21 липня російські силовики затримали терориста та колишнього “міністра оборони ДНР” Ігоря Гіркіна (Стрєлкова). Він підозрюється у публічних призивах до екстремістської діяльності (ст. 280 ч. 2 Кримінального кодексу РФ).
Поки справа розглядатиметься, Гіркін, згідно з рішенням Міщанського суду Москви, проведе за ґратами до 18 вересня. За обвинувальною статтею йому загрожує 5 років позбавлення волі.
Хто такий Гіркін-Стрєлков
Ігор Гіркін добре відомий в Україні від початку “російської весни” 2014 року, але діяв він під псевдонімом “Стрєлков”. Брав участь у анексії Криму. А після очолив так званих “донецьких ополченців” та 12 квітня захопив Слов’янськ, розпочавши тим самим період окупації частини Донецької області.
11 травня на окупованій частині Донбасу загарбники провели незаконний “референдум”, після чого Гіркін проголосив себе спочатку “командувачем збройних сил ДНР”, а потім став першим “міністром оборони ДНР”.
5 липня 2014 року війська Гіркіна залишили основні міста Донецької області та сконцентрувалися на східній частині регіону з центром у Донецьку.
На посаді “міністра оборони ДНР” він протримався менше трьох місяців — у серпні 2014 року був знятий з посади і вигнаний з “ДНР”. Це період заходу на окуповані частини Донбасу Владислава Суркова, якого президента РФ Путін призначив куратором сепаратистських республік.
А до всіх цих подій Гіркін був співробітником ФСБ Росії і у 2013 році пішов у відставку у званні полковника.
17 листопада 2022 року Окружний суд Гааги (Нідерланди) визнав Гіркіна винним у збитті в 2014 році в небі над Донбасом пасажирського “Боїнга” рейсу MH17 і заочно засудив його на довічний термін позбавлення волі. У тій трагедії загинули всі 298 людей, які перебували на борту пасажирського літака.
СБУ та Генеральна прокуратура України також порушили проти Гіркіна низку справ за терористичну діяльність, тортури, вбивства та порушення державного суверенітету.
Після повернення до Росії у серпні 2014 року Гіркін розпочав громадську діяльність, у якій часто виступав із критичними коментарями спочатку на адресу керівництва “ДНР” та “ЛНР”, а також військового керівництва Росії у плані ведення військових дій на Донбасі.
Після початку РФ повномасштабного вторгнення в Україну Гіркін продовжив свою критику Міноборони РФ. І навіть спробував потрапити на фронт, щоб очолити процес на місці. Тоді українські активісти обіцяли 40 тис. дол. за взяття його в полон, а Головне управління розвідки Міністерства оборони України гарантувало виплату 100 тис. дол.. В жовтні 2022 року Гіркін прибув у “ДНР”, його перекидали із штаба в штаб, в підсумку — до передових позицій опозиційного воєнного пенсіонера так і не допустили. До початку грудня він вернувся в Москву, де продовжив свою критику російських Міноборони та Генштабу.
1 квітня 2023 року Гіркін-Стрєлков оголосив про створення “Клубу розсерджених патріотів”, серед учасників якого були такі ж вигнані з “ДНР” його соратники (як колишній “народний губернатор ДНР” Павло Губарєв) та інші затяті прихильники “російського світу та проекту “Новоросія”.
У період червневого заколоту ватажка ПВК “Вагнер” Євгена Пригожина Гіркін збирає конференцію “Клубу розсерджених патріотів”, на якій запропонував Путіну піти у відставку та розпочати операцію “Наступник”.
Через менш ніж місяць, 21 липня, затятого прихильника “російського світу” затримали силовики.
Того ж дня Міщанський суд Москви заарештував затриманого на 2 місяці — до 18 вересня. На підтримку Гіркіна до будівлі суду прийшли кілька десятків його прихильників. Колишній “народний губернатор ДНР” Павло Губарєв стояв на одиночному пікеті, вимагаючи свободу своєму соратнику. Після цього Губарєва заштовхали в автозак, затримали, але згодом відпустили.
Як виявилося, донос на Ігоря Гіркіна написав колишній хірург ПВК “Вагнер” та екс-депутат із Ярославської області Дмитро Петровський. Він особисто звернувся до генпрокуратури Росії, щоб там перевірили висловлювання Гіркіна на адресу Путіна.
Зазначимо, що Гіркін є затятим критиком не лише російської влади, а й Пригожина. Одного разу у ПВК “Вагнер” навіть погрожували, що “Гіркіну надягнуть мішок на голову, привезуть і запишуть з ним відео, де він назве себе добровольцем “Вагнера”.
За інформацією Telegram-каналу “ВЧК-ОГПУ”, Стрєлковим зайнялися після відмашки з адміністрації президента Путіна. Після заколоту “вагнерівців” там вирішили освіжити доклади, що акцентуються на погрозах для режиму Путіна, які несе в собі радикальна ура-патріотична риторика окремих публічних особистостей.
