Білорусь сьогодні окупована РФ і бере повну участь у війні в Україні. Про це в програмі “Люди доброї волі” на телеканалі FREEДОМ сказала білоруська письменниця, лауреатка Нобелівської премії з літератури (2015 р.) Світлана Алексієвич.
“Я розумію, що наша Білорусь окупована. Це не та окрема країна, її немає. Це частина Росії. І президент там уже не Лукашенко, а Путін”, — сказала письменниця.
Алексієвич запевнила, що білоруси й українці завжди позитивно ставилися один до одного і у двох народів немає приводів воювати один з одним.
“Знаєте, білоруси завжди любили українців. Це таке повсюдне почуття, коли, я пам’ятаю, їдеш Білоруссю, раптом заходить розмова — хто ви, що ви. І ось я кажу, що я українка, мати українка, і люди завжди посміхаються. А коли я була в Україні, говорила, що батько в мене білорус, що я білоруска, і була така сама реакція. Звичайно, самі білоруси ніколи б не воювали, ніколи б не дозволили, щоб летіли літаки, щоб величезна кількість техніки, армії була в Білорусі, щоб лікували тут російських солдатів. Треба визнати, це повна участь у війні. Але білоруси цього не хочуть, це окупована країна”, — зазначила вона.
Алексієвич переконана, що в Білорусі немає такої звіриної підтримки війни як у Росії.
“Ні, ні, ні. Я вам даю слово, що цього немає. Ну, можливо, наберуть якихось добровольців за гроші. Але ні, я не бачила ніякого зла ніколи”, — сказала письменниця.
Вона також вважає, що відновлення білоруської ідентичності після того, що зробив Лукашенко, відбуватиметься болісно і складно.
“Це буде болісний процес, тому що нація принижена. Ви не уявляєте, яка кількість людей пройшла в’язниці, які принизливі наші в’язниці, як там просто знелюднюють людину, принижують. Думаю, нації буде дуже важко від цього оговтатися. І друге, що ми знехотя брали участь у війні проти України. Це теж велика травма для нашої самосвідомості, повірте мені. Думаю, одразу ми не станемо такими вільними й сильними, і не одразу почнемо поважати самих себе”, — сказала Алексієвич.
Повна версія інтерв’ю: Жорстокість війни та пошук виходу: інтерв’ю з білоруською письменницею Світланою Алексієвич