Напередодні в тимчасово окупованому Севастополі було серйозно пошкоджено кілька військових об’єктів Росії, зокрема штаб Чорноморського флоту РФ. Удар завдали українські бомбардувальники Су-24М, що стріляють крилатими ракетами британського виробництва Storm Shadow, пише в статті для Forbes оглядач Девід Екс, інформує FREEДОМ.
Удар було завдано всього за дев’ять днів після того, як та ж сама українська бомбардувальна група — 7-а бригада тактичної авіації — завдала удару по якірній стоянці Чорноморського флоту в Севастополі, знищивши десантний корабель і дизель-електричний підводний човен у їхньому спільному доці, пише автор.
За словами Екса, руйнівна сила ракети вагою 2900 кг пояснюється просто: вона оснащена тандемною боєголовкою, що дає змогу пробивати бетонні та сталеві цілі й підривати їх зсередини. Але це не пояснює, як подібна ракета здатна пробитися через одну з найнебезпечніших мереж ППО у світі.
Том Купер, експерт з російських збройних сил, припускає, що українським військам вдалося заглушити російські радари і пускові установки.
“Можливо, вони запустили хибні цілі, щоби відвернути на себе вогонь російських ракет і витратити магазини батарей ЗРК. А можливо, хибні цілі привертають увагу російських систем ППО в одному напрямку, а Storm Shadow наближаються з іншого”, — каже експерт.
При цьому Купер не виключає, що українські військові могли використовувати поєднання всіх трьох тактик.
“Так чи інакше, українці придушують російську ППО до такої міри, що шанси перехопити одну з ракет Storm Shadows практично дорівнюють нулю”, — пише Купер у своєму бюлетені.
За роки окупації Кримського півострова Росія розмістила там багато своїх найкращих радарів, ракет класу “земля-повітря” і зенітних гармат.
До складу кримської системи ППО свого часу входило щонайменше чотири батареї ЗРК С-400 з радіусом дії 150 км і 40 пускових установок до них, а також близько 50 зенітних ракетних комплексів меншої дальності “Панцир”, “Бук” і “Тор”. РЛС “Подлет-У” забезпечувала наведення гармат і пускових установок у Криму, а далекобійна батарея С-300 у Херсоні виконувала функції протиповітряної оборони, пише Девіт Екс.
Від початку серпня поточного року українські війська по черзі завдали ударів по батареях С-300 у Херсоні та двох батареях С-400 у Криму, а також по розташованому поруч радару “Подлет-У”. Вони також повернули під контроль дві українські нафтові платформи в західній частині Чорного моря, які російські війська використовували як сенсорні платформи.
Однак цього виявилося недостатньо, щоб створити безпечну смугу для Storm Shadows.
Можливо, українці встановили на півночі Херсона один або кілька потужних радарів-постановників перешкод і заплутали російських операторів радарів потоком електронних перешкод, припускає експерт.
“Раптово в зоні дії російських радарів і ЗРК утворився великий розрив. Сенс у тому, щоб, комбінуючи різні види зброї, розширити і закріпити цей розрив, завдаючи ударів по окремих російських системах ППО”, — пише Купер.
Цей “коридор”, каже Купер, через російську оборону “відкриває шлях” для Storm Shadows і аналогічних французьких ракет SCALP-EG “углиб територій, окупованих російським військами”.
У якості альтернативи українці можуть вимотувати російські батареї ППО замість того, щоб збивати їх з пантелику і потім придушувати. Для цього вони можуть використовувати свої колишні американські літаки-обманки ADM-160, вважає експерт.
ADM-160 — це, по суті, 300-фунтова крилата ракета, але без боєголовки. Сполучені Штати без зайвого галасу передали Україні нерозкриту кількість таких хибних цілей не пізніше весни цього року.
“Не виключено, що українські ВПС запускають ADM-160 безпосередньо перед пуском Storm Shadows або SCALP-EG. Пролітаючи безпосередньо перед крилатими ракетами, хибні цілі відволікають на себе вогонь росіян. На той час, коли Storm Shadows/SCALP-EG наближатимуться до своїх цілей, у росіян уже не буде ракет для стрільби по них”, — пояснив Купер.
Третя можлива тактика, запропонована Купером, така: щоб запускати хибні цілі для виснаження російських батарей, українські військові запускають хибні цілі для відволікання батарей. Можливо, хибні цілі наближаються до Криму з півночі, а бомбардувальники заходять із заходу.
Якщо в України закінчиться запас хибних цілей, вона може доповнити їх безпілотними літальними апаратами. Можна використовувати суміш АДМ і БпЛА, щоб пограти з російськими ППО, а потім ефективно застосувати Storm Shadow/SCALP-EG.
Девід Екс не виключає, що українці розробили якусь іншу тактику нанесення ударів, про яку Купер та інші експерти не можуть знати.
“Як українські війська згорнули російську ППО в Криму, можна тільки припускати. Те, що вони це зробили, — беззаперечний факт. Усі підірвані військові кораблі та штаби — тому підтвердження”, — підсумував Екс.