“Байрактари”, “Шахеди” і “Фурії”: експерти обговорили роль безпілотників у війні РФ проти України

БпЛА Bayraktar. Фото: the-village.com.ua

На сьогодні роль безпілотних літальних апаратів (БпЛА) у війні, розв’язаній Росією проти України, важко переоцінити.

Безпілотники Bayractar, передані Україні Туреччиною, стали справжнім кошмаром для російських окупантів. Водночас Росія неодноразово завдавала ударів по Україні іранськими дронами-камікадзе Shahed 136.

Виробництво дронів в Україні

У самій Україні нарощують виробництво власних ударних безпілотників. Як пише CNN, нещодавні атаки на російські нафтопереробні заводи та інші об’єкти свідчать про те, що Україна розробляє моделі безпілотних літальних апаратів, які можуть проникнути глибоко на територію Росії.

Зокрема, згадується український безпілотник великої дальності UJ-22 компанії “Укрджет”, дальність дії якого становить до 800 кілометрів. Один схожий на UJ-22 безпілотник уже знаходили взимку за 100 км від Москви.

“Неясно, чи був якийсь UJ-22 серед дронів, відправлених до Москви цього тижня, але зі швидкістю всього 120 км/год (75 миль на годину) і скромним корисним навантаженням він не завдасть серйозної шкоди”, — пише CNN.

У районі Бахмута бойові завдання виконує український безпілотник “Фурія”. Цей БпЛА може розвивати швидкість до 130 кілометрів на годину. “Фурія” ефективно працює і вдень, і вночі. Максимальна дальність польоту в один бік і назад становить до 50 кілометрів. Передавати дані, перебуваючи в небі, вона здатна близько трьох годин.

Крім цього, конструктори-добровольці з батальйону оперативного реагування “Луцьк” розробили багатофункціональний БпЛА.

Цей апарат здатен долати сотню кілометрів і нести до 5 кг навантаження. Виготовили вже кілька таких безпілотників, випробували в різних умовах, щоб перевірити ефективність.

https://www.youtube.com/watch?v=_uEjqQPWGzA

Як зазначив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров, Україна має можливість атакувати Москву сучасними БПЛА.

“Ми нарощуємо виробництво дронів великої дальності. Я не можу коментувати деталі таких місій. Але в цьому напрямку також відбувається певна революція щодо масштабування виробництва”, — зазначив очільник Мінцифри.

Від початку повномасштабного вторгнення Росії українські інженери та конструктори почали розробку ударних і розвідувальних дронів. Частина з них уже працює на позиціях.

Тільки в листопаді 2022 року Міністерство оборони України допустило до експлуатації 7 безпілотних літальних апаратів, вироблених в Україні. Решта експериментальних зразків проходять випробування.

Яку ж роль виконують ці невеличкі, але “впливові” апарати на війні, і наскільки Україна просунулася в їхньому виробництві, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповіли:

  • Юрій Ігнат, речник Командування Повітряних сил України;
  • Олександр Коваленко, військово-політичний оглядач групи “Інформаційний спротив”;
  • Валерій Яковенко, співзасновник компанії DroneUA, експерт у сфері безпілотних технологій і робототехніки;
  • Богдан Долінце, експерт з питань розвитку авіаційного ринку.

ЮРІЙ ІГНАТ: По “шахедах” потрібно застосовувати все, що тільки можна

— Звичайно ж, шкода витрачати зенітні керовані ракети на боєприпаси, що баражують. Але ми бачимо, яку загрозу несе цей безпілотник, коли він потрапляє туди, куди потрібно. А, на жаль, летять вони точно.

Не завжди, але потрібно сказати, що це високоточна зброя, як і крилаті ракети. Тому потрібно відпрацьовувати доступними засобами.

Ворог застосовує їх уночі. Вночі немає візуальної прив’язки до цілі. Є тільки звук, радіолокаційна прив’язка. Тому потрібно застосовувати те, що ми застосовуємо.

