Заарештований у Москві колишній “міністр оборони ДНР” і затятий критик російського військового керівництва Ігор Гіркін (Стрєлков) не є продуктом “веж Кремля”, він не вхожий на рівень російських еліт. Про це сьогодні, 22 липня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів російський журналіст, соціолог Ігор Яковенко.
“Говорити, що Гіркін є ставлеником однієї з “веж Кремля” — це, напевно, перебір. Ось [глава ПВК “Вагнер”] Пригожин — безумовно. За Пригожиним стоять серйозні сили. Гіркін — колишній співробітник ФСБ, і, звісно, якийсь поводок із ФСБ тягнувся, але дуже слабенький”, — пояснив Яковенко.
Відомо, що Гіркіна заарештували за доносом колишнього хірурга ПВК “Вагнер” Дмитра Петровського. У своєму зверненні до генпрокуратури Росії, Петровський акцентував на висловлюваннях Гіркіна на адресу президента РФ Володимира Путіна.
Але Яковенко вважає, що арешт Гіркіна не пов’язаний із критикою Путіна. А факт доносу члена ПВК “Вагнера” свідчить про те, що першопричиною була критика Гіркіним саме Пригожина.
“Це за критику Пригожина, за інформаційну війну, яку Гіркін вів проти Пригожина всередині “Клубу розсерджених патріотів” — це Telegram-канал, який створив Гіркін. І там почався бунт проти Гіркіна. Мешканець цього “клубу”, “розсерджений патріот” із ніком “Обыкновенный царизм” написав обуреного відкритого листа, мовляв, як Гіркін сміє критикувати й лаяти нашого великого полководця Пригожина і його чудо-богатирів “вагнерівців”. Гіркін був розгублений, і писав, що якщо “розсерджені патріоти” перейдуть на бік Пригожина, то він взагалі не буде тоді “патріотом”. Коротше кажучи, все змішалося в цьому домі “розсерджених патріотів”, — розповів спікер.
Він нагадав, що атака цієї турбопатріотичної громадськості почалася не з Гіркіна, а з його соратника, відставного полковника ГРУ, 74-річного Володимира Квачкова, на якого днями в РФ завели кримінальну справу за статтею про “дискредитацію російської армії”.
“Ми маємо справу з банкою павуків. І спочатку з’їли найбеззахиснішого, найбезглуздішого і найдурнішого — полковника Квачкова. Наступним став Гіркін. Гіркін теж вирізняється не дуже великими розмірами в цій банці, тому що в нього немає силового прикриття, немає своєї армії. Симпатії у військах, напевно, є, але дуже незначні”, — додав Яковенко.
Він нагадав, що 17 листопада 2022 року Окружний суд Гааги визнав Гіркіна винним у збитті 2014 року в небі над Донбасом пасажирського “Боїнга” рейсу MH17, і засудив його на довічний термін позбавлення волі.
“Ідіотизм ситуації в тому, що російський суд частково виконує рішення Гаазького суду. Там його засудили на довічне, а тут, у Росії, він сидітиме теж певний термін”, — підсумував експерт.
Читайте також: Арешт Гіркіна не робить його політв’язнем — думка російського правозахисника
Нагадаємо, російські силовики 21 липня затримали затятого прихильника “русского мира”, першого “міністра оборони ДНР” Ігоря Стрєлкова (Гіркіна). Йому висунуто обвинувачення за статтею 282 кримінального кодексу РФ — за екстремізм, що загрожує затриманому 5 роками позбавлення волі.
Того ж дня Міщанський суд Москви заарештував Гіркіна на 2 місяці — до 18 вересня.
Заяву на Ігоря Гіркіна написав колишній хірург ПВК “Вагнер” і екс-депутат із Ярославської області Дмитро Петровський. Кілька днів тому він особисто звернувся до генпрокуратури Росії, щоб там перевірили висловлювання Гіркіна на адресу Путіна.