1 серпня в повітряний простір Польщі залетіли два білоруські вертольоти — так заявили в польському міністерстві оборони. Влада Польщі підкреслює, що керівництво НАТО вже поінформовано про те, що трапилося.
У Міноборони Білорусі заперечують заяви польської сторони. Однак ця подія має тло — Білорусь активно підтримує РФ у війні проти України, прийняла на свою територію приватну військову компанію “Вагнер”, а самопроголошений президент країни Олександр Лукашенко час від часу робить різкі недипломатичні заяви на адресу Польщі.
Подробиці інциденту на кордоні
За даними аналітиків SluzbyiObywatel, вертольоти Мі-24 і Мі-8 залетіли приблизно на 3 кілометри вглиб території Польщі, після чого розвернулися і полетіли в Білорусь.
Очевидці також стверджують, що техніка пролітала над дахами будинків у прикордонному селі Біловежа. Фото білоруських вертольотів опублікувала в соцмережах фотограф Еліза Ковальчик.
Спочатку польські військові не підтвердили вторгнення в повітряний простір країни. Однак пізніше повідомлення про вертольоти підтвердилося.
Мінськ зі свого боку дійсно раніше інформував польську сторону про навчання.
“1 серпня 2023 року відбулося порушення повітряного простору Польщі двома білоруськими вертольотами, які проводили навчання поблизу кордону. Перетин кордону відбувся в районі Біловежі на дуже малій висоті, що ускладнює його виявлення радіолокаційними системами”, — йдеться в повідомленні Міноборони.
Міноборони Білорусі відкинуло звинувачення, назвавши їх надуманими.
“Звинувачення в порушенні кордону Польщі вертольотами Мі-24 і Мі-8 білоруських ВПС і військ ППО є надуманими і були зроблені польським військово-політичним керівництвом для чергового виправдання нарощування сил і засобів біля білоруського кордону”, — відповіла білоруська сторона.
Тепер Польща збільшить чисельність військовослужбовців на кордоні і виділить додаткові сили і засоби, включно з бойовими вертольотами. Одночасно тимчасового повіреного у справах Білорусі викликали до Міністерства закордонних справ Польщі.
Думки експертів
Чи був політ білоруських гелікоптерів у Польщі провокацією, чи це звичне явище під час військових навчань у прикордонних районах?
В ефірі телеканалу FREEДОМ на цю тему розмірковували:
- Олександр Коваленко, військово-політичний оглядач групи “Інформаційний спротив”;
- Олександр Алєсін, незалежний військовий аналітик;
- Андрій Риженко, капітан 1-го рангу запасу, заступник начальника штабу ВМС ЗС України (2004-2020 рр.);
- Олег Шамшур, надзвичайний і повноважний посол України, заступник міністра закордонних справ України (2004-2005 рр.), посол України в США (2006-2010 рр.), посол України у Франції (2014-2020 рр.);
- Сергій Грабський, військовий експерт.
ОЛЕКСАНДР КОВАЛЕНКО: Лукашенко бравірує і залякує Польщу
— Я більш ніж упевнений, що це свідома провокація.
Білорусь зараз займається нагнітанням обстановки на кордоні з Польщею. Загалом вона є одним з інструментів Росії з підвищення нервозності в Європі, з підвищення занепокоєння погрозами з боку Білорусі.
Ядерна зброя нібито там присутня. Поява приватної військової компанії “Вагнер” і заява Лукашенка про її намір іти на Жешув, російські заяви якихось псевдоекспертів про те, що Сувалкський коридор будуть “проламувати” тощо — це все загальна концепція інформаційно-психологічної спецоперації, основна мета якої — психологічний тиск на Європу, на Польщу, Литву та Латвію насамперед.
Плюс контакти з Іраном і нібито наміри побудувати завод з виробництва безпілотників “Шахедов” у Білорусі.
Поява вертольотів у повітряному просторі Польщі на наднизьких висотах, щоб бути непоміченими протиповітряною обороною, — це фактично їхнє диверсійне застосування.
Саме такий прорив вертолітної групи був у 2022 році на Гостомель. Вони пройшли наш повітряний простір на наднизьких висотах практично непоміченими засобами ППО.
Я сумніваюся, що поляки стоятимуть і дивитимуться, як ПВК “Вагнер” — зеки на “буханках” і пікапах із кулеметами “Максим” розсікатимуть трасою-65, або як вони маршируватимуть парадом на Жешув. Це майже 200 кілометрів від кордону з Білоруссю. Я б подивився, скільки не десятків, а сотень тисяч “вагнерівців” змогли б подолати цю відстань. Тому це виключно бравада на маргінальному рівні. Лукашенко все-таки насамперед маргінал, а в другу чергу — диктатор і військовий злочинець.
