З 1 серпня Польща розпочинає нову операцію із забезпечення безпеки на кордоні з Білоруссю під назвою “Безпечне Підлясся”. Про це на спільній пресконференції у Варшаві заявили глави Міністерства оборони та Міністерства внутрішніх справ (МВС) Польщі. У межах цієї операції залучать близько 17 тис. військових, повідомляє FREEДОМ.
Відповідальною за операцію під назвою “Безпечне Підлясся” буде 18-та механізована дивізія. У ній візьмуть участь 17 тис. військових. Глава Міноборони Польщі заявив, що для навчання солдатів на кордоні відрядили поліцейських, зокрема тих, які брали участь у місії в Косово.
“Там подвійна місія. Перша — навчальна: навчити максимальну кількість військових і прикордонників, як правильно здійснювати захист кордону від фізичного проникнення вглиб території. Друга — це суто оборонна військова місія”, — пояснив голова Всеукраїнської громадської організації “Україна в НАТО”, член Атлантичної ради Юрій Романюк.
У Польщі також позитивно оцінили створення буферної зони на східному кордоні. За словами польських чиновників, кількість спроб незаконного перетину кордону скоротилася вдвічі. Прикордонна служба Польщі з 12 по 14 липня зафіксувала 140 спроб нелегального проникнення з території Білорусі. Іноземні мігранти кидали в бік польських патрулів каміння.
“Безумовно, створення буферної зони призвело до того, що кількість мігрантів, які незаконно проникли на територію суверенної Польщі з 2021 року, значно зменшилася. Тепер узагалі майже зведена до нуля. І мета — звести це до мінімуму”, — додав Романюк.
Польський парламент ухвалив закон, який дозволить силовим структурам застосовувати бойову зброю для стримування нелегальних мігрантів. Однією з причин став інцидент 28 травня, коли мігранти, які намагалися незаконно перетнути польсько-білоруський кордон, поранили ножем прикордонника. Через кілька днів після цього військовослужбовець помер у військовому госпіталі у Варшаві.
“Згідно з новим законом, представник армії, поліції та прикордонної служби може застосувати зброю з метою відбиття прямого посягання на життя, здоров’я або свободу себе чи іншої особи, а також дій, спрямованих на це. Польський уряд стверджує, що внесені в закон поправки необхідні для гарантування безпеки країни та східних кордонів від кількості нелегальних мігрантів, що зростає”, — повідомляє телеканал TVN24.
Державний митний комітет Білорусі заявив, що польська сторона з 10 липня не приймає вантажні автомобілі, які прямують із Білорусі через пункт пропуску “Козловичі”. Через це за минулу добу черга на в’їзд через зазначений контрольно-пропускний пункт (КПП) становила до 600 фур. Однак у Польщі заявили, що не припиняли пропуск вантажівок із Білорусі через кордон, додавши, що процес сповільнився через нові санкції. У червні Рада Європейського Союзу ухвалила нові санкції проти економіки Білорусі за участь у війні Росії проти України. Введені обмеження спрямовані на торгівлю, послуги й транспорт.
Читайте також: Операцію “Безпечне Підлясся” Польща проведе для захисту кордону з Білоруссю