У 2017-му році Європа відкрилася для України – наша країна отримала безвізовий режим. Крім того, рік запам’ятався катастрофічними вибухами армійських складів у Балаклії та Калинівці. Ще в 2017-му році “Євробачення” вдруге пройшло в Києві завдяки перемозі Джамали.
Про це розповідаємо у новому випуску документального серіалу “30 років Незалежності” на телеканалі UA.
Отже, в цьому році починається український безвіз з ЄС, до якого йшли 11 років, розпочавши підготовку ще при президенті Ющенко, і який переносився так часто, що до початку 2017-го в нього вже не всі вірять.
За рік до двадцятиріччя, з виробництва знімають автомобіль епохи. У 2017-му році “Ланос” сходить з конвеєрів запорізького автозаводу в останній раз. В країні починається рух “євроблях“.
“”Євробляхи” – це однозначне зло. Це автомобілі, які не відповідають сучасним екологічним вимогам, автомобілі, які знаходяться в незрозумілому технічному стані, і найголовніше – вони настільки старі, що не відповідають нормам безпеки. “Євробляхи ” перетворилися на міни уповільненої дії на дорогах України”, – каже автомобільний експерт Сергій Суховський.
Між новим “Ланосом” за 10 тисяч доларів і іномаркою за 2-3 тисячі покупець нерідко обирає дешевший варіант.
“Наша робоча сила навіть у Запоріжжі коштує набагато дорожче, ніж подібна робоча сила десь у центрі Китаю, і ті автомобілі, які нам завозили, коштували чомусь дешевше, ніж ті автомобілі, які ми збирали на базі”, – зазначив Суховський.
2003-ій рік в Артемівську, 2004-й – у Новобогданівці, 2008-й – у Лозовій, 2015-й – у Сватово – це перелік тільки найбільших пожеж на збройових складах. А всього за останні роки їх більше десяти. Це старі, ще радянські накопичення – більшість складів створювалися, коли зброю після розпаду Союзу вивозили зі Східної Європи. І обсяги – колосальні. Якщо в Артемівську та Сватово було біля 3-х тисяч тонн боєприпасів, то в Новобогданівці та Лозовій – понад 90 тисяч. А траплялося і 125 тисяч тонн. Саме стільки було в Балаклії Харківської області. Склад там вибухає в 2017-му.
Це було щось схоже на салют і бомбардування одночасно. Перші години, а все починається вночі, вибухи не вщухають взагалі. Не чекаючи евакуації, місцеві жителі залишають місто, як можуть. І все ж загиблі є. Навіть через кілька днів місто з розбитими будинками схоже на прифронтову смугу. Офіційна версія вибухів – диверсія. Хоча чимало пишуть і про можливі порушення умов зберігання боєприпасів.
А буквально через кілька місяців – те ж саме відбувається в Калинівці. Місцевий 80 000-тонний арсенал взагалі з усіх боків оточений будинками і розташований всього за 30 км від Вінниці. Хто не встиг виїхати – ховаються в підвалах. Цього разу причиною пожежі називають недбалість.
У 2017-му році Україна приймала у себе “Євробачення” після перемоги Джамали.
Взагалі в цьому році кардинально змінюється життя всієї української музики. Мінімальна квота на частку україномовних пісень в ефірах радіостанцій збільшується до 30 відсотків на добу.
“Слава Богу, що це сталося. Це потрібно було зробити вже дуже давно”, – говорить Олег Собчук, фронтмен української рок-групи СКАЙ.
Вже за півтора року квот на сцені з’являється більше 50-ти молодих виконавців різних стилів і напрямків, які співають українською. І навіть відомі виконавці починають записувати україномовні альбоми. Мовні квоти на телебаченні збільшують виробництво відеокліпів в шість разів.
Більше про головні події року дивіться у відео.