2020 року в Білорусі виникла політична криза, пов’язана зі сфальсифікованими виборами. На той момент білоруське суспільство, яке очікувало у зв’язку з виборами певних політичних змін на краще, відновлення якихось демократичних норм, було готове до протестів. Однак спроба змінити будь-що в країні не вдалася і почалися тотальні репресії. Про це сьогодні, 10 серпня, в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав політолог Володимир Фесенко.
Він зауважив, що деякі ознаки тоталітарного режиму Олександра Лукашенка були й до кризи 2020 року.
“У 2020 році було дещо більше конкуренції, і опозиція була більше готова до боротьби, навіть попри те, що головного опозиційного кандидата, чоловіка Світлани Тихановської, заарештували та посадили до в’язниці. Проте білоруська опозиція на той момент змогла хоча б відносно об’єднатися і почати боротьбу за демократію. Однак ця спроба виявилася програною, зокрема через російське втручання: тоді режим Путін активно допомагав Лукашенку, зокрема і своїми спецвійськами, і роботою спецслужб. Після цієї кризи 2020 року в Білорусі почалися масові репресії”, — розповів Фесенко.
Політолог повідомив, що значна частина білоруської опозиції під ризиком потрапити до в’язниці просто виїхала.
“Я думаю, що виїхали десятки тисяч людей, якщо не більше. І до цього була велика політична еміграція. А ось 2020 року, я думаю, що був новий, можливо, один із найбільших піків політичної еміграції з Білорусі. Наскільки мені відомо, я спілкувався останніми місяцями з представниками білоруської опозиції, дуже посилилися репресії. Фактично зараз під контролем навіть ті люди, які не тільки виходили на протести, а і якось себе проявляли активно, хто, наприклад, ставив підписи на користь опозиційних кандидатів, хоч якось засвітився на підтримку опозиційного кандидата. Усі опинилися під ковпаком. Але рівень репресій зріс навіть порівняно з тим, що було раніше до 2020 року. Ось це головне пояснення того, чому немає нових протестів”, — пояснив він.
Фесенко звернув увагу, що активна частина опозиції виїхала з Білорусі та не може організовувати протести.
“Були спроби інформаційно впливати через YouTube-канали та Telegram-канали, але Лукашенко почав інформаційну зачистку. Найголовніше, звичайно, — тотальні репресії. Це, напевно, головний інструмент, який допоміг Лукашенку зберегти свій режим і який, на жаль, поки що працює. Не відбулося розколу еліт. Я думаю, одна з причин, чому не вдалося в Білорусі, на відміну від України, не відбулося розколу еліт, вони зберегли вірність Лукашенку”, — зауважив політолог.
Він уточнив, що під елітами має на увазі адміністративний апарат, тому що політичних еліт як таких у Білорусі немає.
“Я думаю, що все-таки надії на зміни в Білорусі зберігаються, попри репресії. Щонайменше за кордоном — в Україні, у Польщі — зберігся кістяк політичної опозиції. І та війна, в яку Лукашенко вплутався разом із Росією, ставши співучасником воєнних злочинів Путіна, як дамоклів меч висить над режимом Лукашенка в разі програшу режимом Путіна нинішньої війни проти України. Я думаю, що Лукашенко може програти навіть раніше”, — висловив думку Фесенко.
Політолог зазначив, що на відміну від росіян більшість білорусів виступають проти війни в Україні.
“Навіть кажуть, що армія Білорусі не хоче воювати. Ось це теж дуже важливо. Тобто все-таки білоруське суспільство втомилося від Лукашенка, від його авантюр, але людям бракує рішучості, бракує, можливо, поштовху, тому, якщо буде зовнішній поштовх, тоді будуть і зміни”, — констатував він.
Читайте також: Третя річниця фальсифікації виборів у Білорусі: у Польщі пройшов марш солідарності (ВІДЕО)
Нагадаємо, політтехнолог Борис Тизенгаузен висловив думку, що наразі мала ймовірність змінити режим самопроголошеного президента Білорусі Олександра Лукашенка.