Під час протестів на польсько-українському кордоні не зафіксовано жодного випадку блокування постачання в Україну зброї, військової техніки, гуманітарної допомоги та палива, заявив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль. За його словами, жоден вантаж, офіційно зареєстрований як військова чи гуманітарна підтримка, не був затриманий, повідомляє FREEДОМ.
Тим часом у чергах на українсько-польському кордоні стоять близько 2,5 тис. вантажівок. Найбільше — перед пропускними пунктами “Краковець” та “Ягодин”.
Численні акції польських фермерів відбуваються по всій території Польщі. Демонстранти блокують дороги, автостради, магістралі та прикордонні переходи. Причина — надмірна, на думку польських фермерів, конкуренція після лібералізації правил перевезень між Україною та Євросоюзом.
“Через ці дії, які здійснюють польські фермери, маємо суттєве зниження кількості перетинів кордону вантажівками. Якщо говорити про пропускний пункт “Ягодин” — це найбільший інфраструктурний напрямок, де за добу кордон можуть перетинати й 1 200, й 1 400 вантажівок в обидві сторони — за добу [3 березня] близько 70 вантажівок перетнули кордон у бік України, і не однієї — у бік Польщі”, — повідомив речник Державної прикордонної служби України Андрій Демченко у коментарі для “Суспільне. Студія”.
6 листопада 2023 року польські перевізники заблокували рух вантажівок у пунктах пропуску на кордоні з Україною. 23 листопада до них приєдналися селяни. А 9 лютого 2024-го польська профспілка “Солідарність” оголосила загальнонаціональний страйк фермерів.
Окрім заборони на імпорт сільськогосподарської продукції з України вони вимагають зміни європейської аграрної політики, зокрема так званого зеленого курсу — низки вимог до екологічної та кліматичної сфер. За час протесту польські фермери кілька разів висипали українське зерно із вантажівок та залізничних вагонів. Ситуація на кордоні вийшла за межі економіки та моралі, вважає президент України Володимир Зеленський.
“Необхідно знайти нарешті рішення щодо ситуації на польському кордоні. Просто неможливо пояснити, як складнощі країни, що спливає кров’ю, можна використовувати у внутрішній політичній боротьбі. Втім, ми пройдемо і це”, — заявив глава Української держави Володимир Зеленський.
Окрім іншого, учасники акцій вимагають, щоби Литва заборонила імпорт зерна з України та обмежила транзит агропродукції. Вони звинуватили Вільнюс у тому, що українське зерно після транзиту до Литви нібито везуть потім у зворотному напрямку — до Польщі. Проте офіційно такі випадки не фіксували.
4 березня прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск відвідав Литву. Зустрівся з президентом та прем’єром країни. За підсумками візиту Туск пообіцяв звернутися до польського Сейму з пропозицією запровадити санкції щодо російської та білоруської сільгосппродукції, адже Москва та Мінськ продовжують використовувати зерно як зброю.
“Я звернуся до спікера парламенту з пропозицією ухвалити резолюцію, яка закликає Єврокомісію запровадити санкції на продукти з Росії та Білорусі. Я переконаний, що загальноєвропейське рішення буде незрівнянно ефективнішим, ніж окремі рішення країн регіону. Мені хотілося б ухвалити рішення про санкції щодо Росії та Білорусі щодо продуктів та сільськогосподарської продукції загалом у Європейському Союзі”, — заявив прем’єр Польщі Дональд Туск.
Дуже схоже на спроби Кремля посварити прихильників України — так блокаду литовсько-польського кордону прокоментувала прем’єр-міністерка Литви Інгріда Шимоніте. Вона звернула увагу на те, що протести фермерів є улюбленою темою обговорення в шоу кремлівських пропагандистів. У Міністерстві закордонних справ Литви заявили: блокада кордону нагадує гібридні операції, сплановані Москвою.
“З’явилася конкретна позиція спецслужб країни-агресора Росії на тлі, вибачте, певного невігластва польських фермерів, які не усвідомили економічну ситуацію у світі, почали просто “вестись” на ці “вкиди”, — зазначив заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Денис Марчук.
Україна та Польща знайдуть можливості врегулювання кризи, заявив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль. Водночас він не виключає, що передвиборчі настрої в Польщі можуть впливати на ситуацію на кордоні до червня 2024 року.
Читайте також: Страйки фермерів, ситуація на кордоні та чи можливе повне закриття торгівлі Польщі та України: аналіз експертів