Що довше триватиме війна з ХАМАС, то менше буде маневру для Ізраїлю. Арабо-ізраїльський конфлікт є системоутворювальним у світі. Він легко переходить у насильство, тому розв’язувати його потрібно якомога швидше. Про це сьогодні, 7 листопада, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив директор Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос.
“У міру того, як війна триває, з’являється більше кадрів бомбардувань, вбитих тощо (тобто емоційна складова будь-якої війни), тим менше буде простору для маневру в ізраїльтян, тим вікно можливостей швидше закриватиметься. Тобто те, що ми зараз бачимо, це якраз яскрава реакція того, що вікно можливостей закривається. Якби ізраїльтяни, умовно кажучи, провели швидку операцію протягом кількох тижнів, ніхто б, власне, не відреагував. Зараз, у міру того, як ця операція триває, посилюється тиск і на Заході, і в інших країнах. І немає жодних підстав стверджувати, що він зменшуватиметься. Особливо на тлі твердження Нетаньягу, що війна може тривати ще три місяці, ще рік тощо. Це все, звичайно ж, уже практично створює дуже складну ситуацію для всіх. І політики реагують. Вони не можуть просто сидіти і дивитися на все те, що відбувається”, — сказав він.
Експерт погодився з твердженням, що ця ситуація довкола вторгнення терористів ХАМАС на територію Ізраїлю підриває і дипломатичні відносини між іншими країнами.
“Усі намагаються скористатися цим, і росіяни намагаються скористатися цим. Вони досить активно працюють і проти України в цьому плані, намагаючись продати глобальному Півдню всілякі фейки нашої позиції, і маса інших речей, які відбуваються. І китайці активно працюють зараз, намагаючись теж зміцнити свої позиції. Головне завдання їхнє — стратегічна поразка американців, це очевидно. Американці теж це розуміють і намагаються в силу своїх можливостей якимось чином ситуацію змінити. Їм потрібно зберегти коаліцію поміркованих арабських країн”, — каже Семиволос.
За його словами, узагалі арабо-ізраїльський конфлікт, який розпочався у ХХ столітті, багато в чому системоутворювальний конфлікт у світі. І щодо цього конфлікту всі мають свою позицію.
“І щойно виникає загострення, відповідно, ці позиції радикалізуються. І, власне, не дивно, що більша частина турецького суспільства підтримує саме Ердогана в цьому плані й палестинців. Це частина їхньої політичної позиції, частина їхньої ідентичності, якщо можна так сказати. Точно так само є й ті, які підтримують палестинців на Заході. Це теж частина їхньої ідентичності і політичної, й іншої. Тому в цьому небезпека цього конфлікту, тому що вона дуже швидко розколює спільноту саме з цього питання, і дуже стрімко виникає насильство. Тобто досить легко цей конфлікт переходить до насильства. У цьому його складність і проблема. І ті, хто усвідомлює це, вони розуміють, що необхідно його розв’язувати, і якнайшвидше, тому що з кожним новим витком насильства це стає більш і більш небезпечним”, — підсумував директор Центру близькосхідних досліджень.
Читайте також: Ердоган не стоїть на боці ХАМАС, він розв’язує свої проблеми, — Семиволос про відносини Туреччини та Ізраїлю
Нагадаємо, як заявив дипломат, експерт-міжнародник Руслан Осипенко, інтерес Росії — розпалити полум’я війни, не конфлікту, а широкомасштабної війни, втягнувши через Ізраїль Сполучені Штати Америки в протистояння з ісламською цивілізацією. Це найкращий сценарій, на який розраховує Кремль, і він готовий заплатити за це.