Близько 3 тисяч українських дітей перебувають у Білорусі, — дослідник про незаконну депортацію РФ

Ілюстративне фото: ukrinform.ua

Українські діти та їхні батьки, які перебувають на тимчасово окупованих Росією територіях України, — заручники ситуації. Тому що одним із найпоширеніших обманів Російської Федерації є коли їх під приводом літнього табору чи оздоровчих канікул вивозять до Росії, також вивозять до Білорусі. Про це сьогодні, 17 вересня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів історик-міжнародник, дослідник масових депортацій у проєкті Where Are Our People Владислав Гаврилов.

“Треба зауважити, близько 3 тисяч дітей зараз перебувають у Білорусі. Перше, що можна зробити, — дітей максимально вивозити на українську підконтрольну територію, щоб зберегти їхню безпеку. Друге — можна вимагати, невпинно вимагати від Російської Федерації надавати списки дітей, кого вони куди вивозять, щоб можна було їх ідентифікувати. І третій момент — після ідентифікації цих дітей максимально швидко намагатися їх повернути, щоб їм не поміняли документи, щоб їх не поставили на всиновлення тощо. Ті практики злочинні, які використовує РФ, щоб фактично і не можна було знайти цих дітей на їхній території”, — сказав він.

За словами дослідника, до незаконної депортації українських дітей насамперед причетні губернатори та керівники областей на території РФ і Білорусі, зокрема, Мінська та Гомельська області.

“Вони безпосередньо причетні до депортації дітей, тому що вони відповідальні за побудову так званих пунктів тимчасового розміщення, і вони відповідальні за ті притулки та будинки дитячі, куди вивозять цих дітей. Тобто вони про це знають, і вони ці злочини все одно роблять. Це одні з кандидатів, які, на мою думку, стовідсотково мають посісти місце поруч (із Путіним і Лукашенком, — ред.) на лаві підсудних”, — каже Гаврилов.

Також це так звані російські омбудсмени з прав людини РФ і областей. Але й, зокрема, великий бізнес.

“Якщо ми беремо, наприклад, білоруський бізнес, є така компанія, як “Білоруськалій”, яка безпосередньо бере участь у депортації українських дітей, тому що вони курують кілька дитячих санаторіїв на території Білорусі, куди вкидають їхнє фінансування і куди вони вивозять дітей, зокрема, з окупованої території частини Донецької та Запорізької областей. Там їх розміщують, звісно, потім не повертають і також займаються промиванням мізків, по суті, також займаються русифікацією дітей і пропагандою. Ця категорія людей також повинна і отримати всі міжнародні санкції, але в ідеалі зайняти місце на лаві підсудних за ці злочини”, — підсумував Владислав Гаврилов.

Читайте також: До України вдалося повернути 386 викрадених Росією дітей — шестеро розповіли свої історії у Гаазі (ВІДЕО)

Нагадаємо, раніше Гаврилов розповів, що повернення українських дітей зараз найбільше йде від громадських організацій України, приватних ініціатив. Наразі повернуто 386 дітей, ідентифіковано понад 19 тис. Також Офіс президента України розробляє план про повернення українських дітей.

Прямий ефір