Днями Папа Римський Франциск в ефірі одного з європейських телеканалів заявив, що виступає за проведення мирних переговорів між Україною та Російською Федерацією, яка в лютому 2022 року розв’язала повномасштабну війну проти нашої країни.
У Ватикані пояснили, що слова понтифіка абсолютно не означають капітуляцію Києва перед Москвою, а спрямовані на припинення війни в Україні.
Позиція понтифіка про війну в Україні
Слова Папи Римського прозвучали під час його інтерв’ю швейцарському телеканалу RSI. Під час телеефіру главі Ватикану поставили запитання, що він думає з приводу того, що в Україні дехто закликає до сміливості визнати капітуляцію, проте інша частина українського суспільства вважає це легітимізацією сильнішої сторони.
“Це одна з інтерпретацій. Але я вважаю, що сильнішим є той, хто бачить ситуацію, хто думає про народ, хто має сміливість підняти білий прапор —щоб вести переговори. І сьогодні переговори можна проводити за допомогою міжнародних сил. Слово “переговори” — це сміливе слово. Коли ти бачиш, що ти переможений, що справи не йдуть добре, необхідно мати сміливість вести переговори… Ведіть переговори вчасно, шукайте країну, яка може бути посередником. Сьогодні, наприклад, у війні в Україні є багато охочих бути посередником. Туреччина запропонувала себе для цього. І інші. Не соромтеся вести переговори, перш ніж стане гірше”, — сказав Папа Римський.
На слова Папи Римського практично відразу ж відреагували в Україні. Так, президент Володимир Зеленський відповів понтифіку у своєму відеозверненні.
“Я дякую кожному українському капелану, які з армією, в Силах оборони там, на передовій. Ось, що таке церква, — з людьми. А не за 2,5 тисячі кілометрів десь там займатися віртуальним посередництвом між тим, хто хоче жити, і тим, хто хоче тебе знищити”, — заявив президент.
Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба закликав не повторювати історичних помилок і послідовно підтримувати Україну та її народ у справедливій боротьбі за власне життя.
“Наш прапор — синьо-жовтий. Під ним ми живемо, помираємо і перемагаємо. Ми не будемо піднімати інших прапорів. Ми вдячні Його Святості Папі Франциску за постійні молитви за мир і продовжуємо сподіватися, що після двох років нищівної війни в серці Європи він знайде можливість здійснити Апостольський візит до України, щоб підтримати понад мільйон українців-католиків, понад п’ять мільйонів греко-католиків, усіх християн та всіх українців”, — написав у соцмережі Дмитро Кулеба.
У Європейському Союзі підтримали переговори між Україною та Російською Федерацією, але виключно на умовах Києва. Про це на брифінгу заявив представник Єврокомісії Петер Стано.
“Ми хочемо справедливого миру. Миру, який бере до уваги жертву війни, а це Україна”, — наголосив він.
Петер Стано додав, що ключ до закінчення війни перебуває в руках лише однієї людини — російського диктатора Володимира Путіна.
На заклик Папи Римського відреагував і генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг.
“Капітуляція — це не мир. Президент Росії Володимир Путін розпочав цю війну і може закінчити її сьогодні. В України, з іншого боку, немає такої можливості”, — сказав він.
У свою чергу, міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський також прокоментував заяву глави Ватикану. Глава польського МЗС порадив Франциску краще звернутися до російського президента Володимира Путіна, щоб той “набрався мужності вивести війська з України”.
“Як щодо того, щоб для рівноваги заохотити Путіна набратися мужності і вивести свою армію з України? Мир одразу ж настав би без переговорів”, — зазначив Сікорський.
Не залишився осторонь після слів Папи Римського і президент Латвії Едгарс Рінкевичс. Він наголосив, що “зло має капітулювати”.
Після того, як слова Франциска викликали серйозний резонанс і обурення в Україні та світі, глава прес-служби Ватикану Маттео Бруні спробував пояснити висловлювання Папи Римського. На його думку, слова понтифіка про “білий прапор” не означають капітуляцію України перед РФ, передає Vatican News.
“Папа вживає термін “білий прапор” і у відповідь використовує запропонований інтерв’юером образ, щоб позначити ним припинення воєнних дій, перемир’я, досягнуте завдяки відвазі переговорів”, — пояснив він.
