25 лютого президент Володимир Зеленський дав для українських і західних ЗМІ велику пресконференцію. Вона пройшла в рамках форуму “Україна. Рік 2024”.
Країна вже другий рік відбиває повномасштабну агресію РФ. На цьому етапі Київ зіткнувся із серйозним викликом. Попри те, що європейські партнери допомагають Україні зброєю та фінансуванням, бійці на фронті відчувають серйозну нестачу боєприпасів, артилерії та авіації. Це дає російському окупанту перевагу і зараз змушує Сили оборони відходити на інші рубежі. Тому Київ чекає на історичне рішення Вашингтона про військову допомогу. Детально цю ситуацію, а також низку інших питань глава Української держави обговорив із представниками медіа.
FREEДОМ публікує головні тези президента.
Вибори в США стануть переломним моментом для України
Глава Української держави передбачає, що в найближчі місяці США — основному партнеру нашої країни “буде складно”. У зв’язку з цим і Україна продовжить зазнавати труднощів на фронті.
“Нам буде складно в березні-квітні, ми будемо проходити цей період таких хвиль, різних хвиль, і політичних, і фінансових, і тиску різного. Росія готуватиметься до контрнаступальних дій на початку літа, або наприкінці травня, якщо зможуть, вони готуватимуться, ми готуватимемося до їхнього бою… Ми, зі свого боку, підготуємо наш план і будемо дотримуватися його. Переломним моментом стануть вибори в США, і ми розумітимемо, що станеться після цього”.
Зброя зараз вирішує все на полі бою
“Якщо ми будемо сильні зброєю, ми не програємо цю війну. Ми переможемо. Тому що всі кроки назад Путіна, щоденні кроки назад точно матимуть великий вплив на його суспільство. І тоді він буде думати про внутрішню безпеку”.
Україна готує саміт миру, на якому має бути ухвалений єдиний документ про завершення війни. А зараз — головне отримати далекобійну зброю, боєприпаси та авіацію.
“Як може виглядати кінець року, сказав він, залежить від багатьох речей. Якби сьогодні змогли б отримати 10 систем Patriot для ключових індустріальних центрів України… Якби ці системи ми могли застосувати ближче до лінії фронту, вони б до нас не підійшли, відступили, ми зламали б їхні лінії оборони і пішли б уперед… Так чому в України цього немає? Ну, значить, це не всім потрібно. Значить, не все можливо. Або, значить, це буде. І від цього залежить, яким буде кінець цього року”.
Президент допускає, що Україна може далі втрачати незначні території, адже наразі сили на полі бою не співвідносяться. А Україна береже своїх бійців.
“Тиск росіян досить сильний. Інтенсивність застосування відповідної артилерії з боку росіян була десь 1 до 12. І це було до кінця минулого року і на початку цього року. Тепер у нас приблизно 1 до 7. Нам потрібно прийти до тих моментів, коли в нас були відповідні операції, контрнаступальні дії, де ми йшли 1 до 1,5, 1 до 3. І тоді ми зможемо відтіснити росіян. Поки не буде такої кількості, ми зможемо стояти або втрачати 100 метрів, 50 метрів. На жаль, усе це для нас важливо, але стратегічно вирішують військові, стратегічно важливіше не втратити людей”.
Він наголосив, що Київ продовжить тиснути на партнерів щодо пакетів допомоги і “тоді шансів у росіян принаймні буде менше”.
Проте є й хороші новини.
Щодо далекобійної зброї, зокрема ATACMS 300, за словами президента, є позитивні очікування.
“Дійсно, ми довго працюємо над цим питанням. Якщо узагальнити, я перебуваю в позитиві від нещодавніх розмов із нашими партнерами”.
Переговори — тільки з тими, хто чує
“Якщо подивитися на меседжі, які посилає Путін, сьогодні він оперує фактами і цифрами про те, що буде воювати до 2030 року. Ось вам і відповідь, що збереться робити він. Він бачить себе до 2030 року, а ми хотіли б із ним закінчити раніше”.
Відповідаючи на запитання, чи не час починати переговорний трек із Путіним, Зеленський відповів: “А чи можна говорити з глухою людиною?”.
“Чи можна говорити з людиною, яка вбиває своїх опонентів? Ми запропонуємо майданчик, на якому він може погодитися з тим, що він програв цю війну і що це була помилка. Для нього — маленька, для нас — це трагедія. І для всього демократичного світу ця трагедія безумовна. І тому має бути справедливість у цьому питанні”.