Арешт Гіркіна — думки експертів
Ситуацію з арештом Гіркіна, про що вона говорить, і чого чекати далі — в ефірі телеканалу FREEДOM розбирали:
- Михайло Подоляк, радник голови Офісу президента України;
- Олександр Коваленко, військово-політичний оглядач групи “Інформаційний опір”;
- Олександр Черкасов, російський правозахисник та журналіст, член ради Центру захисту прав людини “Меморіал”;
- Ігор Яковенко, російський журналіст, соціолог, екс-депутат Держдуми РФ;
- Андрій Піонтковський, російський політолог та публіцист;
- Дмитро Єловський, російський політичний коментатор, провідний YouTube-каналу “Ходорківський Live”;
- Віктор Ягун, військовий та громадський діяч, генерал-майор запасу СБУ, заступник голови СБУ (2014-2015 рр.).
МИХАЙЛО ПОДОЛЯК: Путін почав боятися ультра-патріотів
— Арешт Гірскіна говорить про те, що в Росії починаються незворотні процеси. Система абсолютно розбалансована.
Путін після невдалого заколоту [голови ПВК “Вагнер”] Пригожина зазнає нападів панічних атак, він перебуває в істериці.
Путін зрозумів, що йому треба зачищати не залишки ліберальної опозиції, а треба зачищати найбільших адептів війни, тобто ультрапатріотів. Тому що саме їх він починає боятися.
Ось ці процеси тривають. Це не призведе до якихось суттєвих змін у рамках війни як такої, але це призведе до прискореного обвалення класичного типу російської ультрапатріотичної держави.
ОЛЕКСАНДР КОВАЛЕНКО: Це один із епізодів наростаючої конфронтації
— Це все говорить про серйозну внутрішню конфронтацію силових структур, оскільки всі чудово розуміють, що Гіркін — це непроста людина. Він мав патронат, захист відповідних високопосадовців, груп впливу ФСБ.
Цей патронат зараз втрачається на тлі чисток та конфронтації сил.
Я не думаю, що Гіркіна відправлять до виправної колонії на 20 років. Проте таке затримання — це лише один із епізодів тієї конфронтації, яка переважно зараз відбувається кулуарно. Лише деякі з цих епізодів виринають на поверхню.
Він військовий злочинець, який заслуговує на найсуворіше покарання. Не було б у нас певних домовленостей з міжнародним законодавством, то я б вважав, що в Україні він заслуговував би лише на розстріл.
ОЛЕКСАНДР ЧЕРКАСОВ: Це сигнал іншим — вгамуйтесь
— Репресивна машина, яка перемелює всіх, хто потрапляє до неї, не дуже розуміється на їхніх поглядах. Вона працює за наказом, за сигналом, а не за законом.
Те, що Гіркін потрапив у цю машину, не робить його в’язнем совісті, політв’язнем чи кимось ще.
Люди, причетні до злочинів проти людяності, агресії і так далі, хоч би як вони намагалися прикриватися словами про те, що їх переслідують з політичних мотивів, не є політичними.
Гіркін, як офіцер ФСБ, координував викрадення та зникнення людей. Мені відомо поіменно 10 людей, які зникли або були вбиті зусиллями Гіркіна. Насправді, таких людей сотні. Є одне рішення Європейського суду з прав людини щодо такої справи про зникнення.
Після заколоту Пригожина, мабуть, за всіх таких персонажів взялися.
Гіркін відповідає “лінії партії”. Він говорить те, що думає, а не те, що потрібно зараз російському уряду. Він незручний. Так само, як і Пригожин.
Але Пригожин має аргументи, що дозволяють вести переговори і опинятися у виграші, а Гіркін таких аргументів не має.
До Гіркіна застосовуються ті самі контраргументи, які до цього застосовувалися до інакодумців. Заарештовують його не за вчинені злочини, а за те, що він не так хвалить “політику партії”. Це сигнал іншим — вгамуйтесь.
ІГОР ЯКОВЕНКО: Гіркін поплатився за критику Пригожина
— Говорити, що Гіркін є ставлеником однієї з веж Кремля, — це, напевно, перебір. Ось Пригожин — безумовно. За Пригожиним стоять серйозні сили. Гіркін — колишній співробітник ФСБ, і, звісно, якийсь повідець із ФСБ тягнувся, але дуже слабенький.
Гіркін поплатився за критику Пригожина, за інформаційну війну, що він вів проти Пригожина всередині “Клубу розсерджених патріотів”.
У Telegram-каналі “Клуб розсерджених патріотів”, який [крім спільноти] створив Гіркін, почався бунт проти нього: як Гіркін сміє критикувати і лаяти великого полководця Пригожина та його чудо-богатирів “вагнерівців”. Гіркін був розгублений, і писав, що якщо “розсерджені патріоти” перейдуть на бік Пригожина, він взагалі тоді не буде “патріотом”. Коротше кажучи, все змішалося в цьому домі “розсерджених патріотів”.
