Анонс 12-го пакету санкцій ЄС проти Росії — великий крок уперед: деталі розкрив економіст

Ілюстративний колаж: aussiedlerbote.de

Ухвалення 12-го пакету санкцій Європейського Союзу щодо РФ очікується до кінця цього 2023 року. Зокрема, у ньому передбачено як посилення контролю за вже запровадженими обмеженнями, так і санкції в нових, ще не порушених сферах російської економіки. Про це сьогодні, 27 жовтня, в ефірі телеканалу FREEДОМ повідомив виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин.

Він нагадав, що за 2023 рік на сьогодні вже ухвалено два пакети: перший (загалом 10-й) — 24 лютого (на річницю початку повномасштабного вторгнення РФ до України), 11-й — 21 червня.

“Найближчим часом буде анонсовано остаточний текст 12-го пакета, і він до кінця цього року буде реалізований. Там точно будуть ще раз ті самі ідеї, які були в 11-му пакеті, — посилення контролю за раніше ухваленими санкційними обмеженнями. Насамперед ідеться про товари подвійного призначення, тому що за даними, які мають і українські військові, розбираючи збиті “Шахеди” і ракети на території України, і за даними, які мають європейські розвідоргани, росіяни через механізми сірого імпорту, через механізм підставних компаній примудряються отримувати комплектувальні та запчастини виробництва Євросоюзу і США, які дають їм змогу продовжувати будувати, створювати нові види озброєнь. Водночас найцікавіше, що в деяких ракетах було виявлено навіть процесори від холодильника. Тобто навіть такий момент свідчить про те, що подібні товари теж мають бути дуже жорстко контрольовані. Це точно буде — посилення раніше ухвалених санкцій — це однозначно ми побачимо”, — сказав Пендзин.

Також, за словами економіста, очікується відкриття нових сфер економіки РФ, які до цього підсанкційно не обмежувалися. Зокрема, активно обговорюється питання торгівлі алмазами.

“Йдеться про все-таки 30% світового ринку алмазів. Російський монополіст компанії “Алроса” є власником 30% ринку. На сьогоднішній момент відбувається активна зустріч чотирьох учасників алмазного ринку, зокрема представників кімберлійського процесу (там Індія, європейські ювеліри, Франція), які мають дійти остаточного висновку з приводу того, в якому вигляді можуть відбуватися обмеження на цьому ринку. Тому що частка російських алмазів досить висока”, — каже він.

Крім того, з метою не спровокувати максимальне зростання цін, будуть вишукувати якісь механізми, які зможуть реально обмежити доходи РФ від продажу алмазів.

“Це близько 4,5 млрд дол. на рік. А з іншого боку, зможуть не перенапружити наявний світовий ринок для того, щоб на ньому не було різкого зростання цін. Зараз ведуться активні перемовини. Свою позицію вже висловив Брюссель і Бельгія. Хочу нагадати, що 70% російських алмазів перепродається через антверпенську Алмазну біржу. Це дуже серйозний вид діяльності, який ми очікуємо в санкційних обмеженнях”, — уточнив Пендзин.

За даними економіста, порушувалося питання санкцій і щодо російських алюмінію, титану, нікелю.

“Поки що ці види російського експорту, які поки ще сьогодні не перебувають під санкційними обмеженнями, щодо них тривають активні консультації щодо того, що далі і який вигляд матиме це все. Тому те, що на сьогоднішній момент європейці анонсують 12-й пакет — досить великий крок уперед, і ми сподіваємося, що ми остаточний варіант цього пакета побачимо найближчим часом”, — резюмував Олег Пендзин.

Читайте також: Втрата прибутку в “Алроса” і скорочення надходжень до держбюджету РФ: наслідки санкцій проти російських алмазів в огляді експертів

Нагадаємо, як повідомила президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн сьогодні, 27 жовтня, на пресконференції за підсумками саміту лідерів країн ЄС, Європейський Союз працює над 12-м пакетом санкцій проти Росії та перекриттям схем для їхнього обходу.

Прямий ефір