У Росії можуть сприймати ПВК “Вагнер” як якусь групу суперменів, супергероїв. Я нагадаю, що в Україні ПВК ніяк не проявила себе. Вони 10 місяців намагалися пройти 10 кілометрів Донецькою областю, вперлися в маленьке містечко Бахмут, і так і не змогли його до кінця захопити. На це на все пішло понад 20 тисяч втрат — є різні оцінки.
ОЛЕКСАНДР АЛЄСІН: РФ не “потягне” другий фронт
— З точки зору роботи радіолокатора ніякого зльоту не було. Тому все залежить від того, як та чи інша сторона тлумачить ці події. Тому що можна спиратися тільки на заяви очевидців — жителів села Біловежа. Усі аналітики, коментатори орієнтуються тільки на свідчення місцевих жителів. Річ у тім, що з повітря кордон не видно.
Це село дуже близько розташоване до кордону з Білоруссю. І, звісно, одних показань свідків недостатньо, щоб пред’являти вимоги і просити про реакцію НАТО. Тому все спустили на гальмах.
Під час навчань такі заліти можливі, якщо йдеться про десятки метрів. Такі ж епізоди, до речі, бували кілька разів у білорусів з Україною. Українські вертольоти пролітали біля кордону або над кордоном, а білоруська сторона висувала претензії про те, що вони залітали на її територію.
Але теж це були лише свідчення очевидців і фотографії. А українська сторона заявляла, що нічого подібного не було. Тому тут усе залежить від оцінки тієї чи іншої сторони, як вона хоче цей інцидент розцінити.
Польська сторона думала цілий день, перш ніж пред’явити протест, вона зважувала всі обставини, вигоди і негативні наслідки. І, нарешті, пред’явила протест білоруській стороні.
Але протест був дуже м’який. І, вочевидь, у Польщі розуміли, що відсутність об’єктивних даних робить позицію країни досить хиткою.
Що стосується Лукашенка, чи провокує він Польщу? Навряд чи він хоче свідомо це робити.
Найімовірніше, це була розвідка. Що ближче поляки посувають своє озброєння до білоруського кордону, то ретельніше й уважніше білоруська сторона веде розвідку і спостереження за польськими військами.
Біловезька пуща може приховати дуже багато військових, і тому білоруські льотчики настільки пильно стежать. Не виключаю, що саме ця обставина і призвела до того, що вони залетіли на польський бік.
Будь-яке збройне зіткнення Білорусі з країнами НАТО викличе відповідну реакцію РФ.
Найімовірніше, це була розвідка. Що ближче поляки посувають своє озброєння до білоруського кордону, то ретельніше й уважніше білоруська сторона веде розвідку і спостереження за польськими військами.
Вона сильно зав’язла в Україні. Якщо ще почнеться конфлікт із Польщею, то я боюся, силоньок у РФ не вистачить. І тоді ситуація явно складеться вже не на користь російської сторони. Тому ніхто не зацікавлений у явному конфлікті.
Усе обмежується словесною перепалкою. Це елементи інформаційної гібридної війни. Сторони пересуватимуть танки, війська, але ніхто з них не хоче перетинати лінію спочатку локальної, а потім світової війни.
Цей інцидент став для Польщі сигналом, щоб вона посилила свою протиповітряну оборону, чергування радіолокаційних станцій. Тобто для військових це сигнал до того, щоб посилити не тільки сухопутні сили повітряної оборони.
АНДРІЙ РИЖЕНКО: РФ думає, як утримати контроль над виходом до Балтійського моря
— Зараз на території України Росія зосередила 400-тисячне угруповання. Це фактично 94-96% російських боєготових сил. Є інформація, що ті сили, які були в резерві, вже введені, резервів не дуже багато, вони виснажені.
Тому я не думаю, що Росія в змозі вести зараз активні бойові дії ще в якомусь регіоні. Хоча проводити провокації, диверсії вона може. Вони хочуть знову відновлювати Ленінградський, Московський військові округи. Це підкреслює важливість цього регіону для РФ.
Країни Балтії, незважаючи на те, що їхні збройні сили невеликі, це все одно члени НАТО. І якщо на ці країни нападуть, то буде працювати система колективної безпеки.
Я не думаю, що Росія зараз піде на відкритий конфлікт із НАТО. І країни Балтії, і низка країн – Фінляндія, Швеція, Норвегія, Данія, Польща та Німеччина — дуже активно нам допомагають.
Я не думаю, що Росія зараз піде на відкритий конфлікт із НАТО. І країни Балтії, і низка країн – Фінляндія, Швеція, Норвегія, Данія, Польща та Німеччина — дуже активно нам допомагають.
За окремими позиціями вони віддали практично все, що в них було. Крім цього, за півтора року вони значно наростили свої військові сили. Навіть невелика Естонія за цей період створила нову дивізію, яка вже брала участь у традиційних навчаннях, що проходили навесні цього року в Польщі. Для Естонії це серйозний виклик з економічної точки зору.
