Білоруський режим дозволив Росії використовувати свою територію та повітряний простір для завдання ударів ракетами та дронами по Україні, а також брав участь у підготовці та матеріально-технічній підтримці російських військових. Все це вже неодноразово ставало причиною для запровадження економічних обмежень. Про новий пакет санкцій проти Білорусі за сприяння вторгненню Росії в Україну оголосила 8 червня Велика Британія, повідомляє FREEДОМ.
“Цей новий пакет посилює економічний тиск на Лукашенка та його режим, який активно сприяє військовим зусиллям Росії та ігнорує територіальну цілісність України. Наша підтримка України залишатиметься рішучою стільки, скільки буде потрібно, і Сполучене Королівство без вагань запровадить подальші заходи проти тих, хто підтримує війну Путіна”, — заявив міністр закордонних справ Великої Британії Джеймс Клеверлі.
Новий пакет ґрунтується на санкціях проти Білорусі, що вже діють. Він включає заборону на імпорт золота, цементу, деревини та каучуку, блокування експорту банкнот та машин з Великобританії до Білорусі, а також товарів, технологій та матеріалів, які можуть бути використані для виробництва хімічної та біологічної зброї. Окрім того, Британія розширила критерії застосування санкцій. Це дозволить запровадити обмеження проти ширшого кола осіб, які підтримують режим Лукашенка.
“Це включає санкції проти понад 100 осіб та організацій, наприклад, такі як заморожування активів великих білоруських державних підприємств, які є важливими джерелами доходів та іноземної валюти для режиму Лукашенка”, — повідомляється на офіційному сайті Міністерства закордонних справ Великої Британії.
Лондон заявив, що також запобігатиме поширенню пропаганди білоруськими медіакомпаніями. Інтернет-провайдери обмежать доступ до вебсайтів білоруських медіаорганізацій під санкціями.
Тим часом Польща добудовує загородження на кордоні з Білоруссю і запроваджує обмежувальні заходи проти Москви та Мінська, щоб зупинити потоки нелегальних мігрантів, а також — санкції, що обмежують і навіть забороняють перетин кордону. До того ж Польща ввела санкції проти білоруських депутатів, бізнесменів, чиновників і спортсменів, які так чи інакше були пов’язані з РФ. Загалом під обмеження потрапили понад 300 людей з оточення Олександра Лукашенка.
“Міністр внутрішніх справ та адміністрації Маріуш Камінський ухвалив рішення про внесення до списку іноземців 365 громадян Білорусі, чиє перебування на території Польщі небажане. Цим особам також буде заборонено в’їзд до Шенгенської зони”, — повідомило Міністерство внутрішніх справ Польщі.
У березні 2023 року санкції щодо Білорусі розширило Міністерство фінансів США. Вони торкнулися керівників двох автомобільних заводів та членів Центральної виборчої комісії Білорусі.
“Авторитарний режим Лукашенка покладається на державні підприємства та ключових чиновників для отримання значних доходів, які дають змогу здійснювати репресивні дії проти білоруського народу. Ми, як і раніше, віддані тому, щоб покласти витрати на режим Лукашенка за придушення демократії та підтримку війни Путіна”, — цитує заяву заступника міністра фінансів з боротьби з тероризмом та фінансовій розвідці Брайана Нельсона сайт Міністерства фінансів США.
Представники білоруської опозиції кажуть, що західні санкції серйозно послаблюють режим Лукашенка. Адже вони значно знижують фінансові потоки еліти, наближеної до самопроголошеного президента. А це, своєю чергою, зменшує їхні можливості підтримувати війну та репресії.
“Що ці санкції конкретно роблять? Вони насамперед закривають ті лазівки, які залишилися після запровадження попередніх пакетів санкцій. Режими Лукашенко та Путіна — це ж мафіозні режими. Вони постійно підлаштовуються під нову реальність, шукають лазівки. Шукають як санкції можна обійти. Коли треба продати якийсь товар до Європейського союзу — вони змінюють код чи оформлюють його як вірменський чи казахський товар… Нові пакети, що вводяться, ці лазівки закривають. І це б’є не лише по Лукашенку, це також сильно б’є по Путіну”, — прокоментував старший радник лідерки білоруської опозиції Світлани Тихановської Франак Вячорка.
Він вважає, що нові санкції від Великої Британії є прецедентом: вони мають підштовхнути Брюссель до рішучості.
Читайте також: ЄС запровадить новий механізм запобігання обходу антиросійських санкцій через треті країни — подробиці (ВІДЕО)