” реалізують на вокзалі у Львові — подробиці (ВІДЕО)

Прямий ефір