РФ це теж спостерігає. США перекинули додаткові частини в Європу. Ми знаємо, що країни Балтії мають потужний захист із повітря. Флот НАТО дуже активно діє на Балтиці, і там немає конвенції Монтре. Найбільший американський авіаносець цього року зайшов недалеко від цього регіону.
Військова увага НАТО збільшується до Балтійського регіону. Тому я не думаю, що Росія піде зараз на відкрите протистояння з НАТО.
Росії просто треба думати, як зберігати свої позиції на Балтиці. Тому що, контролюючи 7% виходу в Балтійське море, можна дійсно опинитися в такій ситуації, що судноплавство може бути під загрозою або дуже сильно обмежене.
ОЛЕГ ШАМШУР: Настав час дати по руках РФ і її пособникам
— Цілком природно, що поінформовано керівництво НАТО. Але я боюся, що ми знову почуємо стурбованість і заяви про те, що, якщо буде порушено п’ядь території країн НАТО, буде дано рішучу відсіч.
Але, мені здається, вже настав час просто дати по руках Росії та її пособникам, у цьому випадку, Білорусі. Тоді вони, мабуть, заспокояться.
Білорусь і Лукашенко нічого не будуть робити самостійно, без прямої вказівки Кремля. Мені здається, у цьому випадку ми маємо справу зі звичною російською тактикою, коли вони пробують межі можливого і допустимого для себе.
Вони розраховують посіяти насіння сумніву в польське суспільство і стимулювати відносини, протилежні підтримці України. І вони, звичайно ж, хочуть стимулювати розбіжності в НАТО.
Ситуація, з одного боку, опереткова, але з іншого боку, на мій погляд, досить серйозна.
Я не військовий експерт, але мені здається, цілком можна було просто посадити вертоліт, щоб припинити білорусів. Думаю, цього було б достатньо.
СЕРГІЙ ГРАБСЬКИЙ: “Вагнерівці” в Білорусі — ще один інструмент РФ для напруженості західних країн
— Найімовірніше, це були гелікоптери, які прикривають з повітря резиденцію Лукашенка, що розташована поблизу цієї локації. Польські збройні сили зреагували на це порушення.
Звичайно ж, з військової точки зору це не має особливого значення. Я в жодному разі не хочу захищати білоруських льотчиків, але випадковості можливі, хоча є ймовірність і провокації. Тобто ми можемо передбачити, що таким чином вони свідомо порушили кордон для того, щоб подивитися на реакцію.
Ми спостерігаємо стандартну відповідь на такий інцидент. Польський уряд, так само як і уряд балтійських країн, зокрема Литви та Латвії, зреагували адекватно на ту загрозу, яку становить собою переміщення збройних підрозділів ПВК “Вагнер” на територію Білорусі. Тобто посилюються прикордонні заходи, з’явилися додаткові сили поліції.
Тільки Польща перекинула додатково 500 представників поліції, і понад тисячу представників збройних сил на цей напрямок для того, щоб ущільнити свої бойові порядки на цьому напрямку, щоб уникнути провокацій з боку Білорусі.
Реакція НАТО абсолютно адекватна і співмірна тій загрозі, яку несуть “вагнерівці”. Ми в жодному разі не говоримо про те, що “вагнерівці” колоною повторять свій божевільний похід на Москву. Це виключено. Цього ніхто не допустить, і всі прекрасно розуміють, що їх буде знищено протягом кількох хвилин.
Але, з іншого боку, не можна виключити можливість проникнення на територію суміжних держав, зокрема, Литви та Польщі, якихось диверсійних груп з метою проведення терористичних актів. Тому адекватних заходів вживають як Польща, Литва і Латвія, так і колективні сили НАТО на тому напрямку.
З квітня минулого року білоруський корпус російської армії проводить постійні навчання, тренування, нарощуючи свою боєготовність. Але саме в оборонному сегменті, вони не мають сил і засобів для проведення наступальних операцій.
Перекидання “вагнерівців” ось на цей напрямок слугує метою для створення прецеденту ще більшої напруженості. Йдеться не про акти вторгнення або переміщення угруповання на території Польщі чи Литви. У них просто немає таких ресурсів, вони мають тільки легке озброєння і техніку. Але, тим не менш, цей фактор напруженості саме з точки зору терористичної загрози присутній.
Крім того, якщо ми говоримо про заяви, які лунали з вуст Лукашенка і Путіна, що вони нібито не контролюють “вагнерівців”. І тут дуже важливий момент, тому що на території Білорусі знаходиться атомна станція.
Ми маємо бути готові до того, що так звані неконтрольовані підрозділи “Вагнера” можуть вчинити провокацію проти ядерного об’єкта, що ставить під загрозу стабільність ситуації в усьому регіоні.
Читайте також: Польща показує взірець, як потрібно реагувати на дії Кремля, і допомагає Україні протистояти агресору, — Левченко