З моменту повномасштабного вторгнення Росії в Україну наша країна не тільки істотно збільшила кількість безпілотних літальних апаратів (БПЛА) за рахунок допомоги західних країн, зокрема, турецьких “Байрактарів”, а й помітно посилила власний парк безпілотників.
Так, українські дрони завдають досить непоправної шкоди російській армії як на території анексованого Криму, так і в районах тимчасово окупованого Донбасу.
Роль БПЛА у війні
Зокрема, Кримський (Керченський) міст, російський військовий десантний корабель “Оленегорский горняк” і танкер SIG атакували морські дрони SeaBaby (“Морской малыш”).
За даними СБУ, “Морський малюк” доставив 850 кілограмів вибухівки до однієї з бетонних опор Керченського мосту. А для ураження десантного корабля і танкера було використано два окремі надводні дрони, кожен з яких містив по 450 кілограмів бойової частини.
“Це набагато серйозніше в частині руйнівного впливу. Наприклад, Storm Shadow – ракети, які ми дедалі частіше використовуємо по ворожих військових об’єктах, вони мають бойову частину в 450 кілограмів. Приблизно стільки ж несе ракета морського базування “Калібр”, — сказав військовий експерт Владислав Селезньов.
Розробкою та виготовленням цих дронів займаються співробітники Служби безпеки України, яким допомагають цивільні інженери та фахівці в галузі IT-технологій. Винахід вітчизняних вчених може вести розвідку і брати участь у військово-рятувальних операціях, може розміновувати акваторію і охороняти військово-морський флот.
SeaBaby — власна технологічна розробка української Служби безпеки, і роблять їх теж в Україні.
“Виготовлення наших дронів здійснюється на одному з підземних виробництв на території України. Зараз у процесі розробки та реалізації в нас дуже багато різних цікавих операцій, зокрема в акваторії Чорного моря. Обіцяю вам, це буде сюрпризом, особливо для наших ворогів”, — заявив голова Служби безпеки України Василь Малюк.
На думку фахівців, наразі альтернативи українським морським дронам у світі немає. Експерти стверджують, що Україна в змозі виробляти всі види надводних дронів. Це інноваційні технології, які в низці випадків ефективніші, ніж застосування великих, потужних, але не таких маневрених кораблів.
За останні півтора року компаній з виробництва морських і повітряних дронів в Україні стало в десятки разів більше. Українські фахівці в найкоротші терміни розробляють і випускають нові безпілотники. Експерти кажуть, що найбільше використовуються розвідувальні дрони з діапазоном понад 10 кілометрів.
Крім цього, стало відомо, що німецький концерн Rheinmetall підтвердив, що планує відправити в Україну сучасні розвідувальні БПЛА Luna NG.
За інформацією виробника, Luna — це безпілотна система, яка перевершує попередню модель за всіма важливими експлуатаційними характеристиками. Крім використання як розвідувальної системи, дрони також можуть забезпечувати мережу LTE, а також перехоплювати або глушити зв’язок.
Система складається з наземної станції управління з кількома дронами, пускової катапульти і військових вантажівок. Планується, що їх поставлять у ЗСУ протягом 2023 року.
Читайте також: БпЛА зі штучним інтелектом зможуть керувати групою дронів і самостійно ухвалювати рішення щодо ураження ворожих об’єктів — авіаексперт
Про те, яку роль відіграють безпілотні літальні апарати у війні на морі, і які перспективи виробництва в Україні морських дронів, в ефірі телеканалу FREEДОМ говорили:
- Валерій Романенко, провідний науковий співробітник Державного музею авіації ім. О. О. Овчинникова. О. К. Антонова;
- Андрій Риженко, капітан 1-го рангу запасу, заступник начальника штабу ВМС ЗС України (2004-2020 рр.).
- Олександр Коваленко, військово-політичний оглядач групи “Інформаційний спротив”;
- Валерій Яковенко, співзасновник компанії DroneUa, експерт у сфері безпілотних технологій і робототехніки.
ВАЛЕРІЙ РОМАНЕНКО: Дрон зі штучним інтелектом може керувати цілим роєм безпілотників
— По-перше, безпілотник зі штучним інтелектом може керувати цілим роєм дронів. По-друге, він сам може ухвалювати рішення щодо ураження тих чи інших об’єктів, оскільки він може порівняти у своїй “бібліотеці” той образ цілі, який “зашитий” у ньому, з тим, який вважається ворожим.
Ці дрони можуть перейняти на себе частину функцій операторів. І цим вони цінніші, бо немає потреби підтримувати постійний зв’язок з оператором. Вони діють самі по собі.
Дивіться, прилітає звичайний безпілотник. Потрапляє в зону радіоелектронної боротьби, і йому ставлять перешкоду його навігаційній системі, і він змушений вийти із зони, де йому довірено вести розвідку. А далі, з огляду на те, як у нього “зашито”, він має або повертатися, або описувати кола в цій зоні в очікуванні відновлення зв’язку або з оператором, або із супутниковою навігаційною системою.
Якщо це буде дрон зі штучним інтелектом, він продовжить діяти в автономному режимі. Ну немає зв’язку, і бог з ним з цим зв’язком, у нього є завдання, яке він має виконати, у нього є завдання, і у нього є бібліотека образів ворога, з яким має боротися.
