Банальна схема віджиму: міфи Кремля про те, що Одеса — російське місто, розвінчав історик

Воронцовський маяк, Одеса. Фото: omr.gov.ua

Росіяни активно просувають версію, що Одеса — “споконвічно” їхнє місто, але є інша історія Одеси, яку кремлівські пропагандисти приховують. Про це сьогодні, 22 квітня, в ефірі телеканалу FREEДOM розповів історик, радіоведучий, військовослужбовець ЗСУ Олександр Алфьоров.

За його словами, Одесу і Київ називали в Москві російськими містами через те, що плани більшовиків були спрямовані на економічні та культурні центри, а ці міста якраз і були такими центрами.

“Окупація Одеси більшовиками, а потім численна російська міграція призвели до того, що з’явився важкий для сприйняття міф, що Одеса — російське місто. Звичайно ж, далася взнаки оборона Одеси під час Другої світової війни. Усе це давало розуміння в історичних політичних наративах, що Одеса — це російське місто, хоча таким Одеса себе не вважала”, — пояснив Алфьоров.

Він зазначив, що, попри те, що в XIX столітті Одеса була інкорпорована в імперський дискурс, це було місто, в якому жили представники різних національностей. Крім того, навколо міста існувало багато козацьких поселень, які були засновані наприкінці XVIII століття.

“Одна з найбільших маніпуляцій, пов’язана з так званим входженням Російської імперії на південь сьогоднішньої України, на ті території, які контролювалися військом Запорізьким Низовим. Коли зайшла російська адміністрація, то починаються міфи про заснування Херсона, який на місці, власне, Запорозької стоїть; заснування Одеси, яка згадується вперше на початку XV століття і була фортецею, яка переходила з рук у руки. То вона була у складі Великого князівства Литовського, то у складі Турецької імперії. На місці Одеси, до речі, існувало й грецьке поселення античної епохи. Але коли Катерина II видала указ про заснування Одеси, — це була банальна схема віджиму, яку практикували не тільки бандюки в 1990-х роках, а й російська імператриця Катерина II. Вона нічого не засновувала, це було посилення російським гарнізоном, який прийшов у ту фортецю, яка була вже раніше”, — розповів історик.

Алфьоров повідомив, що на місці нинішньої Одеси було два невеликих селища.

“Тобто росіяни приходили, ставили нові стіни, каземати та ставили гвардію. Усе на цьому закінчувалося. І, звичайно, називали місто”, — додав він.

Читайте також: “Ще рано, Чорноморське узбережжя — зона небезпеки та оборони”: Гуменюк про курортний сезон

Нагадаємо, 19 квітня російські окупанти атакували Одеську область іранськими дронами-камікадзе Shahed-136/131.

Прямий ефір