Бруні додав, що Папа підтвердив свою “глибоку прихильність” українському народові та закликав усі сторони “створити умови для дипломатичного рішення в пошуках справедливого і тривалого миру”.
Читайте також: Позиція Папи Римського суперечить логіці та етиці християнства, — Рейтерович про заяву Франциска відвідати і Київ, і Москву
Експерти про заяви Папи Римського
Заяву Папи Римського та офіційну позицію Ватикану з приводу війни Росії проти України в ефірі телеканалу FREEДОМ прокоментували:
- Андрій Веселовський, надзвичайний і повноважний посол, радник директора Національного інституту стратегічних досліджень;
- Євген Добряк, народний депутат України 6-го скликання, міжнародний експерт;
- Олексій Буряченко, кандидат політичних наук, голова “Міжнародної асоціації малих міст”;
- Антон Кучухідзе, політолог-міжнародник, співзасновник аналітичного центру “Об’єднана Україна”.
АНДРІЙ ВЕСЕЛОВСЬКИЙ: Папа Римський не зовсім розуміє, що відбувається в Україні
— Це не тільки неприйнятна, це просто дурна заява людини, яка не знає реальності. Дуже шкода, що належить вона впливовій особі. Але ми повинні розділяти релігійну і світську діяльність будь-якого священика. Знявши рясу, він перестає бути священиком.
Вочевидь, у царині політики теперішній Папа Римський і колишній пастор падре Бергольйо недостатньо розуміє, що насправді відбувається в Україні, що таке сьогоднішня Російська Федерація. І ось вам результат.
Ця людина, яка народилася в Аргентині, в країні з цікавою своєрідною політичною історією, була вихована в перші повоєнні роки, коли в Латинській Америці панувала ейфорія з приводу того, що світло правди і справедливості сяє з Радянського Союзу, який переміг нехорошу нацистську Німеччину. Ось такий штамп десь і з молодих років у теперішнього Папи зберігся, і він ним сьогодні користується.
Ми знаємо, що він із задоволенням зустрічався з Путіним до повномасштабного вторгнення, коли вже було здійснено окупацію Криму і частини Донецької та Луганської областей.
Він із задоволенням вислуховує промови представників Російської православної церкви, яка закликає вбивати в Україні людей, закликає продовжувати війну, і вважає це богоугодною справою. А тих, хто проти війни, хто проти злочинів Росії, вона засуджує, священиків виключає зі своїх лав, а мирян переслідує.
Таким чином, Папа вписується в цю когорту ненависників або, скажімо так, у когорту людей, які не розуміють, що відбувається, і пливуть за течією. Це погано.
Чи є що-небудь хороше в цій історії? Є. Коли хтось робить необдуману, неправильну заяву, то мислячі люди виступають проти нього. І ось ми тепер бачимо, що від Вашингтона до Києва, до Кавказу, навіть і деяких країн Близького Сходу люди висловлюють або осуд, або здивування.
Виступ Франциска на українську тему сколихнув мільйони людей і змусив декого з них подумати, а що насправді відбувається? І тут усяке пояснення з боку України, з боку української влади, українських громадян, українських вірян, зрештою, дуже багато значить.
Те, що Блаженніший Святослав, першоієрарх Української католицької церкви, заявив у Нью-Йорку про гріх невіри в Україну, це дуже значущі слова. “Гріх не вірити в Україну”, — почули християни, напевно, всього світу. Це слова жорсткі, які заперечують те, що Папа проголошував.
Ну і ще один цікавий факт. Після цього скандального висловлювання Франциска його слова коментує його прес-служба. Коментує на різні лади: і не зрозуміли, і не розуміють глибини, і взагалі, зовсім непогано вести переговори.
Звичайно, зовсім непогано вести переговори. Візьмемо історію Другої світової війни, яка все яскравіше накладається зараз на сьогоднішній контекст. Вели переговори Велика Британія і Франція 1938 року з Гітлером. У результаті вийшла Друга світова війна. Якби не вели переговори і не віддали б Гітлеру Чехословаччину, війни б не було. Збройні сили двох цих країн були досить потужні для того, щоб не дати Гітлеру рухатися вперед.
Те ж саме відбувається і сьогодні. Країни Європейського Союзу, Велика Британія та США мають достатньо і озброєння, і політичного впливу, і фінансових ресурсів, щоб допомогти Україні не стати жертвою нового Гітлера та його компанії.
