Без води, газу, електрики та даху над головою. Так живуть люди в більшості українських сіл поблизу лінії фронту. Жодного вцілілого будинку, розбиті магазини та аптеки. Російські окупанти стирають з лиця землі українські населені пункти, знищуючи їх артилерією та авіацією. В одному з таких сіл Луганської області побували кореспонденти FREEДОМ. Разом із волонтерами вони привезли місцевим жителям предмети першої потреби.
Населений пункт Невське постійно піддається інтенсивним обстрілам російських окупантів. Прямо посеред вулиці, поруч із місцевою зупинкою громадського транспорту, видно вирву від авіаційної бомби з системою корекції (КАБ). Поруч із цим місцем — наполовину зруйнована будівля.
“Ситуація напружена у нас. Обстріли не припиняються щодня, ракети летять по околицях села. Жителів залишилося у звільнених населених пунктах: Макіївка, Невське, Греківка і Новолюбівка — 60 осіб. Усі тримаються, поки що живі та здорові. Забезпечуємо їх гуманітарною допомогою: ліками, привозимо необхідні продукти, які вони замовляють, допомагаємо з покупками в магазинах, бензин для генераторів привозимо, все привозимо”, — розповідає заступник начальника Красноріченської сільської військової адміністрації Віктор Зозуля.
У Невському вже близько двох років немає жодних комунікацій. Єдиний магазин закрився на початку повномасштабної війни. Найближчий — у Лимані, а це близько 30 кілометрів бездоріжжям. За відсутності власного транспорту поїхати за покупками — неможливо. Тож розв’язати проблему допомагають представники української влади та поліцейські. Вони ж, за можливості, супроводжують волонтерів.
“Тут дуже багато обстрілів, — фіксуємо все і проводимо огляди місця подій. Сьогодні привезли гуманітарну допомогу з волонтерами, — роздаємо людям”, — каже заступник начальника Управління превентивної діяльності ГУНП в Луганській області Сергій Васильченко.
“Ми привезли газові балони, також комплект плиток, до них же — редуктори, шланги. Також привезли будматеріали: плівка, піна і гідробар’єр для людей, щоб вони могли якось собі допомогти в такий важкий час, тому що обстріли тут, на Луганщині, дуже сильні йдуть”, — наголошує волонтер Олег Леонтьєв.
“Спасибі, що нас виручаєте, годуєте, велике вам спасибі!” — звертається до волонтерів місцева мешканка Любов.
Ольга, яка живе в Невському, разом із чоловіком прийшла по гуманітарну допомогу. Їхня сім’я нещодавно постраждала від обстрілу, але вже встигла закрити вікна і готується до ремонту будинку.
“Посадили часник, посадили цибулю, редиску посадили… Ми вигрібаємо з городу багато шиферу після обстрілів. Від одного з обстрілів мене врятувала кішка: залізла на мене висловуха моя Жужа і почала мене дряпати. Я почала відмахуватися і тільки на спину перевернулася, як побачила спалах; скло полетіло мені в потилицю, а так би в обличчя полетіло… Із шести вікон одне залишилося. А так, усе повилітало. Дах розбитий. Сарай розбитий. Так і живемо”, — розповідає жінка.
Валентина зустріла повномасштабну війну в рідному Рубіжному Луганської області. Там російські окупанти позбавили її всього нажитого. Рятуючись від них, жінка втекла на дачу в Невське.
“Ми сюди приїхали, тому що в нас там згоріло все. Воно горіло, ми бігли. А тут у нас своя дача”, — каже жінка.
Загалом у Невському сьогодні залишається 38 осіб. Ще 2023 року тут було вдвічі більше жителів. Розуміючи ризики для життя, люди погоджуються на евакуацію.
“Дві машини розбило, гараж, сарай… Це ще влітку, по-моєму, червень був. Ракети літали, шифер сповз з усіх чотирьох боків, тому що за 200 метрів від нашого будинку впало в городі. А одна ракета в городі не розірвалася — 50 метрів. Я якраз був тут [на вулиці] і чую, що свистить, — упав на землю. Чую “бум” і тиша. Крила [від ракети] розлетілися, яма велика”, — розповідає місцевий житель Станіслав.
У 2022 році жителі Невського вісім місяців перебували під окупацією і дуже добре дізналися, що таке “русский мир”. Більше переживати подібне не хочуть. Місцеві щиро раді українським волонтерам і будь-якій підтримці.
“Найголовніше, що нас не забули, і в нас гарний такий настрій. Взагалі — ми нічого не боїмося. Ми чекаємо на перемогу і будемо відновлювати село. Ми нікуди не дінемося зі своєї землі. А вони нехай гребуть, бажано, в яму”, — каже мешканка Невського Лариса.
Читайте також: Порятунок поранених захисників: історія бійця, який вижив після великої крововтрати та ампутації (ВІДЕО)