Балаклія повертається до нормального життя після російської окупації — репортаж із міста (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Балаклія Харківської області відновлюється після майже 200-денної російської окупації. Це місто стало першим великим населеним пунктом, яке українська армія звільнила під час масштабного контрнаступу в Харківській області. 8 вересня над головним адміністративним будинком міста знову встановили український прапор. Балаклія повертається до нормального життя — там ремонтують зруйновані будинки, відновлюють електро- та газопостачання, розміновують території, відкривають магазини, аптеки, пошту та відновлюють роботу банкомати, повідомляє FREEДОМ.

“Тиша — найголовніше, що є, ось вже найголовніше для нас”, — каже житель Балаклії Петро.

В українській Балаклії вже не чути розривів снарядів. Місто поступово оживає після російської окупації. Люди повертаються додому. Сім’я Ірини майже місяць пробула у російській окупації. Їм удалося виїхати наприкінці березня. Жінка каже, що з маленькими дітьми на руках залишатися в місті вже було неможливо.

“Ми не бачилися сім місяців. Розставання з родичами, розставання з домівкою — цього взагалі не передати. Ми поїхали, але так хотілося додому, так хотілося додому. Тільки ми дочекалися ось цього звільнення, тільки ми дізналися, що наші тут… Це просто неймовірні відчуття! Вдома, звичайно, роботи повно, бо там жили росіяни в моєму домі, але радощів та емоцій більше набагато”, — поділилася Ірина.

До повномасштабного вторгнення РФ до України в Балаклії мешкали 27 тисяч осіб. Російські окупанти увійшли до міста 2 березня. За словами місцевих, життя стало кошмаром, багато хто боявся виходити з дому.

“У мене батьки живуть на одній стороні. Їм 78 та 74 роки. Батько має інфаркт. Мама, коли бомбили, впала та зламала руку. Куди ж їх? А будинок з іншої сторони. Собачку не кинеш. І щодня чекаєш. Коли відводило, коли над головою літало та вибухало там, за 200 метрів”, — поділився житель Балаклії Валерій.

“Сиділа в підвалі в основному. Було, звичайно, важко. Сиділи всі по хатах. Були такі моменти, що не виходили з дому, а бувало, що виходили. Біля льоху гуляли”, — розповіла продавчиня місцевого магазину Валентина.

Вона каже, що зараз дефіциту продуктів немає, і ажіотажу теж. Беруть потроху та розраховуються як карткою, так і готівкою. У місті відновлюють банкомати українських банків.

“Наших уже тут, у Балаклії, працює два банкомати. Інші пошкоджені окупантами, потребують заміни”, — повідомив співробітник сервісного центру банку Сергій.

Чоловік каже, частину банкоматів російські окупанти намагалися розкрити болгаркою, шукали гроші. Частина — пошкоджена снарядами під час обстрілів.

Постраждалі від обстрілів будинки у місті ремонтує Закарпатський об’єднаний загін рятувальників. Перекривають зруйновані дахи будинків тимчасовою плівкою, щоб дощі не пошкодили квартири. Потім тут уже працюватимуть будівельники.

“Зазвичай це або пожежа, або снаряд вибухав. Як ми бачимо, в будинок праворуч був приліт, зараз частково пошкоджений дах. На цьому була пожежа внаслідок вибуху”, — говорить заступник начальника центру оперативного реагування ОКЦ ГУ ДСНС Закарпатської області Василь Дочинець.

У місцевій аптеці — невелика черга за ліками. Фармацевти стверджують, що є все, що необхідно. До них уже приїжджають жителі сусідніх селищ. Співробітниця аптеки Алевтина Самойленко каже, про те, що відбувалося у місті останні пів року, згадувати боляче.

“Просто ми не очікували такого. Все добре, наші всі тут. Ми вдома. Хай тепер всі збираються додому і все. Нам потрібні люди, щоб приїжджали додому”, — сказала вона.

“Життя налагоджується, звичайно, чудово. Скарг немає, продукти є. У нас город. Город усі садили, і буряк, і картопля. Все таке є. Все нормально”, — каже жителька Балаклії Надія.

У Балаклії продовжують працювати сапери. Розміновують території. Їм у цьому допомагає робот-піротехнік — подарунок із США.

“За допомогою цього робота вже були знешкоджені новітні, сучасні, протипіхотні міни Росії ПОМ-3, до якої, на жаль, поки що не може підійти сапер. Вона має сейсмічний датчик цілі, який розпізнає рух людини на відстані до 15 метрів і спрацьовує. Коли міна падає на землю, вона розкривається, стає на землю і під силою ударника шток виходить і заганяється в землю. Це сейсмічний датчик цілі”, — розповів начальник частини піротехнічних робіт аварійно-рятувального загону спецпризначення ГУ ДСНС у Вінницькій області Сергій Гайдиш.

Територію міста та навколо нього російські окупанти замінували дуже ретельно. За словами українських рятувальників, це артилерійські та мінометні снаряди, протипіхотні та танкові міни, ручні гранати на розтяжках.

До роботи з розмінування Ізюмського, Богодухівського, Чугуївського районів Харківської області приєдналися 26 піротехнічних розрахунків Державної служби України з надзвичайних ситуацій (ДСНС). Це понад 130 спеціалістів та 50 одиниць техніки. На сьогодні виявлено та знищено десятки тисяч вибухонебезпечних предметів.

Читайте також: “Кожен перший щось робить, щоб наблизити нашу перемогу”: як атаки Росії згуртували українців (ВІДЕО)

Як повідомлялося раніше, протягом 230 днів Росія обстрілює мирне населення у всій Україні. Мільйони людей залишилися без даху над головою, багато хто втратив роботу та здатність вчитися. Українська держава допомагає своїм громадянам впоратися з наслідками воєнної агресії РФ.

Прямий ефір