На жаль, хотілося б підкреслити, що у Путіна велика компанія: Іран, Північна Корея та деякі маргінальні країни у світі теж підспівують. Усю путінську кремлівську компанію необхідно зупиняти зараз, не допускати не просто її посилення, а перебільшення її реальної сили і реальної ролі. Не можна допускати розповзання прокремлівської банди.
І слова Папи повинні піддаватися реальній оцінці, яка б вона не була жорстка. Очевидно, понтифік зробив багато добрих справ у тій сфері, яка є його вотчиною. Він закликає до соціальної рівності, до поваги до інших релігій і багато подорожує, бував на Близькому Сході, зустрічався зі Вселенським патріархом Варфоломієм. Усе це, як то кажуть, йому зараховується.
Але коли він виступає із сумнівними заявами, ми як громадяни України повинні давати цьому належну оцінку. Тож резонансний виступ Франциска дає цьому привід і допомагає нам встановити істину.
ЄВГЕН ДОБРЯК: Ватикан і Папа Римський з такими заявами нехай звертаються до Кремля
— З такими пропозиціями я б порекомендував міжнародному відділу або Міністерству закордонних справ Ватикану звертатися до Російської Федерації.
Так, саме до них треба звертатися з таким закликом, тому що вони порушили всі норми християнської моралі, вони порушили всі норми, які пропагує Ватикан і Папа Римський як намісник Бога на землі. Нехай апелюють, ідуть до агресорів, до тих людей, які влаштували цю бійню в центрі Європи.
А не натякають на те, що Україна має фактично залишити своїх людей на окупованих територіях, що Україна має піти на якісь незрозумілі капітуляційні дії на окупованих територіях і так далі, тощо. Тобто тут Ватикан нехай звертається до РФ, як до “великих представників православ’я”. Нехай вони з ними і ведуть такий діалог.
І я згоден із заявою Греко-католицької церкви, що ніхто не збирається здаватися. Тут по-іншому неможливо. Інакше, якщо цей білий прапор підняти, як каже понтифік, то фактично України не буде, і надалі Україну Росія просто знищить.
ОЛЕКСІЙ БУРЯЧЕНКО: Якщо Україна піднімає білий прапор, то незабаром такий прапор підніме і Європа
— Зараз у Росії править терористична диктатура, якщо можна так її охарактеризувати з політичного погляду. І поки існуватиме путінський режим, він триматиметься на терорі, і ця країна завжди буде з кимось воювати.
І не дарма спецслужби і розвідки західних держав дуже реалістично оцінюють напад і агресію, як пряму, так і гібридну з боку Російської Федерації на країни Балтії, на Польщу і Фінляндію. Тому що така велика армія повинна воювати.
Неможливо собі уявити, що за путінського режиму зараз Путін оголосить демобілізацію. Це абсолютно неможливо, тому що на терорі, на культі смерті якраз і стоїть весь терористичний режим Путіна. І мені дуже дивно, що Папа цього не розуміє.
Мені дуже дивно, що хтось ще так само думає і розповідає, кому тут підняти білий прапор. Якщо білий прапор піднімемо сьогодні ми, то завтра білий прапор підніме вся Європа. Тато хіба цього не розуміє?
Мені здається, що йому або не той папірець підсунули, або десь на якийсь рахунок Ватикану впала незрозуміло звідки велика сума грошей.
Ні для кого не секрет, що приблизно 70% росіян налаштовані по відношенню до України та українців на повне знищення. Питання не полягає в Криму чи Донбасі. Путін не сприймає і Україну, і українців.
Тому ми робимо все, щоб зберегти не просто свою країну, а щоб зберегти життя своїх близьких і рідних. І для нас ця війна не просто війна за якісь території чи за зони геополітичного впливу – для нас це війна за виживання.
Чому цього не розуміє Папа, мені дуже складно сказати. Дуже хочеться, щоб Франциск приїхав усе-таки в Україну, незважаючи на те, що він наговорив, незважаючи на те, що він думає. Можливо, він навіть там Путіну симпатизує. Але все одно, я думаю, у будь-якому разі його потрібно запросити в Україну на прийом, щоб він подивився на власні очі на Бучу, на Ірпінь, подивився, що Росія обстрілює мирні міста, мирне населення.
