Без жорстких заходів буде “ловля бліх”: три способи, які завадять РФ обходити санкції, назвала віцепрезидентка КШЕ

Ілюстрація: gettyimages.com

РФ знайшла багато способів обходу санкцій, водночас не запобігла їхньому негативному впливу на свою економіку. Тим не менше, поки не буде вжито системних і глобальних заходів щодо запобігання обходу Росією обмежень, спроби закрити ті чи інші лазівки обходу нагадуватимуть ловлю бліх. Про це сьогодні, 11 лютого, в ефірі телеканалу FREEДОМ сказала віцепрезидентка з економіко-політичних досліджень Київської школи економіки (КШЕ), членкиня міжнародної експертної групи Єрмака — Макфола щодо посилення санкцій Наталія Шаповал.

Вона наголосила: санкції працюють та працюють ефективно.

“Уже цього року прогнозується, що падіння економіки [РФ] буде не 2-3%, а набагато більше — близько 5%. У них дефіцит бюджету також прогнозується на рівні 6%. Ситуація погіршується. Тут важливо балансувати та розуміти, що є “дірки”, але при цьому санкції працюють”, — зазначила Шаповал.

Говорячи, зокрема, про тіньовий танкерний флот, який використовується Росією для обходу санкцій, гостя ефіру зазначила, що його приблизний обсяг зрозумілий, і він РФ не врятує.

“За Іраном, наприклад, який понад 40 років під різними санкціями, уже відомо, який розмір їхнього ринку тіньових танкерів. Експерти розуміють, якими можуть бути розміри і скільки можна перевозити цими тіньовими танкерами, і які можуть бути розміри у Росії. Навіть при тому, що цей ринок існує, він не зможе значно змінити ефекту санкцій. Цими способами Росія зможе перевезти якусь частинку: не більше 1-1,3 млн барелів на день”, — коментує Шаповал.

Водночас вона зазначає, що заходи щодо відстеження обходу санкцій мають бути сильнішими. На глобальних платформах — у рамках G7, ЄС, США — вони вживаються, але залишаються недостатніми.

“У країнах “Великої сімки”, в принципі, усі вже вжили посилення заходів щодо криміналізації санкцій або в процесі прийняття. І посилили експортний контроль та всілякі способи контролю. Але цього ще мало”, — наголосила віцепрезидентка КШЕ.

Вона зазначає, що допомогу РФ в обході санкцій надають і окремі країни, і компанії в цих країнах, котрі навіть ці країни не можуть контролювати. Необхідні жорсткіші заходи. Шаповал називає 3 аспекти.

Перше — важлива синхронізація санкцій. Це начебто просте завдання. Але є багато відмінностей: якась людина чи якийсь товар, чи якась торгова група санкціонована однією країною та не санкціонована іншою країною. Із цього вже виникають проблеми. Друге. Мені здається, обхід санкцій продовжиться доти, доки не буде прийнято більш жорстокий торговельний режим із Росією. Наприклад, у групі Єрмака — Макфола ми пропонували, що потрібно санкціонувати всі банки, залишити лише один… Допоки такого штибу жорстокі заходи не буде вжито, на жаль, це буде ловля бліх: Росія весь час знаходитиме якісь нові осередки, а Європа і США знаходитимуть, як з ними боротися… І я думаю, є третій пункт, який постійно обговорюється. Це те, що називається “вторинні санкції” або щось подібне до цього інструменту. Коли країни та компанії у третіх країнах, які, по суті, дозволяють Росії обходити санкції, набагато жорсткіше каратимуться”, — перелічила Наталія Шаповал.

Читайте також: Закрити всі лазівки: що передбачає 10-й пакет санкцій ЄС і скільки втратить Росія (ВІДЕО)

Прямий ефір