Співробітники російського уряду щомісяця 2021 року отримували в середньому 5,4 мільйона рублів. Трохи менше – депутати Державної Думи РФ – 4,3 мільйона рублів на місяць. Ще менше – співробітники Адміністрації президента РФ – 1,1 мільйон рублів. У той самий час середній дохід у Росії заявлено як 56,5 тисяч рублів. Це означає, що середня зарплата звичайного росіянина в десятки, а то й у сотні разів менша за зарплати державних чиновників.
В оприлюднених деклараціях російських чиновників за 2021 рік розкрилися цікаві факти. Наприклад, Путін за рік заробив понад 10 мільйонів рублів, а його помічник Володимир Мединський отримав у 10 разів більше.
Експерт Московського центру Карнегі Костянтин Скоркін не бачить у цьому випадку нічого дивного. Він наголошує, що уряд абсолютно не підконтрольний російському суспільству. Зв’язку з народом немає, а отже, і боятися оприлюднення таких високих доходів не варто.
“Уряд фактично не залежить від результатів виборів, тому що вибори давно фальсифікуються, підганяються під потрібні результати, зроблено багато різних хитрощів, щоб підтримувати результати правлячої влади, російського лідера на необхідному рівні. Тобто задано відсотки, і вони малюються задовго до того, як вибори відбуваються. Можливі якісь випадки громадського коригування, десь можуть якісь опозиційні кандидати з’явитися, але загалом система виборів тотально контролюється Адміністрацією президента. Ну, а за таких умов що приховувати? Все одно ніхто жодних питань не поставить, зворотного зв’язку з суспільством немає, якщо за вас все одно проголосують, точніше, намалюють за вас голоси”, – міркує Скоркін.
Відповідаючи питання журналіста, як російській пропаганді вдається утримувати суспільство в “сплячому режимі”, експерт відповів просто: “Страх”.
“Це дуже витончена система, яка будувалася роками, апелює до всіх страхів та фобій пострадянської людини. Тобто пропаганда налаштована на те, щоб постійно підтримувати атмосферу страху від того, що Росія оточена ворогами і потрібно якомога тісніше згуртуватися навколо своїх правителів, зокрема тих, хто отримує такі ось непропорційно великі доходи. Пропонується вивести ніби за дужки це все: ми повинні все пробачити нашим правителям, тому що вони нас рятують від злого НАТО, від злої України, – пояснює Скоркін. – По суті, у російському телебаченні мало обговорюють російських проблем. Обговорюють переважно проблеми України, проблеми “загниваючого” Заходу і далі за списком. Після того, як у Російській Федерації де-факто запроваджено військову цензуру, опозиційні медіа припинили існування. Створено монополію на інформацію, і через цю монополію на думку людям прокачують все що завгодно”.
Аналітик зазначає, що російський опозиціонер Олексій Навальний, зокрема, теж став жертвою репресій, тому що показував несправедливий розподіл внутрішнього доходу Росії.
Але, на жаль, російське суспільство дуже атомізоване, і навіть вся ця інформація не привела до того, щоб росіяни якось масово виходили на протести, намагалися змінити владу, впливати на неї, тобто всі сиділи і тихо обурювалися… Російське суспільство перебуває в сплячці і дає себе заколисувати пропаганді, як це, не сумно, але це так. Але зараз, звичайно, після того, як Росія організувала війну проти України, а Захід у відповідь ввів дуже руйнівні санкції проти російської економіки, росіяни нарешті, зіткнувшись з порожніми холодильниками та кишенями, можливо, щось почнуть розуміти чіткіше стосовно своїх правителів”, – вважає Скоркін.
При цьому журналіст зазначає, що жителі новоокупованих територій на півдні України готові чинити опір і мають солідарність, щоб дати громадянську відсіч російським окупантам. Через це на мирне населення можуть обрушитися репресії.
“Російські спецслужби мають великий досвід боротьби з різними масовими заворушеннями, і вони зараз все своє вміння, на жаль, перевірятимуть на українцях. Тому те, що можливі якісь репресії, – є цілком очевидним. Проте є і високий опір самих українців, які жили в зовсім іншому суспільстві і абсолютно не хочуть жити в суспільстві, подібному до російського, зокрема, з повним придушенням, безкарною корупцією та відповідним рівнем життя для звичайних людей. Я думаю, що з цим українці погодитись не можуть”, – резюмував Скоркін.
Верещук: 20 квітня відкриється “зелений” коридор із Маріуполя