Глава держави зазначив, що бачить зміни у ставленні Європи до війни в Україні, особливо протягом останніх кількох місяців. На його переконання, саме тому лідери європейських країн почали збільшувати виробництво боєприпасів, зокрема калібру 155 мм.
“Чи програє Україна в цій війні? Я впевнений, що ні. Найважче було два роки тому. Принаймні, у нас немає альтернативи “не перемогти”. У нас немає можливості програти. Тому що, що таке Україна програє? Програємо — нас не буде. Не буде нашого існування. І тому нам точно не підходить такий фінал”.
У рамках першого Саміту буде розроблено план і підготовлено документ, як це було на прикладі зернової ініціативи, коли Україна, Туреччина та ООН домовилися про конкретні кроки.
“Ми не хочемо, щоб нам нав’язували будь-які формати переговорів, будь-які формули миру країни або навіть наші партнери, які сьогодні не тут і не у війні. Я їм не бажаю війни, але дуже важливо, що ініціатива може бути тільки від України”.
Другий Саміт миру, як зазначив Зеленський, Київ хоче провести не на європейському континенті.
Хто в Європі хоче поразки України?
Україна розраховує, що в другому Саміті миру візьмуть участь ще більше країн, ніж у першому.
“Але я дуже не хочу, щоб після виборів у різних країнах світу, а це рік різних виборів, я не хочу, щоб з’явилась від недемократичної країни або від дуже демократичних країн, з’явилась своя ініціатива, своя власна ініціатива, яка б не збігалась з інтересами країни, яка сьогодні у війні”.
За його словами, є західні країни, які бояться поразки Росії в Україні.
“Не питайте, хто саме, але вони бояться”.
Звільнення українських військовополонених і заручників
Україна працює над звільненням своїх громадян із російського полону спільно з міжнародними партнерами, насамперед із Туреччиною, Катаром, ОАЕ, Саудівською Аравією.
“Туреччина, Катар, ОАЕ, Саудівська Аравія — це країни, з якими ми працюємо за списком обміну полоненими”.
Йдеться не тільки про військовополонених, а й про цивільних заручників, політв’язнів, зокрема кримських татар і жителів Криму загалом.
Крім того, за словами Зеленського, на тимчасово окупованих територіях України загинули десятки тисяч цивільних осіб.
“Ми знаємо про десятки тисяч. Я не знаю, скільки з них загинуло, вбито, закатовано, понівечено, скільки депортовано. Є, ви знаєте, є деякі списки, але всі вони… Ми не знаємо, скільки вони вбили наших цивільних точно. Не знаємо. Ми дізнаємося, коли закінчимо з ним і з цією Росією”.
Контрнаступ України готується
Україна підготувала новий план контрнаступу, проте його деталі розкриватися не будуть через можливий витік інформації.
“Не все йде за планом, не все залежить від нас. Деякі речі залежать від нас, деякі від партнерів, тому іноді ті чи інші процеси затягуються. Головне мати план, і цей план є… Скажу вам відверто: наш контрнаступ восени минулого року був на столі у Кремля до того, як почалися контрнаступальні дії”.
У війні РФ проти України загинула 31 тисяча українських військових, з російського боку 180 тисяч загиблих і до 500 тисяч поранених.
“Кожна людина — це дуже велика втрата для нас. 31 тисяча українців загинули, військові загинули в цій війні. Ні 300 тисяч, ні 150 тисяч, як там бреше Путін”.
Передача Україні заморожених російських активів
Передача партнерами Україні мільярдів заморожених російських активів сильно послабить Путіна.
“Заяви про їхню політичну ізоляцію у світі, про санкції проти них. Усе це, знаєте про що? Про те, щоб зробити Путіна бідним. Для нього гроші — номер один. Якщо ви чуєте його меседжі, — все навколо грошей. І він забезпечує безпеку цих грошей, навіть заморожених активів за кордоном… Якщо всі візьмуться за заморожені активи сьогодні, ці гроші передадуть Україні, я думаю, що це сильно його послабить… Тоді він буде дзвонити всім. Не тільки мені. І шукати способи, як закінчити цю війну”.
Читайте також: Приїзд низки зарубіжних лідерів до Києва — це жест солідарності з Україною й підтвердження незмінної підтримки, — Фесенко