“Балаклійський прорив”: як українські захисники звільняли Харківську область рік тому (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Військові експерти назвали унікальною Харківську операцію Збройних сил України (ЗСУ). Блискучий контрнаступ, під час якого рік тому було звільнено понад 400 населених пунктів у Харківській області та деокуповано понад 8 тис. кв. км, увійшов в історію як прорив, що розбив фронт російських окупантів. Першим великим містом, яке українські захисники звільнили в Харківській області, стала Балаклія. Несподіваний удар по позиціях ЗС РФ було завдано на північ від Балаклії. 8 вересня 2022 року на головну площу міста повернули український прапор, повідомляє FREEДОМ.

Так, вранці 6 вересня 2022 року українські війська перейшли в наступ у Харківській області. Відправною точкою прориву стало село Вербівка під Балаклією. Туди зайшли бійці спецпідрозділу Головного управління розвідки Міністерства оборони України (ГУР МОУ) Kraken (“Кракен”), зайняли зручний рубіж і забезпечили вразливе становище для російських військ поблизу прориву.

“Висунутись якомога ближче до перехрестя на саму Балаклію, замаскуватися та чекати на колону ворожу. Після того, як колона почала рух, вона була знищена і їм не пощастило. Вони не очікували, думали, що ми ще не встигли зайняти позицію і закріпитись на цих вулицях. Але це була їхня тотальна помилка”, — розповів командир штурмової роти спецпідрозділу ГУР МОУ Kraken із позивним “Чіча”.

Наступного дня частина ЗСУ продовжила стрімку атаку, вдаривши в бік Волохового Яру, а інша взяла місто в облогу, увійшовши на околиці Балаклії зі сходу, і вже надвечір досягнувши центру міста. За рік після наступу командир штурмовиків прийшов на місце, звідки вівся прицільний вогонь по російських окупантах із мінометів.

“З цих позицій ми працювали по перехрестю, яке веде у місто Балаклія. Тут були розташовані розрахунки АГС, і коли хтось висувався з Балаклії з нашого противника, то ми працювали”, — сказав “Чіча”.

8 вересня Балаклія остаточно була взята під контроль українськими захисниками, і її зачистка від російських військових була майже завершена. Бійці спецпідрозділу Kraken повернули на будівлю міської адміністрації синьо-жовтий прапор.

Один з офіцерів “Кракена” Костянтин Немічев згадує, що щойно 8 вересня було вивішено український прапор у центрі Балаклії, їх почали вітати місцеві жителі. Враховуючи, що містяни провели в окупації 192 дні, без доступу до інформації про Україну, це було дуже сміливо, вважає військовий.

“Люди все ж таки виходили, виходили з українськими прапорами, і коли ми насамперед зайшли до цієї будівлі, ми знаходили дуже багато таких речей, як підготовка до “виборів”, якісь бюлетені, якісь агітаційні листівки, тут дуже багато висіло бордів “Россия тут навсегда!” і все інше. Але, як ми бачимо, це було тимчасово, тимчасово окуповані території були. І ми їх звільнили і зараз ми бачимо як тут відбувається життя — люди живуть, працюють і все дуже добре”, — каже Немічев.

“Молодці! Пів року молилися, щоб ви до нас прийшли! У нас оладки залишилися, будете???” — так жителі зустрічали українських воїнів.

Оладки “по-балаклійськи” на честь визволення Харківської області та рідного міста знову приготувала Наталя Кривуля. Відео, де вона пропонує випічку українським захисникам, рік тому побило всі рекорди переглядів.

“Ось зараз, ось… це мої оладки. Тоді, правда, тісто місила не я, але смажила. Тоді в нас не було світла, не було газу, ми всі разом їх смажили на багатті у дворі”, — розповіла жителька Балаклії.

За її словами, коли місто окупували росіяни, вона вирішила не евакуюватися, з нею залишилися дві доньки і троє онуків. Жили в підвалі, по черзі виходили ненадовго на вулицю, щоб приготувати їжу. За пів року життя поруч із ворогом бачила багато чого, але в пам’яті в пенсіонерки те, який вигляд мали і як поводилися українські воїни під час зустрічі з місцевими жителями.

“Їх багато було, і всі такі підтягнуті, і це зовсім… різниця величезна — російський солдат і наш, скільки ми їх бачили. Тобто велика різниця! Такі красені, всі молоді, такі красиві. Я вам не передам, мені здалося, що це взагалі всіх на підбір підібрали таких красенів!” — поділилася Наталя.

Після Балаклії під час контрнаступу ЗСУ в Харківській області було звільнено Ізюм, Вовчанськ, Дворічна, Шевченкове, Великий Бурлук, Куп’янськ і ще близько 300 населених пунктів. До 11 вересня 2022 року українська армія вийшла до кордону з Росією.

За даними Харківської обласної військової адміністрації, станом на вересень 2023 року окупованою залишається близько 5% території Харківської області, а до вересня 2022 року 25% регіону були тимчасово окуповані.

Читайте також: 100 днів російського полону за ролик в Youtube — історія 70-річного блогера з Харківської області (ВІДЕО)

Прямий ефір