Вступ Швеції та Фінляндії до НАТО зможе забезпечити більший військовий потенціал й ресурси для підтримки країн Балтії. Про це в інтерв’ю “Настоящему времени” заявила директорка аналітичного центру Atlantic Council з питань Північної Європи і голова офісу цієї організації у Стокгольмі Анна Вісландер. Також вона вважає, що Швеції варто приєднатися до місії повітряної поліції Альянсу, інформує FREEДОМ.
“Як ви знаєте, у нас є підводні човни, морські піхотинці, військові сенсори, ракети, комплексна система оборони — все це може принести користь. Якщо з’єднати всі ці елементи воєдино, нам вдасться створити стримувальний щит. Це наш першорядний вибір, щоб противник навіть не думав щось зробити в цьому регіоні”, — сказала Вісландер.
Обидві країни вважають НАТО найкращим гарантом безпеки від можливої агресії з боку Росії або Білорусі проти країн Балтії.
“У стратегічній перспективі членство Фінляндії та Швеції в НАТО дає більше безпеки в Європі, і певною мірою відсікає Росію від можливості одноосібного контролю над Арктикою. А саме Північний Льодовитий океан — це регіон, який поки що не використовується в плані видобутку газу й нафти, це дуже багатий регіон”, — сказав експерт з міжнародних питань Тарас Семенюк.
Також експерти вважають, що рівень військових загроз з боку Росії та Білорусі загалом став вищим. Йдеться про різного роду провокації.
“Я не виключаю, що такі провокації можливі, але це не буде провокація з боку військових, адже росіяни прекрасно розуміють, що є 5 стаття НАТО, але вони будуть тестувати реакцію Альянсу на будь-які провокації”, — вважає Семенюк.
На думку аналітиків, Росія вже довела, що може бути агресивною й що вона здатна застосувати військову силу проти сусідів, а її співпраця з Білоруссю, так само як і включення білоруської армії до структури російського командування, — це страшні знаки.
“Членство країн Балтії в НАТО — це дуже хороший захист для них. Я думаю, що цей Альянс показав, що здатний стримувати потенційних супротивників. Але ми можемо зробити більше… Усім нам слід твердо стояти на своєму й ставитися до поточних ризиків серйозно, оскільки можливості у Росії з’являються тоді, коли ми ослаблені та фрагментовані. Наше завдання — не дати їм такого шансу”, — сказала Вісландер в інтерв’ю “Настоящему времени”.
Експерти вважають, що саме повномасштабне вторгнення Росії в Україну підштовхнуло Швецію й Фінляндію остаточно прийняти рішення подати заявку на вступ до НАТО.
“З моменту 2014 року, з першими такими проявами агресії Росії в Криму та на Донбасі, у Фінляндії та Швеції вже замислювалися, щоб змінити статус, тобто політичне середовище в країнах й еліти, вони все більше та більше схилялися до того, що потрібно мати підтримку і захист Північноатлантичного Альянсу. До цього моменту з 1949 року Фінляндія і Швеція були так званими нейтральними країнами”, — зазначив Семенюк.
Фінляндія офіційно стала членом НАТО. Вступ Швеції до Альянсу досі не ратифікували тільки Угорщина і Туреччина.
Читайте також: Україна і Швеція почали перемовини про гарантії безпеки