Російська військова авіація вперше з 2016 року завдала ударів по сирійському Алеппо — другому за величиною місту країни. За інформацією Цивільної оборони Сирії, внаслідок обстрілу загинули мирні жителі. Наступ антиурядових сил у країні став найсерйознішою ескалацією з 2020 року, коли сторони домовилися про припинення вогню, повідомляє FREEДОМ.
Сирійські антиурядові угруповання розпочали наступ на північному заході Сирії у п’ятницю, 27 листопада. За кілька днів вони, за даними Reuters, взяли під контроль понад 70 населених пунктів у сільській місцевості та прорвалися до Алеппо. За словами глави Сирійської наглядової ради з прав людини, урядові війська залишили місто практично без опору.
“Схоже, що зараз лідери збройних угруповань, зокрема лідери “Хайят Тахрір аш-Шам”, дають чіткі вказівки своїм бійцям не завдавати шкоди мирним жителям, не нападати на жодні об’єкти, а просто намагатися контролювати місто військовим шляхом. Я думаю, що вони до певної міри натхненні досвідом талібів в Афганістані, тому намагаються копіювати цю модель, тобто намагаються взяти місто, а місцевим жителям дати можливість контролювати його”, — прокоментував науковий співробітник та співзасновник Центру сирійських досліджень при університеті Сент-Ендрюс у Шотландії Ібрагім Хаміді.
Режим президента Башара Асада в Сирії активно підтримують Іран, Росія та ліванське терористичне угруповання “Хезболла”. Тому не дивно, що коли антиурядові сили розпочали наступ, президент Сирії терміново вирушив до Москви, пише видання Aleppo Today. Тим часом російська та сирійська авіація завдали ударів по позиціях противників Асада. За даними Reuters, бомбардування зазнали Алеппо та інші населені пункти, які перейшли під контроль антиурядових сил. Відомо про жертви серед мирного населення.
“Військові літаки сирійського режиму та Росії завдали ударів по житлових кварталах у місті Ідліб, включаючи школу Салах ад-Діна та заправну станцію Аль-Андані. Внаслідок атак загинули чотири мирні жителі, ще 25 осіб, зокрема вісім дітей і шість жінок, дістали поранення. Авіаудари також викликали сильну пожежу на заправній станції, а також пошкодили стіну школи та кілька будинків мирних жителів”, — повідомила Цивільна оборона Сирії “Білі шоломи” у соцмережі Х.
Москва пообіцяла уряду Сирії додаткову військову допомогу. Агентство Reuters з посиланням на джерела пише, що озброєння прибуде найближчими днями.
“Схоже, що через те, що російська армія перекинула в Україну найсучасніші бойові літаки, вона не змогла одразу втрутитися. Зараз вони тільки почали діяти, тільки зараз, через чотири дні, після того, як озброєні угруповання змогли взяти під контроль друге за величиною місто в Сирії. Я не впевнений, що вони дійсно зможуть витіснити угруповання, не завдавши величезної шкоди цьому великому місту, в якому перебувають близько 5 млн мирних жителів”, — каже науковий співробітник та співзасновник Центру сирійських досліджень при університеті Сент-Ендрюс у Шотландії Ібрагім Хаміді.
Наступ збройної опозиції в регіоні став можливим зокрема через те, що проіранські угруповання, включаючи ліванську “Хезболлу”, зосередилися на війні проти Ізраїлю, пише Associated Press. Самі ж представники антиурядових сил кажуть: ця кампанія стала відповіддю на удари російської та сирійської авіації по Ідлібу. У середині жовтня російська авіація завдала авіаударів по 27 різних об’єктах на території Ідліба.
Читайте також: Повстанці контролюють найбільшу військову базу РФ — розбір ситуації в Сирії (ВІДЕО)
Як повідомлялося раніше, сирійські повстанці на чолі з військовою опозицією увійшли в центр Алеппо, друге за величиною місто Сирії. Там закрили аеропорт і перекрили дороги. Урядовим військам наказали покинути основні райони і відступити. Повстанці, до того, як зайти в Алеппо, взяли під свій контроль понад 70 населених пунктів у сільській місцевості. У 2016 році звідси їх витіснила армія Башара Асада та його союзників, серед яких була і Росія.
Нагадаємо, сирійський конфлікт розпочався 2011 року як мирні протести проти президента Башара Асада в межах Арабської весни, але швидко переріс у громадянську війну. Іноземне втручання зіграло ключову роль: Росія з 2015 року підтримує режим Асада авіаударами та військовою допомогою. Перемир’я, включно з угодою 2016 року та Астанинським процесом, лише тимчасово знижували рівень насильства. Конфлікт залишається невирішеним, з мільйонами біженців і зруйнованою країною.
Читайте також: Путін відправив військові літаки на допомогу Асаду — це зіграє на руку Україні: нову хвилю конфлікту в Сирії прокоментував Потапенко