Атаки на цивільні кораблі або звичайне піратство: для чого в РФ створили морський дрон “Одуванчик”

Морський дрон "Одуванчик". Фото: KMZ

14 грудня поточного року російський військово-промисловий холдинг KMZ презентував морський безпілотний літальний апарат (БпЛА) під назвою “Кульбаба”.

Розробники відкрито заявили, що перший екземпляр цього дрона випробовуватимуть у розв’язаній Росією повномасштабній війні проти України.

Військове “ноу-хау” від РФ

“Одуванчики” матимуть швидкість до 80 км/год, навантаження до 600 кг і дальність польоту до 200 кілометрів.

За інформацією російських ЗМІ, “Одуванчик” стане першим екземпляром у серії з 10 аналогічних морських БпЛА, які Міноборони РФ замовило у російської промислової компанії KMZ.

Ця компанія спеціалізується на двох видах виробництва — KMZ випускає малі катери для російських силових структур і спецобладнання для атомної промисловості. Зокрема, незадовго до появи “Одуванчика” KMZ презентувала на виставці “Армія-2023” дистанційно керований катер ГРК-700 “Візир”.

Як повідомив речник Військово-Морських сил Збройних сил України Дмитро Плетенчук, “Одуванчик” може бути задіяний для ураження цілей у Чорному морі. Однак, за його словами, інформації про те, наскільки він може бути небезпечним, поки що немає.

“Вони кілька тижнів тому заявляли про ще один морський дрон. Ми бачимо звичайний алюмінієвий катер, який вони застосовують як макет. Достовірної інформації щодо цієї розробки поки що немає”, — зазначив Плетенчук.

Своєю чергою, речниця об’єднаного координаційного пресцентру Сил оборони півдня України Наталя Гуменюк наголосила, що такі дрони можуть використовуватися по цивільних цілях.

“Ми маємо справу з країною-терористкою, тому, не можна виключати, що такі дрони будуть застосовані і проти цивільних суден. Тим паче, неодноразово з боку Росії лунали заяви з приводу того, що якщо судноплавство з українськими портами триватиме, то їх сприйматимуть як законні військові цілі”, — розповіла Наталя Гуменюк.

Прессекретарка додала, що росіяни постійно шукають привід звинуватити цивільні судна в тому, що вони нібито постачають військові вантажі, але всі ці закиди є безпідставними. Гуменюк заявила, що, попри всі складнощі, які на сьогодні існують, навігаційний коридор продовжує свою роботу.

“Сьогодні можемо констатувати, що навігаційний коридор функціонує, незважаючи на ті складнощі, з якими стикаємося, — це і постійна штормова погода, і підвищення мінної загрози”, — додала Наталія Гуменюк.

Читайте також: Дронові атаки, килимові обстріли з РСЗВ, штурмові спроби: Гуменюк розповіла про активність росіян на півдні України

Думки експертів

Про новий російський безпілотник “Кульбаба” і виробництво безпілотних літальних апаратів у Росії в ефірі телеканалу FREEДОМ розповіли:

  • Ігор Романенко, генерал-лейтенант, засновник благодійного фонду “Закриємо небо України”;
  • Олексій Гетьман, військовий аналітик;
  • Валерій Рябих, військовий експерт.

ІГОРЬ РОМАНЕНКО: Росіяни в плані створення озброєння йдуть за китайським сценарієм

— Росіяни зробили висновки після першого року війни щодо того, що з демілітаризацією Сил оборони України справи у них йдуть зовсім неважливо. Тому вони вивчають і техніку Сил оборони України, і світові розробки — а в нас їх стає дедалі більше і більше — і намагаються їх копіювати.

Але йдуть вони за китайським принципом. Китайці по всьому світу скуповували все сучасне, прогресивне або не зовсім, але яке можна використовувати, копіювали його, ледве не включно з написами на цій техніці.

Свого часу це був комічний підхід, але зараз усе це набрало серйозних сил. Китайці та росіяни йдуть цим шляхом.

Перші дрони вже кілька місяців тому росіяни збирали в окупованому Криму. Ми пам’ятаємо ці знімки. Зараз ситуація змінюється, тобто, збирають будь-які рештки від цих дронів, оскільки ми бачимо, наскільки вони “ефективні”.

По-перше, їхнє виробництво ще не поставлено на потік, а по-друге, характеристики поступаються нашим, але вони працюють.

Росія — ресурсна держава, і вони в цьому плані займатимуться і далі. Тому нам треба не на лаврах спочивати, а робити наші розробки.

https://youtu.be/P8wdGF_RQqs?t=209

ОЛЕКСІЙ ГЕТЬМАН: РФ планує новими дронами атакувати Одеську та Миколаївську області

— Будь-яка нова зброя — це додаткова проблема. Проти кожної зброї ми повинні знаходити якісь засоби протидії. Ми знайдемо, як боротися з цими дронами.

