Більший термін, ніж за вбивство: як у РФ карають за “фейки” незгодних із путінським режимом

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Автора Telegram-каналу “Протестный МГУ” Дмитра Іванова засудили до 8,5 року в’язниці за статтею про “фейки”. Обвинувачення закидало Іванову 11 антивоєнних постів, присвячених подіям в українській Бучі, обстрілам російськими військовими Маріуполя і Запорізької атомної електростанції. Іванов провини не визнав, інформацію в повідомленнях він вважає правдивою, інформує FREEДОМ.

Вісім місяців виправних робіт й заборона протягом року на користування інтернетом — такий вирок виніс суд у Кемеровській області РФ журналісту Андрію Новашову. Його визнали винним у “поширенні фейків” про російську армію. Новашов писав і репостив у соцмережі інформацію про жертви серед мирного населення в Маріуполі.

“Репост Новашова у “ВКонтакте” про атаки російської армії на Маріуполь не можна вважати “завідомо неправдивою інформацією”, оскільки його фактичний зміст неможливо спростувати — офіційні дані про жертви серед населення під час бойових дій в Україні офіційно не публікувалися російською стороною. Обвинувачення не надало доказів свідомої неправдивості інформації”, — сказала адвокатка Марія Янкіна під час дебатів у суді.

За тією самою статтею дістав вирок і веб-розробник Руслан Ганєєв із Набережних Челнів. Йому дали 10 місяців виправних робіт. “Фейком” про російську армію суд визнав два коментарі в соцмережі, які Ганєєв опублікував у лютому і березні минулого року. В одному він написав про виведення російських військ з-під Києва, а в другому — про втрати російської армії.

З початку грудня Ганєєва тримали під вартою.

“Влада із задоволенням використовує цю нову правозастосовчу практику, я маю на увазі законодавство про так звані фейки. І, звичайно, під удар насамперед потрапляють журналісти, люди, які поширюють або генерують контент, політичні активісти, представники опозиції. І в цьому сенсі обтічність законодавчих норм дає змогу владі трактувати як фейк, як дискредитацію фактично будь-яку інформацію, яка російській владі не подобається”, — каже російський адвокат Микола Полозов.

І справді, в особливій немилості путінського режиму — опозиційні політики та активісти, а разом із ними їхні родичі. У Бурятії відправили в дитбудинок 15-річного прийомного сина активістки Наталії Філонової. Сьогодні суд намагається позбавити її опікунства над підлітком з інвалідністю.

“Зараз вона є матір’ю дитини з інвалідністю, для якої є пільги в призначенні покарання, пов’язаного з позбавленням волі. Якщо сина відберуть, це вирве в захисту суттєвий козир проти позбавлення Філонової волі. За півтора року Філонова і так отримала штрафи на 440 тисяч рублів, — сказала правозахисниця Надія Низовкіна в інтерв’ю “Настоящему времени”.

Пенсіонерку заарештували в листопаді минулого року після антивоєнного мітингу і звинуватили в застосуванні насильства до поліцейських. Загалом жінці виписали штрафів на 440 тисяч рублів, третину суми допомогли виплатити волонтери. Тепер у рахунок боргу держава забирає у пенсіонерки й пенсію, й опікунські виплати. Її тримають у СІЗО в Улан-Уде.

А політику Володимиру Кара-Мурзі, який перебуває у слідчому ізоляторі з квітня 2022 року, продовжили арешт одразу на пів року. Його звинувачують у тому самому поширенні “фейків” про російську армію, участі в діяльності “небажаної організації” і в держзраді.

“Влада, посилюючи репресії, посилюючи каральний апарат і змінюючи законодавство в бік збільшення термінів, у бік розширення відповідальності, вона по суті девальвує сам інститут покарання. Так, дійсно, сьогодні за слова у Росії люди можуть отримати більший термін, ніж за вбивство. І меж для кримінального переслідування за великим рахунком немає. Уже давно в РФ виносять вироки за думки, наприклад, щодо кримських татар, обвинувачених у тероризмі, хоча там ніколи ніяких терактів не було, двозначні терміни”, — сказав Полозов. 

Поповнюються в Росії і списки заборонених або небажаних організацій. Так, Роскомнадзор заблокував сайт “Медіазона Білорусь”, а Генпрокуратура оголосила небажаною організацією Transparency International, що займається боротьбою з корупцією.

Читайте також: Відсутність патріотизму, “дискредитація” армії та “фейки” — репресії Кремля проти росіян тривають (ВІДЕО)

Прямий ефір