Атаки дронів по Росії тривають: експерти оцінили, чи зможе агресор захистити своє небо

Співробітники міліції перекрили територію навколо пошкодженої офісної будівлі міжнародного ділового центру (Москва-Сіті) після атаки безпілотників у Москві 30 липня 2023 року. Фото: gettyimages.com

Російські силові відомства все частіше заявляють про атаки безпілотних літальних апаратів, а також про спроби таких атак по стратегічних об’єктах РФ.

У зведеннях Міноборони РФ переважають повідомлення про те, що дрони так і не долітають до цілей — їх глушать або збивають. Проте військові експерти відзначають відчутний результат таких нальотів — у РФ стає дедалі менше можливостей здійснювати обстріли мирних українських міст.

Атаки тривають, і Росія не може ігнорувати їх

Міноборони РФ заявило, що 5 вересня близько опівночі нібито припинило спробу атаки безпілотниками над територією Брянської, Калузької, Московської та Тверської областей.

Українські силові відомства та офіційний Київ у більшості випадків не коментують такі заяви Москви.

Радник глави Офісу президента України Михайло Подоляк, коментуючи один із таких нальотів, зазначив, що в майбутньому ударів по території Росії стане більше. Він підкреслив, що окупанти, які повернулися з України, самі перенесуть війну на територію Росії.

“Три висновки. Перше, ударів буде багато. Друге, удари все більш ефективні. Вони чітко розуміють цілі, які ставлять перед собою. І третє, ці удари в один момент повернуть всю війну на територію Росії. Куди дотягнуться люди, які сьогодні воюють по лінії фронту з нами, тобто коли вони почнуть тікати”, — сказав він.

27 серпня картонними безпілотниками було атаковано аеродром у російському Курську: пошкоджено чотири літаки СУ-30, один МіГ-29, радари комплексу С-300 і два ЗРК “Панцир”.

А найбільшу кількість атак було зафіксовано в ніч на 30 серпня. У Пскові було знищено 4 військово-транспортні літаки Іл-76, які мали перекинути десантні війська з однієї ділянки фронту на іншу. Але через атаку БпЛА план було зірвано.

Тим часом у Росії думають над тим, як захистити своє небо і одночасно продовжувати активні дії на фронті в Україні. Військові РФ ухвалили рішення не посилювати своє ППО зенітно-ракетними комплексами (ЗРК) з фронту, оскільки очікують появи у Збройних сил України винищувачів F-16.

Замість озброєння з фронту РФ взяла зенітно-ракетні комплекси С-300 з Курильських островів. Там ЗРК розташовувалися з 2020 року. Ці комплекси могли бути переміщені в західні регіони Росії, ближче до кордону з Україною, що свідчить про нестачу систем протиповітряної оборони. Про це повідомило агентство Kyodo News з посиланням на супутникові знімки американської компанії Maxar Technologies.

Коментарі експертів

Про те, чи зможе РФ надійно захистити своє небо, і хто стоїть за атаками російських військових об’єктів, — в ефірі телеканалу FREEДOM міркували:

  • Іван Киричевський, експерт “Defense Express”;
  • Олександр Подрабінек, російський правозахисник, журналіст, громадський діяч, колишній радянський політв’язень;
  • Іван Ступак, військовий експерт Українського інституту майбутнього;
  • Андрій Юсов, представник Головного управління розвідки Міноборони України;
  • Олександр Коваленко, військово-політичний оглядач групи “Інформаційний спротив”;
  • Андрій Сидельніков, політик, лідер міжнародного руху “Говоріть голосніше!”.

ІВАН КИРИЧЕВСЬКИЙ: Нехай російські військові знімають ще більше ударних вертольотів із фронту

— Виникає ефект репутаційних втрат. Тому що невелика зброя, яку може запускати навіть російська опозиція по російських військових об’єктах, знищує дуже специфічні об’єкти.

Російська воєнна машина отримала величезний ляпас, бо втратила відповідні військові можливості. Приміром, щоб відремонтувати пару бомбардувальників, їм знадобиться рік роботи профільних потужностей.

Уражаються важливі об’єкти, що насамперед ускладнює виробництво ракет для ударів по Україні. Або як у випадку з Псковом. Тут історія була не просто про те, що треба взяти і підбити чотири військово-транспортні літаки Іл-76.

