Сполучені Штати Америки планують підштовхнути європейських союзників закупити більше американської зброї для України. Цей крок може поліпшити переговорну позицію Києва, повідомляє Reuters. За словами джерел, офіційні особи США обговорять можливі закупівлі зброї цього тижня під час Мюнхенської конференції з безпеки. Вони додали, що це одна з декількох ідей, щоб продовжити постачання зброї Києву без значних витрат американських грошей, інформує FREEДОМ.
Безпека в Європі та підтримка України — головні питання на порядку денному турне глави Пентагону Піта Гегсета країнами ЄС. Він уже відвідав штаб-квартири Європейського та Африканського командування США в Німеччині. Глава Пентагону також візьме участь у зустрічі міністрів оборони країн НАТО і засіданні Контактної групи з питань оборони України у форматі “Рамштайн”.
“За словами представників Пентагону, Гегсет, найімовірніше, наполягатиме на тому, щоб союзники США в Європі збільшили свої витрати на оборону і взяли на себе активнішу роль у розв’язанні проблем, які постали перед Європою. Також очікується, що він повторить заклик президента США Дональда Трампа до дипломатичного припинення війни між Росією та Україною”, — йдеться в публікації видання “Голос Америки”.
Президент Трамп різко критикує європейські країни за хронічне недофінансування безпеки. Він заявляв, що США можуть вийти з НАТО, якщо партнери по Альянсу не почнуть виплачувати обов’язковий членський внесок у 2% від ВВП.
Також у команді американського президента дотримуються ідеї, що Європа має докладати більше зусиль для завершення війни в Україні та підтримання подальшого миру.
“Цього тижня наш державний секретар, наш міністр оборони, наш віцепрезидент перебуватимуть у Європі й обговорюватимуть деталі того, як закінчити цю війну. Наш головний принцип полягає в тому, що європейці повинні взяти на себе відповідальність за цю війну в майбутньому. Президент Трамп збирається закінчити її, і все, що стосуватиметься гарантій безпеки, це буде повністю на боці європейців”, — заявив радник президента США з національної безпеки Майкл Волтц.
Тим часом розробку плану щодо завершення війни РФ проти України у Вашингтоні призупинили для того, щоб проконсультуватися з країнами Європи і “дати їм місце за столом переговорів”, повідомляє The Telegraph із посиланням на джерела.
За інформацією видання, спецпредставник президента США з питань Росії та України Кіт Келлог представить фрагменти плану Трампа на Мюнхенській конференції з безпеки. Як пише Reuters, посилаючись на свої джерела, на заході Келлог закликатиме європейців збільшити закупівлі американської зброї.
“Це одна з кількох обговорюваних Білим домом ідей, що дають змогу продовжити постачання зброї Києву без значних витрат американського капіталу… Адміністрація Трампа, найімовірніше, зіткнеться зі значною протидією з боку деяких республіканців, якщо почне просити Конгрес про додаткове фінансування військової допомоги Україні. Представники адміністрації розглядають угоду з Європою щодо закупівлі зброї як потенційний обхідний шлях, що дає змогу Вашингтону підтримати Київ, не витрачаючи долари американських платників податків”, — пише Reuters.
Раніше генеральний секретар НАТО Марк Рютте заявив, що європейські країни готові закуповувати більше американської зброї і передавати її Україні. До того ж, останнім часом у ЄС почали переглядати оборонну стратегію.
Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн заявила, що нову політику в цій галузі — Білу книгу про майбутнє європейської оборони — Брюссель представить у середині березня.
“Сучасна оборона вимагає як приватного, так і державного фінансування. Нам потрібно більше співпраці для кращої операційної сумісності та зниження витрат, більш просте законодавство, більше інновацій і більше віддачі від інвестицій. Світ швидко змінюється. Наш давній союзник Сполучені Штати визначили новий порядок денний для Європи, і ми готові до активного та конструктивного діалогу зі Сполученими Штатами”, — акцентувала Урсула фон дер Ляєн.
На думку президента України Володимира Зеленського, для гарантування безпеки в країні на післявоєнний період потрібна підтримка як Європи, так і США. Про це він заявив в інтерв’ю виданню The Guardian.
Як приклад Зеленський навів системи ППО Patriot, які надає Вашингтон, і які здатні захистити територію держави від усіх видів ракет. Також Зеленський підтвердив підтримку ініціативи президента Франції Еммануеля Макрона розмістити європейський військовий контингент на території України після завершення бойових дій, якщо його чисельність досягне 100-150 тис. військових.
Читайте також: У Конгресі США пропонують відновити механізм ленд-лізу для України — подробиці