Башкортостан за два тижні після протестів накрили репресії, у республіці наростає невдоволення політикою Москви (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Сотня людей отримали адміністративне покарання, понад 30 проходять у кримінальній справі. Один із затриманих помер у поліції. Це наслідки січневих протестів у Башкортостані, які спалахнули через арешт місцевого екоактивіста Фаїля Алсинова. Після цих протестів минуло два тижні, і за цей час репресії накрили республіку, повідомляє FREEДОМ.

Наймасовіші протести в Росії від початку повномасштабної війни проти України спалахнули через суд над башкирським активістом Фаїлем Алсиновим. Суд засудив його до чотирьох років колонії, нібито, за “розпалювання міжнаціональної ворожнечі”. Алсинов — відомий у регіоні активіст, який боровся проти розроблення корисних копалин. Його справу багато жителів вважають “замовленою” місцевою владою.

За два тижні після протестів республіку накрили репресії. Щонайменше 34 особи помістили під варту. Усім їм закинули статтю про участь у масових заворушеннях. Один із затриманих Ріфат Даутов помер після викрадення співробітниками ОМОН. Поліція заявила, що чоловік, нібито, отруївся сурогатним алкоголем, проте рідні наполягають, що він не пив із релігійних міркувань. Тіло Даутова досі не віддають родичам.

“Єдине, що я хочу, — це дізнатися причину смерті мого брата. Я не закликаю нікого виходити кудись, я не закликаю бунтувати”, — сказала сестра загиблого Залія Даутова.

“Щодня когось заарештовують, щодня приходять з обшуками і виносять якісь судові рішення, йде адміністративний тиск. Але треба зазначити, що це ж не розв’язання проблеми. Вони її лише купірують, лише заганяють. А злість і ненависть людей наростають. Взагалі-то, Башкортостан — це такий особливий край, куди, зокрема на Урал, у степ Башкортостану тікали з Поволжя люди, які були не згодні з царськими імперськими порядками. Тому там виробився особливий генотип протестних людей”, — розповів політолог, головний редактор журналу “Поистине” Руслан Айсін.

Росія активно мобілізує для війни проти України саме представників нацменшин. А Башкортостан посідає перше місце за загиблими на фронті.

“Навіть ці неофіційні дані, які рахують тільки журналісти, ми зокрема, ми знаємо, що в нас приблизно 1350 осіб уже загинуло. Це більше, ніж за 10 років Афгану і Чечні разом узятих. Такий сумний рейтинг. Очільник, той самий Хабіров, якому претензії пред’являють, в авангарді губернаторів, які щодня цю тему порушує, мусолить, всіляко хвалить, закликає жителів записуватися добровольцями, а ті, до речі, і записуються. Тому що дуже багато чоловіків не при справах, у тому ж Заураллі, роботи в них немає. Тому що на золотих копальнях приїжджі працюють, сільське господарство розвалене”, — коментує журналіст, колишній шеф-редактор радіо “Эхо Москвы” в Уфі Руслан Валієв.

У республіці наростає невдоволення війною проти України і політикою Москви. Виступи в Башкортостані називають тривожним сигналом для Кремля. Тому що ідея відокремлення від Росії, за словами експертів, зараз стала більш актуальною.

“Ідея того, що Башкортостан має бути самостійною державою, присутня, вона нікуди не йде, ба більше, вона посилюється внаслідок процесів, які зараз відбуваються. Башкири прекрасно розуміють, що, перебуваючи у складі цього гнилого постімперського утворення, вони просто не зможуть вижити, тобто Москва зробить усе для того, щоб знищити народи, щоб знищити їхні мови, культуру, ідентичність. Якщо далі це триватиме, то майбутнє народів, не тільки башкирів, під великим питанням”, — каже Айсін.

У Європі відбулися акції на підтримку переслідуваних владою РФ активістів із Башкортостану. На мітинг біля посольства Росії в Берліні вийшли кілька десятків осіб. Аналогічні акції відбулися в Гамбурзі, Сакраменто і Сіетлі.

Читайте також: У правовій системі Росії дедалі більшає абсурду — за що заарештовують і штрафують громадян (ВІДЕО)

Нагадаємо, у місті Баймак у Башкортостані відбулися масштабні протести, які розпочалися після винесення вироку місцевому активісту Фаїлю Алсинову. На думку жителів, ініціатором репресій проти активіста є глава регіону Радій Хабіров. Протести в Башкортостані тривали кілька днів і завершилися тим, що правоохоронці застосували проти протестувальників силу — включно з кийками, сльозогінним газом і світлошумовими гранатами.

Прямий ефір