Президент США Джо Байден і лідер Китаю Сі Цзіньпін домовилися зустрітися на полях саміту Азійсько-Тихоокеанського економічного співробітництва, який пройде з 11 до 17 листопада в Сан-Франциско (США). Представники сторін ще не опрацювали всіх деталей і не визначили конкретний день зустрічі, проте заявили, що Байден і Сі досягли принципової згоди сісти за стіл для переговорів, повідомляє FREEДОМ.
Китай і Сполучені Штати Америки — дві найбільші економічні та військові держави планети. Протягом кількох років Пекін із Вашингтоном ведуть суперництво.
“Китай якраз останніми роками за Сі прагне до глобального лідерства і до паритету у відносинах зі Сполученими Штатами”, — зазначив політолог Володимир Фесенко.
Відносини між США і Китаєм почали погіршуватися 2018 року, коли адміністрація президента Дональда Трампа ввела величезні мита на китайські товари. Ще під час передвиборчої кампанії восени 2016 року Трамп багаторазово критикував торговельні відносини з Китаєм.
Пізніше ситуація погіршувалася через низку проблем, включно з порушеннями прав людини в Китаї, технологіями, пандемією COVID-19 і Тайванем.
“Через Тайвань почалася напруга ще з минулого року, навіть трохи раніше — був візит колишньої керівниці палати США Ненсі Пелосі, яка несподівано приїхала на Тайвань. У Китаю це викликало страшенне роздратування і він почав заявляти про свою військову операцію проти Тайваню”, — нагадав Володимир Фесенко.
Наразі лідери США та Китаю готові зустрітися за одним столом. Джо Байден і Сі Цзіньпін можуть провести зустріч на полях саміту Азійсько-Тихоокеанського економічного співробітництва, що відбуватиметься в Сан-Франциско з 11 по 17 листопада.
Про можливу зустріч двох лідерів стало відомо після того, як Вашингтон відвідав міністр закордонних справ Китаю Ван І.
“Така договірна конкуренція — переговори замість гострого конфліктного протистояння – це відповідає українським інтересам. Якщо, не дай Боже, виникне пряме військово-політичне протистояння між Китаєм і США, це в інтересах Росії, це вкрай негативно вдарить по наших інтересах у різних сенсах. Для нас важливо, щоб діалог тривав і щоб між Китаєм і США було відносно взаєморозуміння”, — акцентував політолог Володимир Фесенко.
Байден, ще не приймав Сі Цзіньпіна на території США. Востаннє вони зустрічалися на Балі в листопаді 2022 року на полях саміту “Великої двадцятки”. Можлива зустріч Байдена і Сі Цзіньпіна може принести таку необхідну стабільність у відносини між двома країнами. Але це зовсім невигідно Кремлю.
“Китаю важливе налагодження відносин зі США, але при цьому вони залишаться конкурентами. Росії невигідно, щоб відбулося якесь врегулювання протистояння між США і Китаєм, для Росії вигідно, щоб зберігався конфлікт між США і Китаєм, і щоб він був досить напруженим. Тоді більше шансів на те, що Китай буде підтримувати Росію, що Китай буде протидіяти будь-яким методам, зокрема й щодо підтримки України”, — упевнений Фесенко.
Таким чином Росія може провокувати якісь конфлікти та намагатися в той чи інший спосіб зірвати цей діалог.
Читайте також: США і КНР приречені на співпрацю один з одним — вигоди від зустрічі Байдена і Сі окреслив політолог