Бізнес живе в невизначеності, голова Центробанку заговорила про ризики реставрації “держплану” — реалії економіки РФ (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: minfin.com.ua

Путін під час виступу на Петербурзькому міжнародному економічному форумі (ПМЕФ) заявив, що санкції нібито не заважають розвитку Росії. Він намагався переконати слухачів у тому, що економіка федерації непросто стійка, а й показує стрімке зростання. Тим часом його оптимізм не поділяє керівник Центробанку РФ. Набіулліна навсправжки побоюється, що незабаром РФ доведеться повернутися до планової економіки, повідомляє FREEДОМ.

На ПМЕФ примудрилися провалити пафосну презентацію нової моделі “АвтоВАЗу”: автомобіль Lada Aura банально не змогли завести з першого разу. На думку експертів, це — яскрава ілюстрація стану всього російського автопрому.

“У зв’язку з виходом іноземних компаній, росіяни якимось чином намагаються компенсувати та відновити виробництво авто. Але пригадаймо, що виробництво впало на 51%, практично вдвічі. Але навіть там, де існує виробництво на основі альтернативних імпортозамінних технологій, ми бачимо спрощення і, я сказав би, зниження технічного рівня”, — коментує доктор економічних наук Ігор Бураковський.

Низьке безробіття, низька інфляція, зростання ВВП та збалансована грошово-кредитна політика — у Росії, виявляється, тримають курс на скорочення бідності та нерівності. Але це, якщо вірити тому, що розповів учасникам ПМЕФ Володимир Путін. Насправді — все навпаки.

“Російська економіка переживає сьогодні цілу низку проблем. Ті показники, які ми сьогодні маємо, кажуть, що там є чималі проблеми. Перша — невизначеність: російський бізнес не розуміє, як і чим закінчаться бойові дії. У зв’язку з цим виникає питання про довгострокові інвестиції. Другий момент пов’язаний з перспективами госуправління РФ. Усі розуміють, що російський бюджет — це гроші, які йдуть на війну”, — каже доктор економічних наук Ігор Бураковський.

Зниження рівня безробіття в Росії до історичного мінімуму, яким так пишається Путін, не є приводом для оптимізму.

“Ми перебуваємо в ситуації, коли безробіття низьке не тому, що так швидко розвивається економіка, а тому, що скорочується робоча сила”, — пояснив російський економіст Рубен Єніколопов у публікації BBC News.

І це не дивно. Звідки взятися кадрам, якщо одні виїхали з країни, а інших Кремль відправив на війну проти України? Поки Путін намагається робити хорошу міну за поганої гри, керівник Центрального банку РФ Ельвіра Набіулліна каже, що держава буде змушена найближчими роками або скорочувати витрати, або підвищувати податки. Не виключає Набіулліна і повернення Росії до планової економіки.

“Я вже не говорю про ризик реставрації планової економіки. Здається, що це неможливо, бо в нас усе ринкове. Але насправді державі досить у себе сконцентрувати право приймати рішення, які виробництва, які проєкти потрібно розвивати й куди спрямовувати фінансові ресурси замість приватної ініціативи, і, на мій погляд, це великий ризик”, — заявила голова Центрального банку Росії Ельвіра Набіулліна, виступаючи на ПМЕФ.

Навіть сама думка про повернення до планової економіки багато говорить про стан Росії. У KSE Institute прогнозують у 2023 році поглиблення рецесії, зростання фіскального тиску та ослаблення курсу рубля. Аналітики впевнені: втрата традиційних джерел інвестицій та негативні настрої, що впливають на внутрішній ринок, перешкоджатимуть довгостроковому економічному зростанню РФ.

Читайте також: Для них єдиний варіант вижити — стати нормальними людьми, тоді з ними можна буде існувати, — Резніков про майбутнє РФ

Прямий ефір