Без членства України в НАТО стійкий мир у Європі неможливий, — Климпуш-Цинцадзе про очікування від Вільнюського саміту

Іванна Климпуш-Цинцадзе. Фото: golos.com.ua

На Вільнюському саміті НАТО Україна очікує отримати від Альянсу чіткий сигнал щодо питання свого членства. Порядок денний НАТО визначає загроза безпеці з боку Росії. Про це сьогодні, 13 червня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявила народна депутатка України, голова комітету Верховної Ради з питань інтеграції України до Європейського Союзу Іванна Климпуш-Цинцадзе.

“Альянс зараз активно працює над тим, щоб були практичні результати Вільнюського саміту для України. Так, для нас як для країни принципово важливо почути, побачити чітке підняття стосунків між Україною та Альянсом на цьому саміті на інший щабель, на щабель вищий і чітко отримати розуміння того, коли і як ми можемо вступати до Альянсу”, — сказала вона.

За словами нардепки, Україна вважає, що План дій щодо членства (ПДЧ) для неї вже не є наразі необхідним, оскільки він не став необхідним для Фінляндії чи Швеції.

“Але водночас ми також розуміємо, що Альянс зараз багато працює над тим, як додатково наповнити комплексний пакет допомоги для України як фінансами, так і додатковими програмами, які Альянс може ініціювати. Таким чином поглибити відносини між Україною. Мені б хотілося, щоб хоча б Альянс перейшов від того формату, який ми сьогодні маємо, комісія Україна — НАТО, до нового формату — ради Україна — НАТО”, — каже Климпуш-Цинцадзе.

Як пояснила політикиня, такий перехід дасть змогу Україні брати активнішу і глибшу участь у різних процесах усередині Альянсу.

“Я сподіваюся, що цілий комплекс заходів може бути озвучено вже як результат угод і домовленостей на Вільнюському саміті. І це будуть практичні речі, які допоможуть нам. Ми знаємо про те, що нова програма, наприклад, медичної реабілітації наших поранених військових обговорюється в Альянсі. Додаткові програми з розмінування також обговорюються як допомога Альянсу. І це ті речі, які матимуть важливе практичне значення для України”, — додала вона.

Климпуш-Цинцадзе переконана, що без членства України в НАТО не тільки українці, а загалом європейці та вільний світ не можуть розраховувати на стійкий і тривалий мир у Європі після закінчення війни Росії проти України перемогою України.

“Лише маючи Україну поза сірою зоною, як вона залишалася багато років після Бухарестського саміту, а саме всередині Альянсу, можна гарантувати те, що Росія, яка розуміє мову єдності й сили, може, нарешті, заспокоїтися і не намагатиметься атакувати Україну більше чи якісь інші країни-члени Альянсу. Тому це інтерес, на мій погляд, навіть фінансовий інтерес Альянсу мати Україну всередині. Не тільки безпековий інтерес, тому що їм доведеться в будь-якому разі допомагати Україні, якщо Росія намагатиметься атакувати Україну, а це обов’язково станеться, якщо Україна залишиться поза цією спільнотою”, — пояснила голова комітету ВРУ.

Вона підкреслила, що Росія не посміє атакувати Україну, якщо Україна стане членом Північноатлантичного альянсу.

“Росія — це такий всесвітній хуліган, який намагається задиратися з тими, хто, як він думає, слабший за нього. І він дуже сильно прорахувався, коли атакував Україну, вважаючи, що вона залишиться одна і не зможе впоратися і протистояти цьому натиску Росії. А нам потрібно зробити все для того, щоб Росія зазнала поразки не тільки тим, щоб ми вигнали їхні війська з нашої території, нам необхідно домогтися того, щоб санкції, які продовжують накладати на РФ, не були негайно після нашої перемоги зняті, щоб Росію було настільки ослаблено, щоб вона не могла виробляти зброю, не могла атакувати інші країни в майбутньому. Принципово необхідно також говорити про те, щоб у нас була хоча б 100-кілометрова демілітаризована зона з боку Росії по нашому кордону з РФ. Є багато речей, про які потрібно буде подбати після того, як ми виженемо ворога з нашої території. І це, безумовно, всі ті речі, які мають забезпечити нам безпечне майбутнє, щоб ми могли зосередитися на розвитку, на відбудові, на мирному майбутньому, на мирному житті”, — висловила думку нардепка.

Разом із цим, як повідомила політикиня, Росія продовжує активно протидіяти зусиллям об’єднання вільного світу на підтримку України. Зокрема, використовує свої важелі впливу на так званому Глобальному півдні з окремими країнами, які мають вагу в тих чи інших регіонах. Також країна-агресор намагається посіяти розбрат усередині Північноатлантичного альянсу, і всередині Європейського Союзу через свої корупційні важелі впливу на окремих політиків та на окремі політичні сили всередині країн-членів Альянсу.

“Тому розслаблятися рано і просто розраховувати на те, що все буде йти своєю чергою, просто не можна. Нам необхідно працювати для того, щоб посилювати підтримку цього альянсу України й вільного світу для того, щоб справді Росія остаточно опинилася в повній світовій ізоляції. Це та частина нашого завдання в тій перемозі, до якої ми прагнемо, яку ще належить досягти”, — резюмувала Іванна Климпуш-Цинцадзе.

Читайте також: Україна буде в НАТО, ніхто з членів Альянсу не проти цього — аналіз Чернєва

Нагадаємо, раніше Климпуш-Цинцадзе акцентувала, що США займають передові позиції в НАТО. І розмова президента США Джо Байдена з генеральним секретарем Альянсу Єнсом Столтенбергом важлива в контексті підготовки до Вільнюського саміту. Йтиметься, зокрема, і про Україну.

Прямий ефір