Під час війни росіяни багато чого в нас вчаться, багато тактичних наших рішень, вони приймають ті ж самі дрони.

Те, що вони не керовані, без антен і без відеокамер, свідчить про те, що вони, найімовірніше, будуть направлятися некерованими катерами, буде обрано якийсь маршрут, якийсь курс, і вони будуть атакувати узбережжя Одеської та Миколаївської областей.

Як із ними боротися? Є різні способи. У нас є партнери. Нам Велика Британія і Норвегія пообіцяли, що вони допомагатимуть нам контролювати і прибережну нашу територію, і ті нейтральні води, якими ходять кораблі, суховантажі, що перевозять наше зерно. 

Це робиться для того, щоб їх не атакували російські кораблі, тому що росіяни погрожували, що будуть зупиняти, перевіряти і планово топити всі судна.

Це відразу потрапляє під визначення “піратство”. За всіма міжнародними морськими правилами, якщо є якісь піратські дії в нейтральних водах — хто б це не був, особливо, якщо це озброєні кораблі, чийсь військово-морський флот, — це піратство, і тих, хто атакує, мають потопити без будь-яких додаткових рішень.

Відразу знищувати піратів — це міжнародне право. Є небезпека, що вони ці катери можуть використовувати проти суховантажів, які возять зерно. Уже була інформація, що вони можуть запустити щось по якомусь суховантажу, а Заходу розповідати, що це Україна міну поставила або щось там не так спрацювало.

Якщо наші кораблі із зерном супроводжуватимуть або хоча б контролюватимуть їхній прохід Британія і Норвегія, то росіяни не сунуться, тому що вони прекрасно знають, що британський флот – один із найпотужніших у світі. Можливо, він слабший, ніж американський, але, з іншого боку, останні 250 років Британія на морі нікому не програвала.

ВАЛЕРІЙ РЯБИХ: “Одуванчики” не допоможуть РФ вирішити завдання на полі бою

— “Одуванчик” — це вже другий тип морського дрона, про який заявляє держава-агресор. Тут усе страждає на рівні концепції. Для України тактика застосування малих безекіпажних катерів виправдана, тому що якраз такими засобами можна протидіяти флоту противника.

Для чого вони будуть їх використовувати? Судячи з тих заяв виробників, які не соромляться заявляти про підготовку чергового раунду військових злочинів, вони завдаватимуть ударів по Одесі. Подібним чином росіяни хочуть тероризувати портову інфраструктуру і різні об’єкти, які використовуються для економічної діяльності України.

І в цьому якраз величезна відмінність. Тут можливості використання і виробництва цих подібних засобів в України і Росії різняться.

На представленому “Кульбабці” слабко були помітні засоби, які можуть використовуватися для дистанційного керування цим апаратом. А з цим зараз у РФ досить важко, тому що режим відключення від сучасних технологій все-таки діє.

Основні зусилля зараз держава-терорист спрямовує на отримання технології виготовлення авіаційних дронів типу “шахедів” і створення безекіпажних катерів, які можуть використовуватися в режимі “куди допливе”. І якраз це може бути забезпечено із застосуванням тих технологій, які мають і загальногромадянське значення, і подвійне призначення, яке зараз дуже важко перекрити.

Але застосування цих технологій все ж таки робить подібні засоби як вразливими, так і неефективними через їхню низьку вибірковість і низьку керованість. Тому, незважаючи на те, що противник зараз може отримувати якісь сучасні засоби, це жодним чином не допоможе Росії вирішити якісь завдання на полі бою.

І ось подібне перехоплення технологій, які використовують українці, звісно, є природним для окупанта. Тут усе-таки матиме перевагу той, хто якраз триматиме ініціативу в цих технологічних перегонах.

І треба сказати, що ті технології, які копіюються, вже мають певну ущербність, тому що ті, хто вже пройшов досвід їхнього використання, розуміють усі їхні можливості і, зокрема, можливості протидії. Тому це така світоглядна боротьба, яка буде продовжуватися, і тут у РФ зараз все менше і менше можливостей лідирувати.

Водночас Україна має досить хороші перспективи для того, щоб отримати ті необхідні технології. І тим самим забезпечити собі перевагу для вирішення всіх завдань на полі бою.

Читайте також: Дрон “Вампір” — українське ноу-хау: як вітчизняні дрони працюють на передовій (ВІДЕО)

Прямий ефір