Щоб Папі Римському наш президент, наші правоохоронні органи показали ті відверті приклади геноциду й екоциду, які Путін вчинив в Україні, в тому числі й щодо захоплення найбільшої в Європі атомної електростанції ЗАЕС. Просто хочеться, щоб Папа не просто прочитав із папірця, а щоб він приїхав і подивився на це все наживо, на власні очі.
Я думаю, що в будь-якої людини, яка це побачить, особисто язик не повернеться більше розповідати про білі прапори і про якісь миротворчі ініціативи з людожером. З людожером неможливо домовитися, він все одно використає можливість вас з’їсти. І будь-які паузи, які зараз відбуваються на полі бою, трактувати можна виключно в бік відновлення боєздатності РФ.
Звісно, Кремль через свої ІПСО буде поширювати і використовувати те, що наговорив понтифік. Тому поки існує Путін, поки існує путінський режим, Україна завжди буде під тиском. Україна завжди буде під прямою або під гібридною загрозою. А зараз і перше, і друге одночасно відбувається на наших очах.
І, звісно ж, жодних про якісь мирні перемовини чи тим паче виставляння білого прапора перед Путіним, я думаю, від України, від українців ні понтифік, ні Путін ніколи не дочекається.
АНТОН КУЧУХІДЗЕ: У Ватикану дуже сумнівна репутація в Європі
— Потрібно розуміти три речі. По-перше, це може звучати дивно, але політично Ватикан не впливовий у Європі. За статистикою різних міжнародних агентств, найбільша кількість католиків у Латинській Америці.
Використовуючи Ватикан як механізм голосу, причому, в даному випадку російського голосу, тим самим виконується оця функція закидання в Латинську Америку або ж у суспільство католиків тези, які насправді працюють в інтересах РФ. Ось цю функцію виконує Ватикан.
З огляду на те, що Україна фактично в момент широкомасштабного вторгнення почала плідно розвивати відносини з Латинською Америкою, Африкою, з країнами, які входять у поняття “глобальний Південь” тощо, то, звісно, ми не можемо бути одразу ефективними. Тому росіяни намагаються глобально очорняти Україну, український народ, і використовують усі методи, які можливі.
Чому Ватикан не має в Європі великого впливу? Тому що всім зрозумілий зв’язок не зовсім чистих російських грошей із Ватиканом. Тим паче, у Ватикану є репутація корупційних скандалів, у які він потрапляв у 1970-ті, у 1980-ті, у період сучасної історії, щодо того, для чого Ватикан використовували власники великих грошей у цьому світі.
Тому репутація Ватикану не зовсім стабільна в Європі, більше спрямована на символізм, збереження традицій і так далі. Але коли лідери держав розуміють, що таке Ватикан, і як гроші проходили через нього в корупційних історіях, то великої довіри до цієї інституції немає.
Чи треба розглядати заяву через Папу як уже вибудувану певну систему, через яку росіяни намагаються донести ті чи інші позиції щодо переговорів? Ця спайка вже працює як мінімум два роки: Папа Римський, потім Китай вічно про переговори розповідає, прем’єр Угорщини Орбан. І іноді Росії вдається вмовити якихось африканських лідерів виступити з мирними ініціативами.
Якщо згадувати витоки Папи Римського, цієї посади як інституту, то людина, яка отримує такий символізм, має говорити про обопільне примирення, а не про те, щоб одні здалися на користь іншим. У цьому, звичайно, відбувається перекіс.
І тут не треба бути якимось великим політиком, щоб розуміти різницю в конфлікті: наскільки несправедливо здатися і наскільки справедливо говорити, якщо ви представник божественних сил. Усе-таки говорити про примирення для двох країн і говорити про виведення фашистських окупаційних військ із території незалежної держави України — ось це було б по-божеськи.
А коли церква намагається маніпулювати політичними процесами, то вона, відповідно, отримує негативну реакцію. Але знову ж таки, ми розуміємо, що все одно якийсь ефект від цієї заяви Папи в інших точках світу буде, і з цим ефектом треба буде Україні працювати. Переконувати більш активно ті держави, де населення дуже сильно сприймає всі заяви Папи.
Читайте також: Не може бути рівності між жертвою і агресором: Зеленський попросив Папу Римського Франциска засудити злочини РФ в Україні (ВІДЕО)