Близько 500 мільярдів доларів: потреби на відновлення України значно зросли (ВІДЕО)

Наслідки атаки РФ у Києві. Фото: dsns.gov.ua

Майже пів трильйона доларів буде потрібно на відновлення України. Лише цього року країні знадобиться близько 15 млрд дол. хоча б для невідкладних пріоритетних заходів із відновлення. Таких висновків дійшли аналітики зі Світового банку. Найбільш постраждалими є житловий сектор, транспорт, торгівля і промисловість, енергетика та сільське господарство. Західні країни заявляють про свою готовність допомогти Україні, повідомляє FREEДОМ.

Світовий банк спільно з ООН, Єврокомісією та українським урядом підвищив оцінку потреб України на післявоєнне відновлення. За рік цифра зросла на 75 млрд дол. і на кінець 2023 року склала 486 млрд дол. у розрахунку на наступні десять років.

На цей час розрахунок коштів на відновлення:

  • житловий сектор — приблизно 17% від загальної суми;
  • транспорт — 15%;
  • торгівля і промисловість — 14%;
  • сільське господарство — 12%;
  • енергетика — 10%.

“Хоча ця оновлена оцінка документує значні збитки та відповідні потреби, вона водночас є свідченням стійкості України — вона демонструє, що самовідданість та здатність її народу до адаптації вже допомогли відновити частину збитків. Оскільки українська влада продовжує свій шлях до економічного відновлення та амбітних реформ, ми, Група Світового банку, як і раніше, глибоко прихильні до співпраці з нею, щоб забезпечити краще майбутнє”, — заявила віцепрезидентка Світового банку у справах регіону Європи та Центральної Азії Антонелла Бассані.

Для залучення необхідних коштів Україна активно співпрацює з урядами західних країн. Так, зокрема голова Офісу президента України (ОПУ) Андрій Єрмак зустрівся з німецькою делегацією у складі держсекретаря Міністерства закордонних справ (МЗС) та представника Федеративної Республіки Німеччина (ФРН) у Координаційній платформі донорів для відновлення України. Зустріч відбулася у світлі підготовки до конференції, яка відбудеться в червні в Берліні і буде присвячена післявоєнному відновленню України.

“Відзначив високий рівень співробітництва між Україною та Німеччиною і висловив щиру подяку Федеральному канцлеру Олафу Шольцу, президенту Франку Вальтеру Штайнмаєру і всьому німецькому народові за потужну всебічну допомогу Україні у протидії повномасштабній російській агресії”, — написав Єрмак у Telegram.

19 лютого в Японії відбудеться конференція з відновлення України, очікують на участь близько 200 японських та українських компаній. Галузі співпраці включають енергетику, інфраструктуру та сільське господарство з метою збільшення інвестицій в Україну. Також Данія виділить пакет допомоги для відновлення Миколаєва на більш ніж 21 млн дол. Нагадаємо, навесні 2023 року країна взяла патронат над містом та областю. Гроші підуть на відновлення аграрного сектору, зокрема розмінування. Однак дотації європейських країн — не єдине джерело фінансування відновлення України. Так, Рада ЄС ухвалила рішення, яке передбачає передачу прибутку від заморожених російських активів Україні. Кошти можуть бути спрямовані через бюджет ЄС до Фонду відновлення України. У Вашингтоні привітали це рішення.

“Ми продовжуємо вести активний діалог із нашими союзниками та партнерами, включно з країнами “Великої сімки” (G7), про додаткові кроки, які можуть бути ухвалені в рамках відповідних правових систем і міжнародного права, щоб примусити Росію припинити її агресію щодо України та домогтися, щоб вона заплатила за заподіяну шкоду”, — наголосив представник Держдепартаменту США Метью Міллер.

За оцінками української влади, тільки у 2024 році країні знадобиться близько 15 млрд дол. для невідкладних заходів із відновлення. Зазначається, що в Україні пошкоджено або зруйновано 10% житлового фонду. Найбільших збитків завдано Донецькій, Харківській, Луганській, Запорізькій, Херсонській та Київській областям.

Читайте також: Використання для України прибутку з заморожених активів РФ: про механізми та суми висловилася експертка

Прямий ефір