Без доступу до технологій та в умовах зниження цін на нафту Росії доведеться закривати свердловини, — Савченко

Ілюстративний колаж: zn.ua

У Росії дуже відчувається відсутність доступу до нових технологій, оскільки собівартість видобутку нафти в країні зараз дуже висока. Про це сьогодні, 8 серпня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів економіст Олександр Савченко.

“Відомо зараз на 100%, що собівартість видобутку нафти в Росії дуже висока. Вона, напевно, в 10 разів вища, ніж у Саудівській Аравії та в інших країнах цього регіону. Тому, дійсно, Росія дуже чутлива до нових технологій. Чим менше буде нових технологій, тим важче буде видобувати нафту з рентабельних свердловин: для них потрібні нові технології. Це в зоні вічної мерзлоти, на надглибинних свердловинах. А технологій немає, там заборона. А традиційні технології, вони дуже витратні”, — розповів економіст.

За його словами, існує думка: якщо ціни на нафту впадуть нижче 30%, то для РФ буде нерентабельно видобувати нафту з більшості свердловин. Наразі ж, зазначив Савченко, спостерігається тривала тенденція до зниження цін на нафту у світі.

“Зараз десь 76 доларів за барель. Але я можу сказати, що навіть якщо ціни впадуть до 60, то не всі свердловини будуть рентабельними. Допускаю, що 10% свердловин їм доведеться закривати, бо собівартість буде вищою, ніж ціна. Працювати собі у збиток, а ще й податки платити. Там же божевільні податки Путін впровадив на нафтовидобувні підприємства. І тоді, за моїми розрахунками, ось так само як “Газпром”, ось і нафтовидобуток стане збитковим у Росії. Тобто залишилося небагато. Десь на 17-18%, 20%, скажімо, скоротити ціну на нафту світову, й ми побачимо кризу”, — вважає він.

Савченко прогнозує, що навряд чи буде скасовано санкції на постачання технологічної продукції для видобутку російської нафти.

“Це означає навіть за високих цін на нафту все одно видобуток там буде падати. Видобуток падатиме, собівартість зростатиме, рентабельність знижуватиметься. Але так скажу, якщо ціни на нафту будуть меншими за 60 доларів за барель, то ми побачимо прямо зараз падіння видобутку та експорту. Якщо ціни триматимуться, як зараз, десь на рівні 70-80 доларів за барель, то таку картинку ми побачимо, на жаль, тільки за кілька років. Може, 3-4 роки ще триматиметься на плаву за таких цін нафтовидобуток у Росії”, — сказав економіст. 

Читайте також: Російська нафта стає токсичною — розбір Рябцева

Прямий ефір