АНДРІЙ РИЖЕНКО: На російських кораблях вводять вахти для протидії українським дронам
— На кожному кораблі під час стоянки на якорі охоронні пости встановлюють уздовж периметра корабля. Там перебувають матроси, у яких є стрілецька зброя, у них можуть бути гранати. Можливо, проводиться встановлення додаткових кулеметів, як варіант, будуть ставити кулемети в районі одного містка, будуть виділятися додаткові засоби спостереження.
Команда, яка займатиметься охороною суден від морських дронів, складається з 10-12 осіб. Вона цілодобово несе спостереження, особливо коли корабель перебуває десь у дрейфі або на якорі, тому що це найвразливіший час для корабля.
Але ми бачили, що на “Оленегорському гірнику” така вахта не неслася, ніхто не спостерігав. Плюс ми знаємо, що останнім часом на кораблі Чорноморського флоту почали ставити додаткові кулемети, приварювати верстати прямо до палуби й артилерію калібру 20-30 мм.
Це системи, які дають змогу в ручному режимі, а деякі навіть за використання якихось дистанційних засобів управління виявляти і знищувати малорозмірні швидкі цілі на невеликих дистанціях – до 3 км. Безпілотники можуть рухатися зі швидкістю близько 60 км/год, це швидкість, на якій їх можна з такої високої швидкісної зброї вразити.
ОЛЕКСАНДР КОВАЛЕНКО: Якщо на перехоплення надводного БПЛА вийде катер, то він сам стане мішенню для дрона
— Сама по собі ця техніка, ці надводні дрони, еволюціонують і вдосконалюються. За останні півроку ми побачили досить-таки серйозний стрибок у їхній еволюції та характеристиках. Тому їм [армії РФ, — ред.] потрібно пристосовуватися саме до такого роду змін.
І при цьому технічні технологічні можливості російського ВПК обмежені. Росіяни вже намагалися боновими загородженнями відгородити свої бухти в Криму, у Севастополі, наприклад, ту ж саму Стрілецьку бухту тощо.
Але найефективніший спосіб боротьби з будь-яким дроном — це його ураження. І наявність відповідних засобів ураження. Для росіян такого роду протидія пов’язана з певними ризиками, оскільки засоби ураження, про які йдеться, або перебувають на самих кораблях, які безпосередньо атакують дрони, або потрібно підіймати у повітря ударний вертоліт, який буде працювати по цьому надводному об’єкту.
Вертольоти не завжди є в розпорядженні, тому найчастіше з цим повинні боротися самі ж кораблі.
Як варіант росіяни можуть застосувати метод, дуже схожий на той, який застосовуємо ми під час боротьби з Shahed 136. А саме — патрулювати найближчу морську зону катерами зі встановленими на них великокаліберними кулеметами. Але це не найкращий варіант.
Ми, наприклад, використовуємо мобільні групи на пікапах із великокаліберними кулеметами для перехоплення Shahed 136. Але коли його підбиваєш, він пікірує і падає десь там. У випадку ж із надводним дроном, який перебуває під управлінням у режимі реального часу, якщо на його перехоплення виходить катер і намагається його знищити, не виключено, що сам катер може стати об’єктом для знищення цим дроном.
А з урахуванням того, що практично всі дрони, які застосовувалися в Чорному морі, мають бойову частину, здатну фактично призвести до гарантованого потоплення військового корабля водотоннажністю до тисячі тонн, то, якщо йтиметься про катер-перехоплювач, то це повне знищення цього катера без будь-яких шансів для порятунку самого екіпажу. Тому це досить-таки ризикований варіант, якщо росіяни почнуть його застосовувати.
ВАЛЕРІЙ ЯКОВЕНКО: Українські дрони створюють серйозну загрозу для Чорноморського флоту РФ
— Це своєрідна революція, і саме Україна показала всьому світу нову формулу безпеки в захисті акваторії будь-якої країни. А практично вся акваторія Чорного моря зараз контролюється Україною, завдяки використанню інноваційного обладнання та робототехніки.
Пристрої, які досить прості й дешеві у своєму виробництві, створюють загрозу для Чорноморського флоту країни-окупанта. І зараз ми можемо сказати, що ті нововведення, які Україна фактично винайшла, змінюють підхід до безпеки акваторії в усьому світі.
В усьому світі люди замислюються над тим, чи варто мати багатомільярдний флот, якщо інноваційні технології невеликого розміру здатні тримати в страху і гарантувати безпеку фактично таких великих територій? І мова про те, що Україна, дійсно, зробила революцію, і це загальновизнаний факт.
Кожного разу, коли ми комунікуємо з приводу таких нововведень, ми маємо бути надзвичайно акуратними в інформаційному полі. Україна вперше визнала факт існування таких технологій, і, якщо про це говорить СБУ, то це, справді, ті технології, які пора вже зробити публічними, бо десь “за плечима” існує ще не один десяток сюрпризів, здатних змінити все.
Читайте також: Атаки на Кримський міст будуть тільки частішати — про варіанти розвитку подій розповів Коваленко