Люди й далі виїжджають із Росії на тлі путінської війни проти України. Цифра колосальна – від початку повномасштабного вторгнення з країни-агресора виїхали близько 4 млн людей. Такі дані в ефірі марафону “FreeДОМ” на телеканалі UA озвучив російський опозиційний політик Геннадій Гудков.
— За даними ФСБ, за ці місяці війни Росію залишили майже 4 млн людей. Такого, мабуть, ніколи не було в історії Росії. Це вперше в історії.
— Але ж Ви розумієте, що це ті люди, які мають змогу виїхати з Росії?
— Ні, не завжди. Сьогодні люди їдуть, наприклад, в одних штанах із 30 доларами в кишені. По-різному. Звичайно, здебільшого їдуть люди, які можуть певний час прожити або перечекати, адаптуватися або влаштуватися. Ось я вчора розмовляв у Болгарії з одним відомим журналістом, який теж шукає нагоди виїхати з країни, і просто завбачливо шукає роботу. Потік цей не припиняється. І якщо ситуація в країні погіршуватиметься, мені важко уявити, наскільки колосальною може бути цифра міграції. Я колись давно говорив високопоставленим західним дипломатам у Москві: “Хлопці, а от якщо щось почнеться, як ви сприйматимете цифру в п’ять мільйонів біженців?” І вони замахали руками: “Що ти, що ти, та ми тут мільйон біженців із Сирії не можемо прийняти”. І ось дивіться, що відбувається: 5,5 млн біженців з України, 4 млн з Росії – це вже 9 млн. Вони, звісно, заполонили весь світ. З Росії це точно не кінець, на жаль. Можливо, українці зараз почнуть повертатися.
— Я думаю, тут ще дуже важливо наголосити на тому, що жителі України тікають від війни, рятують життя свої та своїх дітей. А куди найчастіше їдуть росіяни? Тому що, наскільки відомо, із російським паспортом не скрізь можна влаштуватися.
— Тікають, насамперед, до Туреччини — понад 400 тисяч людей, Єгипет — 400 тисяч людей. А далі йдуть країни колишнього СРСР. Це Вірменія, Грузія, Литва, Латвія, Польща. До Німеччини. До Казахстану теж дуже великий потік зараз.
— А яка основна причина виїзду із Російської Федерації? Ракетних обстрілів немає, і питання безпеки на мінімумі. Це більше акція протесту?
— Ні, політична міграція серед чотиримільйонного потоку — це меншість. Хоча є великий потік політичних мігрантів. Я думаю, що це вже багато десятків тисяч людей, які тією чи іншою мірою брали участь в антивоєнних, протестних рухах, у виборчих штабах, у діяльності будь-яких організацій, які в Росії визнані мало не терористичними. Це штаби Навального, Ходорковського та інші організації. Це, мабуть, близько 100-150 тисяч. Це моя оцінка. Ніхто не проводив аналіз. А переважно люди тікають від Путіна, від його режиму, від неможливості далі жити в країні, яка веде війну, від того, що ти можеш стати жертвою репресій, від того, що люди в Росії розуміють майбутні наслідки. Дуже у багатьох розвинений інстинкт самозбереження. На жаль, життя у Росії привчило століттями виживати. Тому тікають від путінського режиму. І біжать, зокрема, з капіталом. Я зараз не знаю точну цифру на сьогодні, але за перший квартал із Росії вивезли 62 млрд 400 млн доларів. Скільки буде у другому кварталі, я не знаю, але думаю, що цифри будуть ще більшими. Це колосальні цифри втрат для російської економіки і взагалі для країни. Тому, в принципі, на країну чекає економічна катастрофа, звісно. Люди поки що цього ще не зрозуміли. Це як Титанік, коли зверху матроси бачать, що лайнер летить на айсберг, а на палубі ще люди живуть своїм життям, грає музика, танцюють, ходять до ресторанів і ще не знають, що вони вже приречені. Але багато хто вже здогадався. І ось ці багато хто становлять, зокрема, міграційний потік.
— Незважаючи на те, що справді дуже важко виїхати, люди таки намагаються виїжджати, і, як Ви вже сказали, деякі в одних штанах, навіть якщо фінансові можливості не дозволяють.
