Найближчим часом питання блокади на українсько-польському кордоні має бути вирішене. Адже це порушує домовленості між Україною та Євросоюзом щодо торгівлі України з європейськими країнами. Про це сьогодні, 6 березня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив аналітик Центру досліджень продовольства та землекористування Київської школи економіки Павло Мартишев.
Експерт наголосив, що торгівля регулюється на рівні Євросоюзу, а не на рівні окремих держав.
“Тому незрозуміло, чому блокують кордони досі. І насправді не так багато зерна українців нині йде через Польщу, і в основному всі зернові потоки перенаправлені через морські порти, бо це вигідніше для нас. Тому ситуація роздута, політизована і не має жодного економічного підґрунтя. Тому справді мені здається, що це буде вирішено найближчим часом”, — зазначив Мартишев.
Гість ефіру наголосив, що ситуація з протестами на кордоні вже затягнулася і її потрібно вирішити. Це штучна проблема, яка може зіграти на руку Кремлю.
“Ще рік тому ми чули про польських фермерів, про їхнє невдоволення. З того часу багато чого змінилося. Наприклад, відкрилися порти, і минулого місяця ми експортували понад 4 мільйони тонн. Тобто загалом нам Польща не надто потрібна для експорту нашого зерна, іншої агропродукції — так. Але Польща імпортує з інших країн зерно — Угорщини, Словаччини та навіть РФ”, — сказав аналітик.
Мартишев додав, що зерно із Росії проходить через Польщу у більших обсягах, ніж українське. Польща також закуповує у РФ гречку, ріпаковий шрот, зернові.
“Польським фермерам також невигідно, щоб російська продукція йшла на ринок ЄС. Тому що російська пшениця найдешевша, як правило, у регіонах ЄС та у регіонах Близького Сходу. Тому це однаково демпінг для європейських виробників. І зараз це проблема і для нас, тому що ми активно конкуруємо із Росією на глобальних ринках. Тому тут 100% блокада не має економічного сенсу. Тобто блокується невелика частина українського зерна, водночас Євросоюз в останній сезон імпортував 2,5 млн тонн російського зерна. Це чимало. Тому в цьому немає економічної вигоди, це економічний задум”, — сказав аналітик.
Також читайте: Блокада на кордонах: Кремль намагається посварити прихильників України в ЄС (ВІДЕО)