Південно-Африканська Республіка (ПАР) шукає способи організувати саміт БРІКС (BRICS — скорочення від Brazil, Russia, India, China, South Africa) за участю Путіна з огляду на ордер, виданий на його арешт Міжнародним кримінальним судом. За повідомленням Sunday Times, ПАР попросила господаря Кремля не приїжджати на саміт, а взяти участь у ньому за відеозв’язком. Цей варіант, справді, був би найкращим для південно-африканської влади. Таку думку сьогодні, 5 травня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив директор Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос.
Він відкидає припущення, що Путін міг би послати на саміт у ПАР свого двійника, оскільки “арешт двійника та виявлення цього факту буде ще більшою проблемою для Путіна”, ніж відмова від візиту. Семиволос вважає, що Путіну, виходячи з міркувань безпеки, доведеться відмовитись від поїздки. Адже заарештувати його можуть не лише в ПАР, яка є учасником Римського статуту: для такого тривалого перельоту необхідні проміжні хаби.
“Скоріш за все, Путін не поїде. Але це серйозний удар по Путіну, його репутації, репутації БРІКСу. А ми пам’ятаємо, що БРІКС є улюбленим дітищем Путіна. Вони покладали на цю організацію великі надії. Принаймні кілька доволі впливових країн хотіли б приєднатися до цієї організації. Зараз, на цьому тлі, гадаю, відбудеться відкат та зниження інтересу до цієї організації. Очевидно, що перебувати в організації з державою, лідер якої з побоювань бути заарештованими не може навіть залишити свою резиденцію, не може залишити свою країну, це, звичайно, великий удар по авторитету цієї організації”, — коментує директор Центру близькосхідних досліджень.
Для ПАР, на його думку, участь Путіна у саміті за відеозв’язком — ідеальне рішення, оскільки таким чином Південна Африка зможе “уникнути погіршення ситуації та подальших ексцесів”.
Семиволос також наголосив, що Росія все більше і більше поринає в ізоляцію.
“У ситуації якщо не повного засудження, то принаймні тихого бурчання навіть серед союзників про те, що треба щось робити. Інших варіантів немає. І ці сигнали, напевно, у такому форматі надходять до Кремля і стають відомими, можливо, навіть Путіну. Хоча не факт”, — зазначив Ігор Семиволос.
Нагадаємо, влада Південно-Африканської Республіки веде переговори з Москвою, на яких хоче переконати російського диктатора Путіна не відвідувати саміт країн БРІКС (міждержавне об’єднання Бразилії, Росії, Індії, КНР, ПАР) у серпні. Міжнародний кримінальний суд звинувачує президента Росії Путіна у масовій депортації українських дітей, що входить до поняття геноциду. ПАР визнає юрисдикцію цього суду. Заарештовувати Путіна в Преторії дуже не хочуть через велике економічне партнерство з Москвою. Але й ризикувати зв’язками із розвиненими демократіями не збираються. Щоб оминути обмеження міжнародного права, лідер ПАР Сіріл Рамафоса навіть заявляв про вихід із Римського статуту. Проте вже за кілька годин адміністрація президента рішення скасувала.