Ці літаки мали перекинути деякі десантні частини росіян з одного напрямку фронту на інший. І тепер замість того, щоб витратити на перекидання близько доби, їм доведеться витратити кілька днів, можливо, пару тижнів.

Стався цікавий казус. Росіяни, судячи з усього, почали знімати з фронту свої дефіцитні ударні вертольоти Мі-28. Саме цими дефіцитними ударними вертольотами вони зібралися збивати українські безпілотники.

Росіяни можуть собі забезпечити досить велику щільність засобів протиповітряної оборони (ППО), тому що у них мінімум 3 тис. засобів ППО. Це без урахування понад 500 засобів, які ми вже знищили. Нюанс у тому, що Мі-28 залишилося 100 одиниць у кращому для росіян випадку. І виходить, що замість того, щоб створювати проблеми нашим захисникам на фронті, вони ці Мі-28 зняли для захисту Москви.

По-моєму, кращого ефекту навіть не придумати. Нехай продовжують у тому ж дусі. Нехай ще більше ударних вертольотів вони з фронту знімають. Так наш контрнаступ піде реально швидше.

ОЛЕКСАНДР ПОДРАБІНЕК: Вибухи на території РФ рано чи пізно призведуть до бунту росіян

— Реакція на те, що війна переходить на територію Росії, двояка. В однієї частини людей велике роздратування викликає те, що війна почалася і те, що вона загарбницька. Це невдоволення спрямоване проти влади. В іншої частини населення, не можу сказати більшої чи меншої, такі нальоти викликають відповідну агресію проти України.

У тієї частини людей, яка не хоче замислюватися над причинами того, що трапилося, буде примітивна реакція: “Нас бомбардують, значить, ми повинні відповідати”. У людей, які думають, буде озлоблення проти влади.

Що сильнішими будуть військові дії на території Росії, то сильнішою буде суспільна реакція. Що має статися, щоб це розвинулося в якусь політичну подію? Сьогодні сказати важко. Але посилення військових дій на території Росії, без сумнівів, призведе до цього.

ІВАН СТУПАК: Росія продовжить знімати з Далекого Сходу захист

Школа ППО Радянського Союзу, РФ, та й України, була побудована на протидії великим об’єктам, які рухаються з великою швидкістю. Це ракети, винищувачі або вертольоти.

А збивати щось маленьке… Не було навіть розуміння, що щось маленьке може кудись далеко залетіти або щось пошкодити.

Єдине просування РФ у цьому плані, коли вона використовувала комплекси “Панцир”. Б’ють на маленькій висоті — роботу починають від 30 метрів, тоді як комплекс С-300 працює з висоти 60 метрів. Різниця суттєва. І безпілотники невідомого походження летять на граничній висоті — рівно 30 метрів.

Нещодавні удари по Курську з боку СБУ та “Російського добровольчого корпусу” були здійснені з використанням картонних безпілотників.

Спресований картон, склеєний епоксидною смолою — мінімальна площа для виявлення ворожих систем ППО. Здавалося б, несе невелику кількість вибухівки — 3 кг з уражуючими елементами. Для ураження танка цього критично мало. А, наприклад, для системи радіолокаційної станції навіть кілька елементів, які залетять в антену, це вже величезне ураження для комплексу ППО. І для авіації, яка стоїть на землі, це неймовірно сильні ураження.

Ціна такого безпілотника називається в межах від 600 дол. до 3 тис. дол., що в десятки разів дешевше, ніж іранський “Шахед” або російська “Герань”. Якщо їх випуск налагодиться не в сотнях, а в тисячах, то російському повітряному флоту, навіть не знаю, куди доведеться ховатися.

Далекий Схід, судячи з усього, найближчим часом виявиться не прикритим. Якщо десь з’явилася нова система ППО, значить, що десь її не стало, її було знято з бойового чергування. А якісь віддалені райони залишаються неприкритими.