— Я гадаю, що такої хвилі, швидкої хвилі міграції ще в Росії не було. Пригадаймо 90-ті роки. Все-таки це була поступова поетапна міграція із реальними обмеженнями. Люди поступово виїхали. Вони просто виїжджали довго. А от так, щоби виїхати одразу мільйонами людей, такого не було. Тому зараз багато хто намагається працювати віддалено. Робочі місця скорочуються, економіка скорочується.
Я з багатьма зараз зустрічаюся, розмовляю з нашими політичними та іншими мігрантами. Я їм кажу: “Люди, треба забути поки що на якийсь час, а, може, й назавжди про Росію. Ви повинні тут вивчити мову, асимілюватися у суспільство, в країну, знайти професію”. Виїжджають люди розумні, кваліфіковані, освічені, деякі з капіталом. Тому вони знайдуть собі місце під сонцем. І не так вже й погано до росіян, які втекли від Путіна, тут ставляться насправді. Вони намагаються знайти роботу, і багато країн їх приймають. Я не говорю про Австралію, про Нову Зеландію. Напевно, можна організувати таку програму переселення, оскільки країни дуже мало заселені. Але я знаю, що навіть Норвегія добре приймає фахівців. Просто треба шукати, треба ризикувати. Той контингент, який зараз виїжджає, адаптується досить легко майже в будь-якій країні, якщо є бажання та умови.
— Чи вплинуть ці 4 мільйони людей, які виїхали, якось на настрій тих, хто все-таки зараз схильний до пропаганди і впевнений, що в Україні спецоперація, а не війна, що Російська Федерація робить все правильно і так далі?
— Я не думаю, що хтось вірить, що зараз уже спецоперація — це спецоперація. Ну, звісно, настрої у суспільстві пригнічені. Люди перестали говорити про політику. Тому що, по-перше, тріщини йдуть між сім’ями, рідними, близькими, друзями — бояться посваритися.
Поки що рівень підтримки досить високий, але це переважно населення, яке не відіграє активної ролі в суспільстві. В основному це люди старшого віку, хоча є і багато молодих. Але це люди, що вийшли з комплексами холодної війни, з комплексами Радянського Союзу, комплексами неповноцінності, маленької людини. Здебільшого це старше покоління, яке чомусь вважає, що Росію чи Радянський Союз принизили. І ось це якась компенсація.
— Тобто Ви прогнозуєте, що підтримка Путіна, його режиму серед тих, хто залишився в Росії, зменшуватиметься все-таки поступово, і вона ніяк не залежить від того, що багато хто з Росії їде?
— Різке падіння рівня життя, санкції, втрата робочих місць та масштабний виїзд — усе це впливатиме на настрої. Якщо ми відкинемо психіатричні комплекси неповноцінності, які є у суспільстві, то звернемо увагу, що у Росії різко зросла потреба у психолога. Дах їде в людей від цієї напруження, від цього всього психологічного тиску. Різко зросла потреба у психологах. Тобто психологів просто не вистачає фізично. На мою думку, в Україні така ж ситуація, проблеми існують, але там інші причини. А в Росії не вистачає психологів. Це свідчить про пригнічений настрій суспільства. І люди просто чекають, що все нормалізується, зараз усе мине, закінчиться війна, все нормалізується, з’являться робочі місця, зараз повернемось до колишнього життя, так само, як раніше гулятимуть і так далі. А нічого не буде. І ось у найближчому майбутньому це найбільше потрясіння, яке чекає на зомбовану частину суспільства, яка погано розуміє, що відбувається.
— Чи вплине масовий виїзд росіян на економічну складову всередині Російської Федерації?
— Звісно. Коли була міграція 90-х років, за економіки, що розвивається, ми не могли знайти кадрів. Була проблема у всіх із кваліфікованими, нормальними чи добре навченими кадрами. А зараз буде просто провал. Ось ми знаємо, що зараз, наприклад, сфера IT зруйнована повністю. Тому що айтішники — це люди, які найшвидше сьогодні знаходять собі роботу в будь-якій країні. Вони спокійно виїжджають, розуміючи, що їх скрізь візьмуть у будь-якій країні.
Я думаю, що дуже багато професій зараз просто зникають із Росії, їх просто не буде. А скільки ще має минути часу, перш ніж ти підготуєш кваліфікованого фахівця, та чи підготуєш? Тож це величезні проблеми для економіки. Росія поки що не повною мірою відчуває цю проблему. Але невдовзі відчує.