В умовах, що склалися, “Газпром” більше не може отримувати надприбутки, які спрямовувалися зокрема і на політичні проєкти в Росії. Чому компанії необхідно кардинально змінити економічну модель, в ефірі телеканалу FREEДOM прокоментував експерт у галузі енергетики Геннадій Рябцев.
Після втрати основних європейських ринків збуту РАО “Газпром” зазнає значних збитків, так, за підсумками 2023 року компанія оголосила про збиток понад 6 млрд доларів США. Днями стало відомо, що під санкції Сполучених Штатів Америки потрапив найперспективніший російський проєкт із виробництва скрапленого природного газу (LNG) в Якутії.
“У “Газпромі” розраховували на трубу. Зараз виявляється, що газовозів немає в Росії, і великотоннажних технологій зі скраплення немає, зате є величезна кількість конкурентів, зокрема і США, які не просто так вводять ці санкції. Вони мислять на десятиліття вперед і прекрасно розуміють, що якщо зараз не відсмикнути Російську Федерацію, то через 5-10 років газові компанії РФ будуть конкурентами газових компаній США на ринку скрапленого природного газу, який на той час стане набагато більшим, ніж трубопровідний ринок природного газу. Тож зрозуміло, чому запроваджують санкції й чому “Газпрому”, “Новотеку” та іншим різним російським газовим компаніям нічого не світить. Вони змарнували час, змарнували можливість і тепер отримують ті збитки, які вони й отримуватимуть надалі”, — зазначив Рябцев.
Експерт переконаний, що економічна модель “Газпрому” на сьогодні перестала бути ефективною і компанії необхідно диверсифікувати ринки збуту.
“Головна мета цих компаній, які експлуатують зараз російські природні ресурси, — це отримання надприбутку. Якби ці надприбутки вкладалися в розвиток економіки РФ, це, можливо, мало б якийсь сенс. Але це все викачується, а потім продається за кордон. Коштом цих надприбутків фінансується дружба з Іраном, з КНДР, з Венесуелою. Що стосується подальшого розвитку “Газпрому” — потрібно ж сподіватися на краще. Прийде хтось розумніший, нарешті згадає, що в мене ж 145 мільйонів населення, яке може в принципі жити краще, воно ж заслуговує на це краще життя. І можливо тоді всі ці напрацювання “Газпрому” стануть у пригоді”, — сказав він.
На думку Рябцева, в умовах воєнної економіки майбутнє “Газпрому” виглядає досить похмурим, навіть якщо брати до уваги можливий розвиток таких проєктів як “Сила Сибіру”.
“Потрібно побудувати [спочатку] “Силу Сибіру”. А за які шиші її будувати? Хто на неї гроші дасть? На житлово-комунальне господарство не дають. Віцепрем’єр російський розповідає, що їм потрібно для того, щоб повністю замінити труби, 55 млрд доларів, у перерахунку з рублів. Так Росія витрачає на війну в Україні щорічно 110 мільярдів, навіть більше. Припиніть війну і пустіть 110 мільярдів на те, щоб спочатку закопати нові труби та поміняти всі труби по всій Росії”, — зауважив експерт.
Потенційно “Газпром” втрачає і китайський ринок, оскільки економіка КНР розвивається динамічніше, ніж він встигає інвестувати гроші.
“Якщо зараз почати будувати, то можна побудувати якраз до того моменту, як у КНР все буде електрифіковано. Їй не знадобиться ані російський газ, ані російська нафта, ця тенденція вже проглядається. Обсяги нафтової сировини, які повинен був купувати Китай цього і наступного року, скорочуються, і прогнози щодо обсягів скорочуються. Китай дуже швидко йде вперед, дуже швидко модернізується. Тому цілком імовірно, що через 5-10 років російський газ, російська нафта нікому ані в Китаї, ані в Індії будуть уже не потрібні”, — підсумував експерт.
Читайте також: Угорщина і Словаччина не зможуть замістити російський газ азербайджанським – аргументи енергоексперта
Як повідомлялося раніше, у 2023-му частка природного газу з РФ становила лише 8% для всього Євросоюзу проти 40% у 2022 році.