Білорусь може стати складальним цехом для безпілотників типу Shahed — наслідки оцінив військовий експерт

Уламки збитого безпілотника. Фото: krm.gov.ua

Росія розглядає можливість налагодження виробництва БпЛа типу Shahed у Білорусі. Абсолютно реалістично, що Білорусь може стати таким складальним цехом, тому що безпілотники Shahed вкрай низькотехнологічні. Про це сьогодні, 21 травня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив військовий експерт, волонтер, засновник благодійної організації “Реактивна пошта” Павло Нарожний.

“Тобто там немає жодних вузлів, які були б украй складні для оброблення. Його так дуже просто можна розбити на три складові: планер, двигун і електроніка. Планер можна виробляти в Росії, двигун можна купувати в Китаї, це найстандартніші двигуни від мопедів, не якась авіаційна техніка, нічого там складного немає. А електроніка — це питання”, — пояснив він.

За словами експерта, у Генштабі ЗСУ є спеціальний відділ з аналізу трофейної техніки. Приблизно раз на місяць вони публікують пресреліз, у якому розповідають про аналіз техніки, яка цього місяця потрапила до рук українських захисників — була збита, передана тощо. І вони аналізують конкретно Shahed.

“І Shahed постійно технічно деградують. Найскладніша частина всієї історії — чіпи. Росія чіпів не виробляє, Іран не виробляє, у Китаї виробництво є, але дуже обмежене. І якщо китайські чипи опиняться в Shahed, то, зрозуміло, ця компанія одразу стане підсанкційною з боку ЄС і США. Тому всі чіпи, які потрапляють, ретельно намагаються їх затирати. Усе маркування з чіпів стирають, бо бояться, що союзники знайдуть шляхи, яким чином обходяться санкції і ці чіпи потрапляють. А ті, які нам вдається ідентифікувати, це чіпи з побутової техніки — пральних машин тощо, не призначені для війни”, — розповів Нарожний.

Тому, констатував експерт, налагодити виробництво в Білорусі можуть, але відповідь на це виробництво з боку України буде цілком очевидною.

“Ізраїль завдавав ударів по заводу з виробництва Shahed в Ірані. Я більш ніж упевнений, якщо буде підтверджена така інформація, то цей завод стане легітимною військовою метою для Збройних сил України. Цей завод один єдиний у Білорусі — це Оршанський авіаційний завод. Він колись належав українському підприємству “Мотор Січ”, 2018 року Лукашенко націоналізував цей завод, іншими словами, відібрав. Україна в нього проінвестувала досить серйозні кошти, на цьому заводі проводили ремонт Мі-24, Мі-8, Ан-24, там є свій спеціальний аеродром тощо. Але ми прекрасно знаємо, де він розташований, усі знають, де там розташовані цехи, які верстати. Тому більш ніж упевнений, що буде ухвалено рішення нашими ЗСУ зупинити це виробництво, якщо воно почнеться”, — резюмував Павло Нарожний.

Читайте також: Використання РФ поодиноких дронів-камікадзе — безперспективне: Україна збиває 100% цілей, — авіаційний експерт

Нагадаємо, раніше Нарожний заявив, що Росія шукає озброєння де тільки можна, намагається купити де тільки можна, але реальні взаємодії у неї є тільки з країнами-ізгоями.

Прямий ефір