Найімовірніше, з Далекого Сходу і ближче до Уральських гір забиратимуть комплекси, що прикривають військові частини або аеродроми, тому що, здається, вони далеко і нічого бути не може. Комплекси перетягуватимуть до Санкт-Петербурга, Москви, Кремля, Сочі, можливо, Геленджика, лінії бойових дій і в прикордонні з Україною регіони, максимально накопичуючи їх. Але що більше цих комплексів буде тут, то ймовірніше їхнє ураження картонними безпілотниками або диверсійними групами.

АНДРІЙ ЮСОВ: У росіян — дедалі більше справедливих запитань до влади

— Україна сьогодні прямо говорить на весь світ — безумовно, бойові дії мають вестися не тільки на території України, а й на території держави-агресора. Це потрібно для того, щоб звільняти свою територію, запобігати вбивству мирного населення і втратам серед українських військових, припинити удари по цивільній інфраструктурі.

Мешканці РФ мають чудово розуміти, і вже усвідомлюють щодня дедалі більше, що, напавши на Україну, вони накликали війну у свій дім, і на себе також.

Кадри, які можна спостерігати з території РФ, фактично щодня, безумовно, продовжать з’являтися. Поки ворог не покине територію України, поки Україна не відновить свою незалежність, територія самої РФ все більше перетворюватиметься на зону бойових дій.

Безумовно, для путінського режиму це колосальні репутаційні втрати. Щоразу, коли так звані “хлопки” (“бавовна”) лунають на території РФ або тим паче в її столиці, у місцевого населення виникають запитання.

А що, власне, відбувається? Шойгу, Герасимов, а де ППО? А ППО, виявляється, на українських окупованих територіях, і займається іншими речами.

Те, що ми не так давно, ще місяць тому, сприймали як поодинокі випадки — “бавовна” в Москві — вже нікого не дивує. І не тільки в Москві, а й у багатьох інших регіонах РФ.

ОЛЕКСАНДР КОВАЛЕНКО: Навіть росіяни можуть запускати небезпечні дрони у своїй країні

— Я не виключаю, що ці безпілотники можуть бути одним із тих типів, які можна купити в будь-якому AliExpress абсолютно без обмежень. А як їх використовує покупець, який, можливо, навіть живе в цій же самій Псковській області?

Можливо, це якийсь партизан. Можливо, це якийсь незадоволений російським режимом росіянин, і він використовує безпілотник за призначенням. Крім того, ГУР МО могло вийти з ним на контакт і користуватися його послугами безпосередньо поблизу стратегічно важливого місця.

Я не можу пояснити, яким чином безпілотник, який, за звинуваченнями російської сторони, був запущений з боку України, подолав 700 кілометрів і при цьому не був уражений засобами протиповітряної оборони РФ. Це нонсенс, якщо враховувати, що в РФ називають систему протиповітряної оборони найефективнішою.

Середня крейсерська швидкість у невеликих безпілотників становить близько 150-180 кілометрів на годину. Вертольотам і винищувачам не складає труднощів перехопити такі об’єкти як за допомогою гарматного озброєння, так і з використанням відповідних ракетних засобів. Але тут ні перше, ні друге не допомогло.

Виникає відповідне запитання: а чи все нормально з системою наведення вогню і з системою управління вогнем у російських ударних вертольотів і винищувачів?

АНДРІЙ СИДЕЛЬНІКОВ: Російська ППО така ж іржава, як і радянські автомати у спадку в країни

— Російська ППО перебуває на озброєнні з радянського часу. Вона — допотопна, новітніх розробок у Росії немає.

Зараз відомо, що військові заводи РФ цілодобово працюють над тим, щоб будувати нові ракети. Йде модернізація радянської техніки 1950-70-х років минулого століття.

Тому ППО перебуває в такому ж стані, як і іржаві автомати, які видавалися мобілізованим. Інша річ, що в Росії цієї зброї дуже багато. Не вся вона працює, але Путін же пішов шляхом закидання бомбами мирних міст. Тому я не думаю, що ППО в Росії так чітко працює, як в Україні.

У Росії давно немає ніяких виборів. Рейтинги малюються і спускаються з адміністрації президента. Ми можемо тільки здогадуватися про настрої росіян. Влада пішла шляхом залякування населення і люди “голосують” ногами, виїжджаючи з країни.

Читайте також: Українські розробки ракет можуть діставати цілі на території РФ, — військовий оглядач

Прямий ефір