Ми маємо справу з банкою павуків. Спочатку з’їли беззахисного, безглуздого і найдурнішого — [колегу Гіркіна за ефірами, 74-річного відставного полковника ГРУ] Володимира Квачкова. Наступним став Гіркін, який теж відрізняється невеликими розмірами в цій банці: у нього немає силового прикриття, немає своєї армії. Симпатії у військах, мабуть, є але дуже незначні.
Ідіотизм ситуації у тому, що російський суд щодо Гіркіна частково виконує рішення Гаазького суду [щодо збиття “Боїнга” рейсу MH17]. Там його засудили на довічне, а тут, у Росії, він сидітиме також певний термін.
АНДРІЙ ПІОНТКОВСЬКИЙ: Гіркін опинився без прикриття
— Гіркін одночасно наважився критикувати Міноборони РФ та угруповання Пригожина.
Він виявився ворогом обох “партій війни”, що конкурують між собою.
Гіркін почав викривати заколот Пригожина. І саме з цього погляду він правильно сказав, що заколот Пригожина зробили ті люди, яким потрібні дві мети. Перша — різко послабити Путіна, підірвати його авторитет. Друга — підготувати бидло до ідеї почесної капітуляції.
Цього йому не пробачили і заарештували, бо був без прикриття.
Гіркін, напевно, дуже пожалів, що відмовився від прекрасної затишної камери на довічному ув’язненні в Гаазі. У російській в’язниці йому буде набагато гірше.
ДМИТРО ЄЛОВСЬКИЙ: До арешту Гіркіна Путін не причетний
— Гіркін давно наривався. Критикував і Путіна, і Міноборони, і Пригожина. Людина дуже незручна, і яку позбавили будь-якої можливості безпосередньо брати участь у війні проти України. Ми пам’ятаємо його спроби потрапити на фронт. Все це захлинулося в якійсь низці незручних спроб записатися в ПВК “Вагнер”, де його футболили зі штабу до штабу. Загалом, до фронту Гіркін так і не доїхав, запостив кілька фото у формі, і цим все закінчилося
Потім він створив “Клуб розсерджених патріотів”, у якому і вів свою “екстремістську” діяльність.
Тепер цей “клуб” стає “клубом затриманих патріотів”. Нагадаю, що напередодні заарештували [відставного полковника ГРУ, 74-річного] Володимира Квачкова. Теж такий активіст, блогер, який часто робив ефіри разом із Гіркіним (Стрілковим).
Я впевнений, що Путін непричетний до арешту Гіркіна. В Путіна інші завдання, інші інтереси.
Напередодні арешту Гіркіна він читав лекцію членам Ради безпеки РФ про історію Польщі ХХ століття. Він ще той “історик”.
Не думаю, що для Путіна важливо займатися виловом блогерів, пресувати їх, призначати їм якісь терміни.
Є різні фанати війни — депутати, пропагандисти, блогери. Вони по-різному реагують на це затримання. Хтось каже, що своїх садити зараз не можна, що це зрада. Хтось навпаки, каже, що Гіркіна давно настав час посадити, тому що занадто багато він собі дозволяє і занадто зарвався.
Це ще одна ознака того, що права рука не знає, що робить ліва, і що в головах патріотичної публіки хаос і роздрай.
Мені здається, що Гіркін-Стрєлков не мріяв ні про який високий пост у Росії. Він реально хотів цього “російського світу”, який поширювався б якнайдалі. Мені здається, що реально б’ється за “російський світ”. То була його ідея фікс.
Тепер, як публічна постать, він точно на якийсь час зникне з наших радарів. Мені здається, корисливість Стрєлкова — це скоріше міф чи його якісь амбіції. Думаю, що він насамперед солдат, який хотів би потрапити на війну, хоча б взяти в ній максимально можливу участь. І займатися цим якомога довше і якнайбільше.
ВІКТОР ЯГУН: У РФ прибирають яскраві фігури
— Російська Федерація пішла дуже простим шляхом. Вона починає прибирати всіх більш менш помітних фігур, як би вони там себе не позиціонували.
За Росію, за війну проти війни не має значення. Головне, що це яскрава особистість, яка може сконцентрувати біля себе якусь групу людей і в майбутньому представляти себе як велику чи невелику силу.
Стрєлков після того, як його витурили з окупованої території України, представляв із себе людину, навколо якої концентрувалася певна група людей, певна думка.
Зрозуміло, що він був під прикриттям своїх колишніх колег з ФСБ. І те, що зараз відбувається, це, можливо, ФСБ десь дало слабинку і віддало його на поживу одного з таких інформаційних лідерів.
Дивитимемося, що буде далі. Головне, що є незадоволення серед певного кола осіб.
Читайте також: Арешт Гіркіна та потенціал Пригожина: чому в РФ варто чекати нового заколоту (ВІДЕО)