Безумовно, будуть витрачатися ракети старого радянського зразка, це “Бук-М1”, С-300, С-125, також ППО Сухопутних військ, такі як “Оса” та інші. Також застосовується і західна техніка для відпрацювання по “шахедах”. Це і Crotale, і Gepard. Також може бути NASAMS і IRIS-T.

Росіяни хочуть знати, де знаходиться наша ППО, хочуть, щоб ми більше ракет використовували, щоб ми виснажилися, але навряд чи така тактика призведе до бажаного результату. Підтримують Україну дуже багато країн у світі.

ОЛЕКСАНДР КОВАЛЕНКО: “Байрактари” вже не використовують як ударні безпілотники

— Загалом, зараз “Байрактар” використовують як розвідувальний БПЛА, його не використовують як ударний.

Оскільки щільність насичення лінії фронту російськими засобами ППО досить поки що досить серйозна, і вона становить загрозу для “Байрактарів” як для ударних БПЛА.

А от як для розвідувальних, то на безпечній відстані, завдяки тій оптиці, тій техніці, технологіям, які використовуються, можна проводити дуже якісну розвідувальну діяльність на безпечних відстанях.

ВАЛЕРІЙ ЯКОВЕНКО: Для української армії дронів мало ніколи не буде

— В Україні є кілька сотень різних проєктів і компаній, які займаються навчанням керувати дронами. Навчання буває різне, і центри з підготовки відрізняються від простої розвідки, де оператора можна підготувати за 3-5 днів для виконання специфічних функцій.

Цей процес навчання може займати від кількох місяців. На мою думку, кожен боєць української армії повинен розумітися на дронах, він повинен обов’язково вміти запускати невеликі дрони для виконання функції аеророзвідки для того, щоб знижувати ризики і зберігати своє життя.

Дуже багато людей ставлять запитання: а скільки ж нам потрібно операторів дронів, і скільки нам потрібно дронів для того, щоб перемогти РФ?

По-перше, ми вже перемагаємо. По-друге, дронів ніколи мало не буде. І коли ми говоримо про кількість операторів, то ще раз: абсолютно кожен боєць зобов’язаний керувати дронами, і це сотні тисяч операторів дронів.

Але якщо ми говоримо про виконання якоїсь конкретної функції, то, природно, їх може бути менше. Особливо, коли ми говоримо про спеціалізовані підрозділи.

БОГДАН ДОЛІНЦЕ: “Шахеди” — це дрони для ослаблення нашої ППО

— “Шахеди”, як правило, не використовуються як самостійне озброєння на сьогоднішній день. У перші місяці, коли росіяни отримали ці безпілотники, вони намагалися їх використовувати як основне озброєння. І в принципі, всі пам’ятають зруйновані будинки, зокрема в Києві.

Але при цьому через кілька місяців наші фахівці змогли розібрати ці дрони, з’ясувати їхні слабкі місця.

І це, зокрема, стало однією з причин, чому ці “шахеди” стали менш ефективними. Вони стали збиватися з курсу, вони все частіше не долітають або не влучають у свої цілі.

Навіщо росіяни їх використовують? Це, звісно, прикриття своїх ракетних ударів, тому що це в принципі, один з елементів так званого щита для того, щоб забрати ресурси від нашої системи протиповітряної оборони. Це необхідність витрачати боєкомплект на знищення цих дронів або з наземних установок, або з системи протиповітряної оборони.

Тому що, та кількість літаків, яка здатна їх знаходити і знищувати, все-таки є не настільки великою, щоб ми могли постійно тримати небо закритим.

Крім того, будь-який наш літак, який здіймається і підлітає до прикордонної території, одразу наривається на небезпеку потрапити в зону систем ППО РФ. Або систем “повітря-повітря” їхньої винищувальної авіації.

Тому ці “шахеди” — це прикриття і ослаблення нашої системи протиповітряної оборони для того, щоб завдавати ударів більш серйозним ракетним озброєнням, таким як ракети типу FX або надзвуковими ракетами С-300, С-400, “Іскандер” і “Кинджал”.

Читайте також: Цілодобове спостереження за передовою з неба: як працює український БпЛА “Фурія” (ВІДЕО)

Прямий ефір